Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Nowy Citaro: układ napędowy i jezdny (5)

infobus
06.07.2011 20:35
Kontynuujemy nasz cykl artykułów dotyczących nowej generacji autobusu Mercedes-Benz Citaro (nazywanego też „C2”). Teraz koncentrujemy się na sercu nowego pojazdu, czyli silniku i zespole napędowym. Jenodtki napędowe w jakie będą wyposażone autobusy Citaro nowej generacji bazują na technologii BlueTec Diesel. Podobnie jak w poprzedniej generacji, oferowane są dwie jednostki 6-cylindrowe:
– OM 906 hLA –lekki i kompaktowy silnik o pojemności 6,37 l, mocy 210 kW (286 KM) i maksymalnym momencie obrotowym 1120 Nm
– OM 457 hLA o pojemności 12,0 l w dwóch wariantach mocy: 220 kW (299 KM) i 260 kW (354 KM) i momencie obrotowym, odpowiednio: 1250 Nm i 1600 Nm.
Obie jednostki charakteryzują się wysokim momentem obrotowym już od niskich prędkości obrotowych, co jest szczególnie istotne w ruchu miejskim, wymagającym możliwości szybkiego ruszenia z przystanku nawet przy dużym obciążeniu.
 Widok na komorę silnika Citaro nowej generacji –wersja 12-metrowa. Fot. Daimler BusesWidok na komorę silnika Citaro nowej generacji –wersja 12-metrowa. Fot. Daimler BusesUkład napędowy Mercedesa Citaro nowej generacji –widok od strony obudowy wieży. Fot. Daimler BusesWidok na komorę silnika Citaro nowej generacji –wersja 18-metrowa. Fot. Daimler Buses
Normy EEV bez filtra cząstek stałych
Wszystkie stosowane silniki w standardzie spełniają normy emisji spalin Euro 5. Na zamówienie dostępne są wersje spełniające nieobowiązkowe, jeszcze ostrzejsze normy EEV, przy czym jest to osiągane bez konieczności stosowania filtrów cząstek stałych. Oznacza to zarówno niższe koszty zakupu, jak i eksploatacji, a także niższą masę własną i mniej przestrzeni zajmowanej przez cały układ napędowy, a więc większą liczbę miejsc dla pasażerów. Istnieje jednak możliwość zamontowania filtra cząstek stałych, dostępnego jako opcja. Napęd przenoszony jest następnie przez automatyczną skrzynię biegów Voith lub ZF na tylny most napędowy, dostępny w kilku opcjach przełożenia. Wszystko to daje klientowi możliwość skonfigurowania pojazdu zgodnie z jego potrzebami.
 Miejsce przechowywania akumulatorów –wersja 12-metrowa. Fot. Daimler BusesMiejsce przechowywania akumulatorów –wersja przegubowa. Fot. Daimler Buses
Dalsze ograniczenie zużycia paliwa
Dodatkowo, w modelu przegubowym wyposażonym w pionowy silnik OM 457 LA, stosowana jest elektronicznie sterowana sprężarka powietrza. Steruje nią system EAPU (Electronic Air Processing Unit), który łączy w sobie funkcje osuszacza sprężanego powietrza, regulatora ciśnienia, czteroobwodowego zaworu bezpieczeństwa oraz czujników ciśnienia. Kompaktowe rozmiary tego komponentu pozwalają na jego łatwy montaż. Elektronicznie sterowana sprężarka uruchamiana jest kiedy silnik pracuje w trybie wybiegu, co pozwala zmniejszyć zużycie paliwa. Aby była ona uruchamiana jak najczęściej, ciśnienie w układzie pneumatycznym dla zawieszenia i mechanizmów drzwiowych zostało zwiększone z 10 do 13 barów, co powoduje że w czasie codziennej eksploatacji podczas jazdy tworzone są większe zapasy powietrza, a więc ograniczane jest zużycie paliwa.
Citaro nowej generacji może być wyposażone w system ESP. Fot. Daimler BusesCitaro nowej generacji może być wyposażone w system ESP. Fot. Daimler Buses
Udoskonalone zawieszenie
Podobnie jak w modelu poprzedniej generacji, w nowym Citaro zastosowano przednią oś z niezależnym zawieszeniem, co przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa czynnego i komfortu resorowania. Wprowadzone zmiany w układzie kierowniczym umożliwiły szybszy powrót kół do pozycji jazdy na wprost po wyjściu z zakrętu, co znacznie poprawi komfort pracy kierowcy w ruchu miejskim, charakteryzującym się dużą liczbą zakrętów.
Nowa generacja Citaro jest także pierwszym autobusem miejskim Mercedes-Benz, w którym zastosowano system elektronicznej stabilizacji toru jazdy (ESP)