Olsztyn planuje zakupić 20. autobusów elektrycznych. Z Polski Wschodniej
Zakup pierwszych autobusów elektrycznych wraz z niezbędną infrastrukturą oraz kolejnych niskopodłogowych tramwajów planuje samorząd Olsztyna.
To kolejna inwestycja w zakresie komunikacji publicznej, która ma poprawić komfort pasażerów - podał Urząd Miasta w Olsztynie. O zakończonym już naborze w ramach tego strategicznego instrumentu wspierania transportu publicznego pisaliśmy już wcześniej w TransInfo.
Poprawa Mobilności
Główne założenia projektu pod nazwą "Poprawa Mobilności Miejskiej Ekotransport w Olsztynie" to zakup:
- dwudziestu autobusów elektrycznych,
- budowa stacji ładowania na pętlach i przystankach autobusowych,
- zakup 6 tramwajów
- i przebudowa dojść pieszych do przystanków wraz z nasadzeniami zieleni.
"Właśnie złożyliśmy wniosek o dofinansowanie z programu Polska Wschodnia. Nasz projekt jest rozpatrywany w formule pozakonkursowej. Zabiegamy o dofinansowanie o wartości około 200 milionów złotych. Dodatkowo zakładamy, że około 90 milionów dołożymy z własnej kasy"- poinformował prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. Dodał, że projekt obejmuje szereg zadań, skierowanych na podniesienie komfortu korzystania z komunikacji publicznej oraz na ekologię.
kolejne inwestycje
W Olsztynie przybędzie też przystanków wyposażonych w biletomaty i tablice informacji pasażerskiej. Przewidziano też montaż kamer przystankowych oraz routerów 5G w pojazdach.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
To kolejne inwestycje w poprawę komfortu korzystania z komunikacji miejskiej w Olsztynie. Pod koniec ubiegłego roku zakończył się projekt budowy II linii tramwajowej, który zakładał przede wszystkim budowę ponad 6 kilometrów linii tramwajowej w ciągu al. Piłsudskiego, ul. Wyszyńskiego, ul. Synów Pułku, ul. Krasickiego i ul. Wilczyńskiego do osiedla Pieczewo.
Do tego budowę dwóch nowych krańcówek: w Pieczewie i przy Wysokiej Bramie. Projekt obejmował także budowę zajezdni tramwajowej, zakup 12 nowych tramwajów i szereg udogodnień dla pasażerów komunikacji miejskiej.
Polska Wschodnia
Inwestycje w zrównoważoną mobilność miejską będą kontynuowane również w najbliższych latach w programie Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Na ten cel zarezerwowano 420 mln euro. O wsparcie, oprócz miast wojewódzkich wschodnich województw mogą starać się również miasta średnie. Inwestycje obejmą między innymi:
- zakup bezemisyjnego taboru komunikacji miejskiej (tramwajów, trolejbusów, autobusów elektrycznych i wodorowych),
- budowę, przebudowę i modernizację infrastruktury na potrzeby transportu miejskiego oraz komplementarnych form mobilności;
- digitalizację systemu mobilności w miastach i ich obszarach funkcjonalnych.
W lipcu i wrześniu wystartowały pierwsze nabory wniosków o dofinansowanie. Kolejny, przeznaczony dla miast średnich zostanie uruchomiony w 2024 roku.
Program Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej (FEPW) to kontynuacja wsparcia rozwoju wschodnich województw naszego kraju: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego oraz regionalnej części województwa mazowieckiego (bez Warszawy i 9 otaczających ją powiatów).
Program jest dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i służy utrwaleniu warunków sprzyjających konkurencyjności gospodarki oraz wyższej jakości życia w Polsce Wschodniej. Z programu dofinansowywane są inwestycje w małych i średnich firmach, projekty związane z adaptacją miast do zmian klimatu, rozwojem zeroemisyjnej mobilności miejskiej, ochroną bioróżnorodności, rozwojem inteligentnych sieci dystrybucji energii, zwiększaniem dostępności kolejowej i drogowej oraz rozwojem zrównoważonej turystyki. Budżet programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej na lata 2021-2027 wynosi 12 mld 428 mln zł.