Orlen chce przejąć Lotos i PGNiG do końca roku
Model połączenia z Lotosem i PGNiG ma być opracowany do września, a cały proces planowo powinien zamknąć się w tym roku. Równolegle Skarb Państwa zwiększy udział w kapitale "nowego" Orlenu do 50 proc.
-„Model połączenia z Lotosem i PGNiG będzie opracowany do września, chcielibyśmy proces ten zamknąć w tym roku - oświadczył w środę, 12 maja, prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
Bez zwolnień
-"Model połączenia ma być opracowany do września, a jeżeli chodzi o kwestię walnego, liczymy, że będzie to na przełomie października i listopada. (...) Chcielibyśmy ten proces tak naprawdę zamknąć w tym roku" - powiedział Obajtek na środowym briefingu.
Jak dodał, "będzie tam podział centrów kompetencyjnych". "Ta spółka musi być zdecydowanie bardziej jeszcze mobilna, ta spółka musi mieć odpowiednią siłę inwestycyjną, prędkość inwestycyjną i ta spółka musi również ulec pewnym zmianom, ale również sam Orlen musi ulec pewnym zamianom organizacyjnym" - powiedział Obajtek. (PAP)
Prezes Orlenu zapewnił, że firma nie myśli o żadnych grupowych zwolnieniach w przejmowanych firmach. Zobaczcie film z dzisiejszej konferencji:
50 proc. Skarbu Państwa
W podmiocie, który powstanie z przejęcia przez PKN Orlen Lotosu i PGNiG Skarb Państwa podniesie swoje udziały do 50 proc., co zabezpieczy m.in. przed wrogim przejęciem - oświadczył w środę wicepremier, minister aktywów Jacek Sasin.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Jak podkreślił, transakcje przejęcia przez Orlen będą miały charakter bezgotówkowy, a udziały Skarbu Państwa w PKN Orlen, dziś poniżej 30 proc. - zostaną podniesione.
Zagwarantuje to możliwości sprawnego zarządzania i zabezpieczy przed ewentualnym wrogim przejęciem i innymi niebezpieczeństwami - stwierdził Sasin.
Umowa, o której poinformowano w środę dotyczy rekomendowanego scenariusza konsolidacji, zgodnie z którym akcjonariusze Grupy Lotos i PGNiG w zamian za akcje posiadane w kapitałach zakładowych tych spółek obejmą nowe akcje w podwyższonym kapitale zakładowym PKN Orlen i z dniem połączenia staną się akcjonariuszami Orlenu.
"W ramach umowy Skarb Państwa i PKN Orlen będą współpracować przy opracowaniu analiz, których celem będzie ostateczne potwierdzenie tego scenariusza jako optymalnego z punktu widzenia Skarbu Państwa" - napisano w komunikacie spółek.
Dodano też, że połączenie Grupy Lotos z PKN Orlen może dojść do skutku pod warunkiem wykonania określonych w treści decyzji Komisji Europejskiej środków zaradczych, które mają na celu zapobieżenie wystąpieniu negatywnych skutków planowanej koncentracji dla konkurencji na właściwych rynkach. (PAP)