Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Orlen produkuje już czysty wodór. W Trzebini

infobus
04.11.2021 15:00
Spółka z Grupy PKN Orlen uruchomiła w Trzebini (w województwie małopolskim) instalację do produkcji ekologicznego glikolu propylenowego.

Integralną częścią kompleksu jest także pierwszy polski hub wodorowy o mocy 350 ton czystego wodoru rocznie.

Orlen Południe

Instalację uruchomiła na terenie biorafinerii w Trzebini spółka Orlen Południe. Część do wytwarzania ekologicznego glikolu propylenowego posiada moc produkcyjną 30 tys. ton rocznie.

-"Dzięki tej inwestycji, spółka pokryje trzy czwarte krajowego zapotrzebowanie na ten produkt. Dodatkowo, warta 400 mln złotych inwestycja przyczyni się do wzrostu zysku operacyjnego firmy o ponad 50 mln zł rocznie – podaje spółka.

Instalacja nie tylko zabezpiecza produkcję glikolu, wskazuje Orlen, „ale również będziemy tu produkować wodór w klasie automotive”. Tego typu wodór jest wykorzystywany w transporcie miejskim.

Paliwo z Trzebini docelowo będzie zasilać flotę komunikacji miejskiej w Krakowie i aglomeracji śląskiej. Koncern podpisał w tej sprawie listy intencyjne o współpracy z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym w Krakowie i Krakowskim Holdingiem Komunalnym oraz Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią.

Budowa instalacji do produkcji zielonego glikolu rozpoczęła się jesienią 2019 roku i została zrealizowana zgodnie z harmonogramem. Jej wykonawcą jest konsorcjum, które tworzą dwie polskie firmy: Technik Polska i Biproraf. W przyszłości Orlen Południe będzie dysponować także mobilną stacją tankowania paliwa wodorowego – podaje firma.

Ekologiczny glikol

„Zielony glikol to wysokomarżowy bioprodukt, czysty i bezpieczny dla środowiska” – podaje spółka. Jest on wykorzystywany na szeroką skalę, m.in. w medycynie, kosmetyce, czy przemyśle spożywczym. Może być też zastosowany w lotnictwie jako środek do odmrażania i odladzania samolotów.

Orlen Południe będzie wytwarzać 30 tys. ton ekologicznego glikolu rocznie. To o 10 tys. ton więcej od jedynej tego typu instalacji w Europie, która zlokalizowana jest w Belgii.

Do produkcji ekologicznego glikolu wykorzystana zostanie gliceryna, która jest otrzymywana w Trzebini jako produkt uboczny w procesie wytwarzania biodiesla. Natomiast odbiorcami glikolu będą, oprócz polskich firm, także zagraniczne przedsiębiorstwa.

źródło: ISB news