Nowy Citaro: jeszcze bardziej przestronne wnętrze (3)
Już pierwsza generacja Citaro, wprowadzona na rynek w 1997 r., wyróżniała się wnętrzem, które łączyło w sobie praktyczność i pozytywne wrażenia estetyczne. Także nowa generacja ma kontynuować tę tradycję.
Zmodernizowane drzwi
Nowe, własnej produkcji, otwierane do wewnątrz drzwi mają konstrukcję zapewniającą niską masę oraz minimalizację czynności obsługowych. Wyposażono je w specjalną uszczelkę przy dolnej krawędzi, która zapewnia całkowitą szczelność po zamknięciu. Pozwala to lepiej odizolować przestrzeń pasażerską od warunków panujących na zewnątrz, a także ogranicza hałas powodowany przez powietrze opływające autobus w czasie jazdy. Nowe drzwi charakteryzują się niską masą, solidnymi ramami oraz idealnym dopasowaniem. W opcji, Citaro może być wyposażone w przednie drzwi odskokowo-przesuwne, których ruch zaplanowano tak, aby nie zahaczały o lusterko boczne. Ten rodzaj drzwi także charakteryzuje się niską masą, a dodatkowo wysoką stabilnością.
Niższe wejścia, lepsze oświetlenie
Przestrzeń pasażerska nowego Citaro także prezentuje się zachęcająco. Można docenić je już przy wsiadaniu, które jest łatwiejsze dzięki niżej umieszczonemu progowi oraz zestawowi lamp typu LED, które oświetlają wejście zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz pojazdu. Wnętrze Citaro wyróżnia się dobrym oświetleniem oraz wpadającą w oko stylizacją. Składa się na to m.in. dobór kolorów wyposażenia wnętrza oraz nowoczesny system oświetlenia. Umieszczone w podsufitce lampy wyposażono w wielowymiarowe soczewki, dzięki którym światło nie pada tylko bezpośrednio w dół, ale odbija się także od sufitu, dając efekt oświetlenia pośredniego. Standardowe świetlówki można w opcji zastąpić żarówkami LED. W przyszłości możliwe będzie także zamówienie dodatkowych żarówek, instalowanych na skraju paneli sufitowych, których celem będzie tworzenie stref ciszy oraz miejsc dla osób czytających w trakcie jazdy. Dodatkowym efektem dobrego oświetlenia wnętrza będzie ograniczenie aktów wandalizmu, szczególnie w tylnej części autobusu. Ponadto, istnieje możliwość zamontowania dodatkowego oświetlenia, montowanego na poręczach.
Układ poręczy
Pionowe poręcze, podobnie jak w poprzednich generacjach, są wygięte ku górze, co stało się standardem kopiowanym przez innych producentów. Nowy, bardziej regularny układ poręczy pionowych, przymocowanych do dwóch elementów poziomych biegnących wzdłuż całego nadwozia daje poczucie lepszego uporządkowania wnętrza. Proste poręcze pionowe zamontowano jedynie przy przednim wejściu, dodatkowo zwiększając ich rozstaw, dzięki czemu wsiadający pasażer ma wrażenie przestrzeni. Poręcze poziome umieszczono nieco bliżej przejścia, przez co optycznie odstają one teraz od poręczy pionowych, także przyczyniając się do wrażenia uporządkowania przestrzeni pasażerskiej. Poręcze poziome wykonane są z wyciskanych profili aluminiowych o przekroju owalnym. W połączeniu ze zwiększoną średnicą zapewnia to lepszy chwyt. Nowy kształt poziomych poręczy umożliwia także montaż dodatkowego oświetlenia oraz paneli reklamowych z wymienną zawartością, co oznacza zupełnie nową formę reklamy. Nowe, „owinięte”wokół poręczy przyciski „na żądanie”są łatwiejsze do znalezienia, zwłaszcza dla osób niedowidzących. Do celów reklamowych można wykorzystać także tylną część ścianki działowej stanowiska kierowcy oraz panele podsufitowe. Istnieje także możliwość zamontowania w panelach podsufitowych elektronicznych tablic kierunkowych. Konstrukcja sufitu jest przystosowana do montażu dwóch ekranów o przekątnej 48,26 cm i 55,88 cm za przednim wejściem oraz w tylnej części pojazdu, na których mogą być wyświetlane informacje dla pasażerów lub reklamy.
Niższe przednie wejście, nowe półki bagażowe
Przejście między przednimi drzwiami a główną częścią przestrzeni pasażerskiej jest w nowym Citaro znacznie niższe, dzięki czemu pasażer ma więcej miejsca nad głową, a kierowca –lepszy widok na część pasażerską przez lustro wewnętrzne. W przypadku wersji międzymiastowych warto zwrócić uwagę także na nowe półki bagażowe, wyposażone w pełne podstawy, w miejsce stosowanych dotąd kratek.
W opcji dostępne jest także zmodyfikowane stanowisko dla osoby na poruszającej się na wózku, zapewniające wyższy poziom bezpieczeństwa, m.in. dzięki odpowiednio pogrubionej poręczy oraz dodatkowej, szklanej ściance działowej. Szklane ścianki oddzielające wejścia od przestrzeni pasażerskiej zostały odpowiednio wyprofilowane, aby zwiększyć odstęp pomiędzy nimi a poręczą, dzięki czemu pasażerowie łatwiej mogą złapać się poręczy.
Nowa podsufitka ułatwia wentylację
Nowa, centralna sekcja podsufitki, biegnąca wzdłuż całego autobusu, została wyperforowana według stałego wzoru, w tym także w segmentach znajdujących się poniżej klap dachowych, co powinno przyczynić się do dobrej i równomiernej wentylacji wnętrza. Klapy dachowe otwierane są elektrycznie ze stanowiska kierowcy i automatycznie zamykają się po uruchomieniu wycieraczek przedniej szyby oraz wyłączeniu silnika. Podobnie jak w dotychczasowym modelu, w nowym Citaro w opcji montowany jest bardzo wydajny system wentylacji z kanałami umieszczonymi pod sufitem oraz wbudowaną nagrzewnicą –jedyny tak rozbudowany system wentylacyjny, oferowany w autobusach miejskich. Na standardowy system ogrzewania składają się nagrzewnice oraz montowane w opcji konwektory.
Kompaktowy układ klimatyzacyjny ogranicza koszty utrzymania
W nowej rodzinie autobusów Citaro, Mercedes-Benz oferuje w autobusie solo, jako opcję nowy, kompaktowy układ klimatyzacyjny, który ma wypełnić lukę pomiędzy standardowym układem wentylacyjnym, a pełną klimatyzacją. Ta nowa koncepcja polega na rozmieszczeniu przy klapach dachowych pojedynczych, niezależnych agregatów i nie wymaga żadnego dodatkowego okablowania, poza przewodami doprowadzającymi zasilanie. Delikatny efekt chłodzenia, w połączeniu ze stałym ruchem powietrza zapewnia uzyskanie komfortu termicznego pasażerów w warunkach klimatycznych typowych dla Europy Centralnej. System jest regulowany w oparciu o temperaturę panującą na zewnątrz. Koszt zarówno zakupu, jak i utrzymania takiego systemu jest znacznie mniejszy, niż tradycyjnego układu klimatyzacyjnego, w którym moc chłodzenia musi być utrzymywana na stałym poziomie, niezależnie od temperatury zewnętrznej. Moc każdego z agregatów wynosi 3,8 kW.
Sprawdzony układ wnętrza
Citaro nowej generacji zachowało dotychczasowy układ foteli, znany z poprzednika, z fotelami montowanymi wysięgnikowo do ścian bocznych. Autobusy standardowo wyposażane są w fotele Mercedes-Benz City Star Eco, natomiast w autobusach międzymiastowych, przeznaczonych do podróży na nieco dłuższych dystansach, montowane są fotele Inter Star Eco. W opcji możliwe jest zastosowanie innych foteli, a także kilka wersji ich rozmieszczenia.