Olkusz: Komunikacja z uwagami
Trzynaście uwag do byłych i obecnych władz Związku Komunalnego Gmin 'Komunikacja Międzygminna’ – czytamy w Dzienniku Polskim. Trzynaście uwag do byłych i obecnych władz Związku Komunalnego Gmin 'Komunikacja Międzygminna’ w Olkuszu mieli urzędnicy Regionalnej Izby Obrachunkowej w Krakowie, którzy przeprowadzili w Związku doraźną kontrolę gospodarki finansowej.
Jakie nieprawidłowości wykazała kontrola RIO? Część ma charakter formalny, jak niepowierzenie skarbnikowi Związku upoważnienia w sprawach dotyczących prowadzenia rachunkowości, czy zawieranie umów, w których nie określono wartości zobowiązania finansowego. Uwagi budziło także prowadzenie ksiąg rachunkowych. Na przykład w bilansie z wykonania budżetu Związku oraz bilansie jednostki budżetowej na koniec 2007 r wykazano dwa razy tę samą kwotę 433 tys. zł. Zastrzeżenia wzbudziły też sprawy przetargów. Na przykład nie zostały opracowane przez Zarząd Związku wewnętrzne uregulowania dotyczące przetargów do 14 tys. euro. W przypadkach kilku przetargów wartość zamówienia została ustalona niezgodnie z Prawem zamówień publicznych. Uwagi budziły także opóźnienia w przekazywaniu ogłoszeń o udzieleniu zamówienia publicznego Urzędowi Oficjalnych Publikacji Wspólnot Europejskich.
Zdaniem kontrolerów RIO, w kilku przypadkach władze Związku w nieprawidłowy sposób udzielały zamówień z wolnej ręki. Dotyczyło to obsługi linii 450, 456 i 471 (wartość zamówienia 724 tys. zł), obsługi 11 linii na obszarze gmin Olkusz, Bukowno, Bolesław, Klucze i Sławków (2 mln 387 tys. zł) i obsługi linii 467 (139 tys. zł). RIO uważa, że podstawy, na jakich udzielono zamówienia z wolnej ręki nie spełniały kryteriów określonych w Prawie zamówień publicznych.
W dwóch przypadkach władze Związku nie wezwały firm przewozowych do uzupełnienia dokumentacji przetargowej. Tymczasem niezłożenie wszystkich wymaganych dokumentów powinno skutkować wykluczeniem ich ofert. Okazało się także, iż władze Związku zawarły w marcu ub. roku umowę na obsługę linii 'G’, choć przewoźnik nie wpłacił wymaganego wadium, a w kilku innych przypadkach kwota wadium była nieprawidłowa.
Zdarzało się, że władze związku nie podały do publicznej wiadomości informacji dotyczących przetargów. Zdaniem RIO wprowadzenie w ub. roku zasady, że dochód ze sprzedaży biletów przez kierowców (dotyczy to trzech umów) stanowi przychód firmy przewozowej, jest niezgodne ze statutem Związku, pomimo, że wyraziło na to zgodę Zgromadzenie Związku.