Od lipca ruszy Bezpłatna Komunikacja Miejska w Śremie
Pomysł bezpłatnej komunikacji nie jest nowy. W kilku samorządachw Polsce funkcjonują już darmowe przejazdy dla mieszkańców. W mniejszych miastach,które zdecydowały się na uruchomienie bezpłatnej komunikacji miejskiej liczbapodróżujących zwiększyła się oraz sprzyja ograniczeniu ruchu pojazdów wmieście.
Główne korzyści BKM:
-
Popularyzacja bezpłatnej formy transportu publicznego
-
Ograniczenie ruchu pojazdów w mieście
-
Jakość powietrza atmosferycznego
-
Poprawa jakości oraz komfortu infrastruktury transportupublicznego
-
Poprawa bezpieczeństwa na drodze
Koszty komunikacji miejskiej
Na komunikację miejską gmina Śrem przeznacza rocznie 1,5-1,7 mln zł. Udział dochodów ze sprzedaży biletów w ogólnych kosztachutrzymania transportu publicznego nie jest duży. Największą grupę pasażerówKomunikacji Miejskiej w Śremie stanowią osoby (seniorzy, dzieci i młodzieższkolna, studenci do 26 roku życia)uprawnione do bezpłatnych iulgowych przejazdów. Z ulg w opłatach za przejazdy korzysta ponad 70 %pasażerów, dlatego zbędnym jest pobieranie opłat od pozostałej częścipasażerów. Rekompensatę utraconych dochodów będzie stanowić obniżenie kosztówfunkcjonowania komunikacji miejskiej oraz negocjacje z wybranym operatorempublicznego transportu zbiorowego.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Główne zmiany w Śremie
Wprowadzenie bezpłatnej komunikacji dla mieszkańców wiążesię z istotną modyfikacją rozkładu jazdy oraz przebiegiem niektórych tras.Zmienione zostały trasy mało popularnych przejazdów oraz połączono część linii.Nieznacznie zmniejszy się liczba kursów autobusów. Od lipca 2016 r. autobusykomunikacji miejskiej będą funkcjonowały na 12 liniach. Nowością jestprzystanek na linii nr 4 na Dworcu Autobusowym w Śremie, który docelowo ma sięstać głównym centrum przesiadkowym łączącym komunikację miejską w Śremie orazprzewozy autobusowe realizowane PKSPoznań S.A. Do 1 lipca miejski transport wykonuje śremska firma Totem.
Nowy standard autobusów
Zwiększenie zainteresowania bezpłatnymi przejazdami naterenie gminy Śrem, ma poprawić także standard autobusów. Pasażerowie będąpodróżować po ulicach autobusami klimatyzowanymi, w pełni dostosowanymi do osóbniepełnosprawnych oraz wyposażonymi w systemy informacji pasażerskiej. To m.in.autobusy Mercedes-Benz Citaro, Neoplan 4421 i minibusy Mercedes-Benz SprinterCity 65.
„