Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Opony zimowe do autobusów zwiększają bezpieczeństwo

infobus
01.02.2012 21:00

Continental zaleca, aby operatorzy autobusów w odpowiednim czasie wyposażali w opony zimowe swoje autobusy dalekobieżne. Odpowiedni dobór opon zaprojektowanych z myślą o danych warunkach użytkowania może mieć decydujące znaczenie dla kondycji firmy. Autobusy grzęznące w śniegu lub blokują oblodzone drogi, stanowią zagrożenie dla życia ludzkiego i narażają operatorów na niepotrzebne koszty.
W ubiegłych latach ciężkie i niezwykle długie zimy, z dużymi opadami i niskimi temperaturami pokazały, że odpowiednie opony zimowe mają istotne znaczenie nie tylko w rejonach wyżynnych i górzystych, ale także na nizinach. Opony muszą spełniać konkretne wymagania, aby autobusy mogły bezpiecznie jeździć w każdych warunkach zimowych, na ubitym śniegu, błocie i lodzie. Zalicza się do nich dobra przyczepność, dobre prowadzenie, precyzyjna reakcja na ruchy kierownicy, bezpieczne hamowanie na śniegu i lodzie i maksimum osiągów nawet na suchych nawierzchniach. Jednocześnie, opony do autobusów powinny zapewniać wysoki poziom komfortu i zapewniać niskie zużycie paliwa.
Opony zimowe Continental HSW2 Coach spełnia wszystkie te kryteria. Ta specjalna opona zimowa może być montowana na wszystkich osiach busa. Na typowych zimowych drogach opony zimowe zapewniają do 20 procent lepszą trakcję niż standardowe bieżniki. Ogumienie do autobusów dalekobieżnych projektowane było z myślą o branży turystycznej. Zimowy wariant bieżnika musi być nie tylko bardzo bezpieczny, powinien też oferować wyjątkowo cichą jazdę oraz duży poziom komfortu, aby pasażerowie mogli rozkoszować się podróżą także w zimie.
Podstawę stanowi karkas, wykorzystywany także w oponach Continental do ciężarówek. Karkas posiada czterowarstwowy trójkątny pas, zmodyfikowaną stopkę ze wzmocnieniem ze stalowego kordu oraz specjalny kontur. Wszystkie opony tej generacji posiadają opatentowaną przez Continental technologię AirKeep. Bardzo ciasna struktura molekularna warstwy butylowej ogranicza stopniowe uchodzenie powietrza z opony nawet do 50 procent. Inżynierowie Continental dodali również wzmocnienie w postaci splotu stalowego kordu, aby opona jeszcze lepiej przylegała do felgi, zmniejszając tym samym ruch na jej kołnierzu. Taka kombinacja zapewnia duże przebiegi, niski opór toczenia i więcej możliwości bieżnikowania.

Opony zimowe do autobusów zwiększają bezpieczeństwoOpony zimowe do autobusów zwiększają bezpieczeństwoOpony zimowe do autobusów zwiększają bezpieczeństwoOpony zimowe do autobusów zwiększają bezpieczeństwo

Karkas jest sztywniejszy. Daje to wyraźnie większą objętość powietrzną, co znacznie zwiększa wartość znamionową obciążenia oraz przebiegi opony. Co więcej, niepożądane ruchy względne opony, mające wpływ na jej żywotność, ulegają zredukowaniu.
W porównaniu z oponami do samochodów osobowych, opony do pojazdów użytkowych generalnie zawierają dużą ilość kauczuku naturalnego, który zapewnia maksymalną elastyczność w każdej temperaturze. Opony zimowe wykorzystują nawet mieszankę opartą wyłącznie na kauczuku naturalnym, gdyż ten twardnieje dopiero w temperaturach poniżej -60°C. W połączeniu z zimowym bieżnikiem, lepsza przyczepność jest bardzo zauważalna, gdy temperatura spadnie poniżej 7°C.
Bieżnik opon zimowych Continental posiada specjalnie skonfigurowany skład mieszanki oraz liczne rozbudowane lamele o trójwymiarowej geometrii. Dla HSW2 Coach Continental wybrał strukturę zamkniętego żebra. Dzięki temu udało się zredukować hałas bieżnika, również podczas długich podróży. Szerokie żebra ramienia przeciwdziałają siłom bocznym —zwłaszcza podczas pokonywania zakrętów —zapewniając tym samym optymalną kontrolę kierunkową. Ponadto, dzięki nim, opony zimowe zużywają się równomiernie.

Dzięki specjalnej kombinacji struktury opony, składu mieszanki i konstrukcji bieżnika, możliwe było poprawienie osiągów nawet na suchych drogach i znaczne zwiększenie poziomu bezpieczeństwa. Ponadto, Continental zwiększył komfort jazdy przy jednoczesnym zmniejszeniu spalania autobusów wyposażonych w opony zimowe. Uprzedzenia związane ze zwiększonym zużyciem paliwa, słabszymi osiągami i krótszą żywotnością należą już zatem do przeszłości dzięki tym nowoczesnym, zaawansowanym oponom zimowym.

Przegląd opon zimowych Continental dla autobusów:
Bieżnik Rozmiarr
HSW2 Coach 295/80 R 22.5
HSW2 Coach 315/80 R 22.5

Zdjęcia: Continental HSW2 Coach optymalnie przenosi siły jazdy i hamowania na drogę.

Z osiągniętymi w roku 2010 obrotami w wysokości 26 miliardów euro Continental jest jednym z wiodących dostawców motoryzacyjnych na świecie. Oferując układy hamulcowe, urządzenia i komponenty zespołów napędowych i podwozi, zestawy wskaźników, systemy informatyczne i rozrywkowe, podzespoły elektroniczne, opony oraz elastomery techniczne, firma Continental znacząco przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa na drogach oraz chroni globalny klimat.
Continental posiada również znaczące doświadczenie jako partner w dziedzinie sieciowej komunikacji samochodowej. Firma Continental zatrudnia obecnie około 164.000 pracowników w 45 krajach.
Działy opon są oficjalnym sponsorem Mistrzostw Świata w piłce nożnej 2014 FIFA World Cup Brazil™. Aby uzyskać więcej informacji odwiedź www.ContiSoccerWorld.com.

Dział Continental Commercial Vehicle Tires jest jednym z największych na świecie producentów opon do samochodów ciężarowych, busów oraz opon przemysłowych, zatrudniającym 7200 pracowników i osiągającym obroty przekraczające 1,4 miliarda euro. Dzięki zoptymalizowanej kombinacji produktów i usług, obejmujących pełen okres żywotności opony, dział ten w znaczący sposób przyczynia się do wzrostu wydajności ekonomicznej i ekologicznej firm transportowych.
Do gamy europejskich marek firmy należą: Continental, Uniroyal, Semperit, Barum oraz Matador. Conti360°to nazwa programu obsługi flot, który dzięki sieci rozległej sieci szybko reagujących partnerów serwisowych gwarantuje swym członkom mobilność w 37 krajach Europy.Więcej informacji znajdziesz na www.continental-truck-tires.com.