Ochronić kierowców! Stefy buforowe w polskich autobusach [FILM]
Wzorem niemieckich miast i Krakowa, także pozostałe krajowe przedsiębiorstwa komunikacyjne wydzielają przestrzeń wokół kierowców autobusów i motorniczych.
Chroniące kierowców strefy buforowe, w których nie będą mogli przebywać pasażerowie, zostały wprowadzone w autobusach i tramwajach, w których nie ma zamkniętych kabin. W ten sposób powstały tzw. strefy buforowe, w których nie będą mogli przebywać pasażerowie.
-„O tym, że jest to strefa wydzielona będzie informować specjalne oznakowanie. Wydzielenie stref będzie skutkowało tym, że nie będzie możliwości wsiadania i wysiadania pierwszymi drzwiami. Pasażerów prosimy o korzystanie z drugich i trzecich drzwi. Przypominamy też, że nie ma konieczności naciskania przycisków STOP, kierowcy otwierają drzwi samodzielnie” – informuje miejskie przedsiębiorstwa.
A MPK Kraków przygotowało nawet o tym film:
{https://www.youtube.com/watch?v=80WaeVCzUgM}
Buforowa lista
Takie zmiany wprowadziły następujące firmy:
MPK Kraków
MPK Wrocław
MPK-Łódź
MPK Lublin
MZK Jelenia Góra
MZK Opole
MPK Włocławek
MZK Pabianice
MZK Gorzów Wlkp.
PKM Jaworzno
ZTM, w tym m.in. TLT i PKM Tychy, Tramwaje Śląskie, PKM Katowice, PKM Sosnowiec
MZK Oświęcim
MZK Zielona Góra
MZK Kędzierzyn-Koźle
ZTM Warszawa, w tym TW i MZA
Irex i LLA Lublin
ZKM Gdynia
MZK Kutno
MPK Częstochowa
MPK Legnica
GAiT Gdańsk
KM Głogów
Bursiak-Komunikacja z Łodzi
MZK Nowy Targ
BKM Białystok
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Gryf Tczew
MPK Kielce
MZK Starachowice
MZDiK w Radomiu, w tym MPK Radom, Irex-4, DLA oraz Michalczewski
MPK Olsztyn
MZK Słupsk
MZK Leszno
MZK Słupsk
MPK Rzeszów
KM Płock
MKS Mielec
MARKAB Zgierz
MZK Pabianice
ŚKA Wałbrzych
MZK Tomaszów Maz.
Irex Trans Bydgoszcz
Komunikacja Miejska Swarzędz
Kombus Kórnik
MZK Koszalin
SPPK Szczecin.
Warszawa „wzorem innych miast”
Takie zmiany wprowadził też największy autobusowy miejski przewoźnik w Polsce – czyli MZA Warszawa, aczkolwiek zrobiono to dopiero w 12 marca wieczorem i z dopiskiem „wzorem innych miast”. Rozumiemy, że stolica chce być ostoją spokoju, ale bez przesady.
Wcześniej w tej sprawie interweniował związek zawodowy Solidarność w MZA i TW. W ich odezwie do zarządów MZA i TW mogliśmy przeczytać m.in.: -„Wnioskujemy o bardzo pilne wydzielenie strefy wolej od pasażerów w przedniej części każdego jeżdżącego po mieście tramwaju i autobusu,. Ponadto należałoby w trybie pilnym wyposażyć wszystkie osoby obsługujące pasażerów w środki ochrony osobistej tzn. rękawiczki jednorazowe, żele antybakteryjne oraz ew. maski zabezpieczające przed wirusem.”
Zarząd ZTM Wprowadził to rozwiązanie , co potwierdził Tomasz Kunert, rzecznik prasowy Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie:
-„W autobusach, które mają półotwartą kabinę, za pierwszym rzędem foteli będzie taśma oddzielająca, a pierwsze drzwi nie będą otwierane.”
Komunikacyjna profilaktyka
Do tego w większości polskich miast zawieszono ciepły guzik. Tymczasowo – na każdym przystanku, na którym przeprowadzana jest wymiana pasażerów to prowadzący pojazd otwiera drzwi, przez co ograniczony został kontakt pasażerów z przyciskami, w niektórych firmach mamy dodatkowo informację głosową na temat tego rozwiązania na wybranych przystankach.
W pojazdach i zajezdniach umieszczono informacje dotyczące zagrożenia związanego z koronawirusem oraz sposobów radzenia sobie z nim. Rozwieszone zostały plakaty, na monitorach w pojazdach wyświetlane są także filmy i plansze poświęcone zagrożeniu.
W pojazdach codziennie myte są poręcze, biletomaty, kasowniki i inne elementy wyposażenia najczęściej dotykane przez pasażerów. Środek dezynfekujący jest używany także podczas usuwania zanieczyszczeń np. po gumach do żucia czy napojach.
Większość spółek zamknęła do odwołania Biuro Rzeczy Znalezionych. Poszukujący swoich zgub mogą kontaktować się telefonicznie bądź przez pocztę elektroniczną.
„