Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Oferta finansowa Volvo – VFS Usługi Finansowe Polska Sp. z o.o.

infobus
05.07.2003 14:08

W sytuacji gdy przewoźnicy nie posiadają zbyt dużych środków finansowych, a inwestycje w tabor są konieczne, jeśli dodatkowo, firma chce utrzymać poziom jakości oferowanych usług, rozwiązaniem może stać się skuteczne finansowanie zaproponowane przez producenta pojazdów. Volvo, jako jedna z nielicznych firm produkujących autobusy w Polsce posiada własną organizację finansową – VFS Usługi Finansowe Polska Sp. z o.o., której zadaniem jest oferowanie naszym klientom dogodnych warunków finansowania. VFS jest już zadomowioną na polskim rynku organizacją, działa bowiem od 1994 r. To oznacza, że znane są jej potrzeby polskich przewoźników. Jak do tej pory do jej największych klientów należą MPK Łódź i PKM Gdynia, a w segmencie autobusów międzymiastowych i turystycznych – Polski Express. VFS oferuje przewoźnikom autobusowym cztery podstawowe opcje finansowania: leasing operacyjny, finansowy, sprzedaż ratalną oraz dyskonto weksli.
Leasing, najogólniej rzecz ujmując, polega na przekazaniu przez jedną stronę (Finansującego) określonego przedmiotu leasingu drugiej stronie umowy (Korzystającemu) do odpłatnego używania. W zamian za używanie przedmiotu leasingu Korzystający zobowiązany jest uiszczać opłaty leasingowe, które stanowią dla niego koszt uzyskania przychodu. Leasing przeznaczony jest dla podmiotów gospodarczych i osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. Zakup pojazdu w formie leasingu ma kilka istotnych zalet. Rata leasingowa stanowi koszt uzyskania przychodu (leasing operacyjny) – jest to zatem korzystne rozwiązanie od strony podatkowej. Leasing operacyjny nie wymaga takich zabezpieczeń majątkowych, jak kredyt bankowy, jest zatem łatwiejszym do uzyskania źródłem finansowania. Podatek VAT jest rozłożony w czasie – jest doliczany do każdej z rat leasingowych, odpowiednio do jej wysokości.
Oferta VFS w zakresie leasingu w kilku obszarach wyraźnie różni się od praktyki stosowanej na polskim rynku. W przypadku zmiany stóp procentowych rekalkulacja rat odbywa się w oparciu o znany w momencie podpisywania umowy mechanizm działający w obie strony. Poprzez VFS można też autobus ubezpieczyć, VFS bierze na siebie wszelkie formalności, również w przypadku likwidacji szkody. Dzięki stałej współpracy z brokerem oraz towarzystwem ubezpieczeniowym warunki tego ubezpieczenia są atrakcyjne.
Oprócz leasingu (głównie operacyjnego) klienci VFS decydują się często także na dyskonto weksli. W tym przypadku procedura zawarcia transakcji jest następująca: Volvo Polska Autobusy podpisuje z klientem umowę kupna – sprzedaży. Klient wystawia weksle na rzecz Volvo uwzględniające odsetki za okres finansowania (okres ten wynosi zazwyczaj od 1 roku do 4 lat), pomniejszone o wpłatę wstępną, a następnie Volvo Polska Autobusy przekazuje prawa do tych weksli VFS na podstawie umowy o dyskoncie weksli. Następnie, w ustalonych odstępach czasu (np. co miesiąc, co kwartał) VFS przedstawia klientowi kolejne weksle do wykupu. Weksle wystawione są w równych ratach i z dokładnie określoną datą wykupu. Co istotne dla klienta przy kupnie autobusu za pomocą opcji dyskonta weksli, ewentualna zmiana wysokości stóp procentowych nie wpływa na wysokość rat – te ustalone są na początku i są niezmienne.