Olsztyn: MPK zabrało słuchaczom kolegium zniżki na bilety
Od końca zeszłego roku miejski przewoźnik przestał honorować legitymacje słuchaczy Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych. Studenci o tym nie wiedzieli, więc posypały się pierwsze mandaty. Radni obiecują pomoc. Beata Szerwińska jest słuchaczką III roku języka angielskiego w płatnym Kolegium Języków Obcych, które od 2002 roku działa w Olsztyńskiej Szkole Biznesu. W kolegium uczy się aż 300 osób. Każdy słuchacz ma legitymację zatwierdzoną przez Ministerstwo Edukacji. Na dokumencie jest napis, który mówi, że legitymacja daje uprawnienia do jeżdżenia zarówno koleją, jak i autobusami – także miejskimi – z takimi samymi zniżkami jak mają studenci szkół wyższych. Dlatego słuchacze kolegium jeżdżąc przez kilka lat autobusami MPK, kasowali bilety ulgowe.
W grudniu to się zmieniło. – Wtedy wyszło na jaw, że kontrolerzy nie uznają już naszych legitymacji i wlepiają nam mandaty – mówi Beata Szerwińska. – Ja mimo wszystko nadal jeżdżę na biletach ulgowych. Przecież niczym nie różnię się od zwykłych studentów – tłumaczy.
Co się zmieniło? Dlaczego MPK dopiero teraz uznało, że słuchaczom kolegium nie należą się zniżki? – Bo ich uprawnienia nie wynikają z uchwały rady miasta – odpowiada Mieczysław Królak, prezes MPK. – Jest w niej tylko mowa o zniżkach dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych do 24. roku życia, a także studentach. Nie ma nic o słuchaczach kolegium.
Władze OSB postanowiły interweniować u miejskiego przewoźnika. – Nasi słuchacze są czymś pośrednim między uczniem szkoły policealnej a studentem – tłumaczy Sylwia Dębowska, dyrektor marketingu w OSB. – Dotychczas nie było problemów, aby młodzież na podstawie tych legitymacji korzystała z ulg w PKP, PKS i MPK. Dopiero w ostatnim czasie, bez powiadomienia, zmieniła się praktyka MPK. Co ciekawe, nadal mogą jeździć ze zniżkami koleją i autobusami PKS.
Dyrekcja OSB o pomoc poprosiła także radnych. – W uchwale rady miasta jest luka prawna, bo słuchacze kolegium, którzy nie skończyli 24 lat i kontynuują naukę po szkole ponadgimnazjalnej, nie są w niej wymienieni – dodaje Sylwia Dębowska. – Dlatego zwróciliśmy się do radnych i MPK o powrót do wcześniejszej praktyki lub zmianę przepisów.
Co na to MPK? – To dla mnie świeża sprawa – mówi Mieczysław Królak. – Przeanalizujemy ją pod względem prawnym.
Pismem z kolegium zajęli się za to radni z komisji gospodarki komunalnej. – Komisja uznała, że słuchaczom kolegium ulgi się należą – mówi Waldemar Zwierko, radny PiS. – Wysłaliśmy do MPK pismo z zapytaniem, dlaczego spółka przestała uznawać ich legitymacje. Przygotujemy poprawkę do uchwały, która da słuchaczom kolegium uprawnienia do korzystania z przejazdów ulgowych MPK.