Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Nowości spod znaku Volvo

infobus
10.11.2010 22:20
Volvo wprowadza w tym roku sporo nowości. Obok szeroko opisywanego w InfoBusie międzymiastowego modelu 8900 pojawi się również uniwersalny autokar 9500. Producent realizuje także pierwsze dostawy autobusów na skroplony biogaz (LBG) i olej napędowy. Zacznijmy może jednak od najnowszych wyników szwedzkiej firmy. Łącznie na całym świecie w ciągu 9 miesięcy br. koncern sprzedał 14 914 autobusów i podwozi autobusowych –to o 18% lepiej niż przed rokiem. Jednak w samej Europie Volvo odnotowało dość duży, 16-procentowy spadek: z poziomu 5693 szt. do 4661 szt. Zdaniem przedstawicieli firmy europejski rynek autobusów jest nadal bardzo słaby, co jednak ważne dla Volvo –powoli poprawia się sytuacja w segmencie pojazdów turystycznych. Patrząc na najnowsze globalne zamówienia można być pewnym, że do końca roku firma odnotuje poprawę wyników. Mega-kotrakty zawartych w ostatnim czasie to m.in. dostawa 1000 podwozi dla Panama City(realizacja rozpocznie się pod koniec 2010 r.), 650 podwozia dla Perth w Australii oraz 300 podwozi pod piętrową zabudowę dla SBS Transit w Singapurze (co ciekawe będą one wyposażone w silniki Euro V, które nie są jeszcze wymagane w Singapurze).
Analizując sytuację w Europie i aktualne wyniki sprzedażowe to wprowadzenie przez Volvo nowych pojazdów jest jak najbardziej uzasadnione. O międzymiastowym autobusie 8900, który będzie produkowany we Wrocławiu (od II połowy 2011 r.) pisaliśmy już sporo w InfoBusie, dlatego teraz przyjrzyjmy się bliżej drugiej, nowej konstrukcji (premiera na IAA 2010) –uniwersalnemu autokarowi 9500, który uzupełni, obok modeli 9700 i 9900, ofertę Volvo w segmencie turystycznym. Dodajmy, że wszystkie te autobusy produkowane będą w fabryce we Wrocławiu (wersja 8900 będzie montowana także w szwedzkiej fabryce w Säffle).
Volvo 9500 Volvo 9500 Volvo 9500 Volvo 9500
Wszechstronny autobus turystyczny
W 2011 r. Volvo Buses wprowadzi na rynek uniwersalny autobus turystyczny Volvo 9500, posiadający wszystkie cechy swoich turystycznych, starszych braci: Volvo 9700 oraz Volvo. –„Ten autobus oferuje wszystko to z czego słynie Volvo w zakresie bezpieczeństwa, dbałości o środowisko czy jakości. Tutaj nie poszliśmy na żadne ustępstwa –zapewnia Mike Ball, dyrektor ds. rozwoju Volvo Buses w Europie. –Coraz jednak więcej klientów poszukuje ekonomicznego autokaru na krótkie przejazdy. I własne dla nich został stworzony 8500. Tego typu autokary mogą także znaleźć zastosowanie w transporcie uczniów, drużyn sportowych, wycieczek jednodniowych dla seniorów, w transporcie wahadłowym i w wielu innych sytuacjach. Krótko mówiąc, jest to niezwykle wszechstronny i wytrzymały pojazd”–podsumowuje Mike Ball.
Co w takim razie się zmieniło? Przede wszystkim cena zakupu. Jej obniżkę uzyskano m.in. dzięki:
– zamianie trzynastolitrowego silnika Volvo na doskonale nam znany dziewięciolitrowy silnik Volvo D9B Euro 5, który posiada teraz większy moment obrotowy przy szerszym zakresie obrotów i zapewnia dużą moc przy niskich obrotach silnika. –„Niskie zużycie paliwa jest kluczowe w tym segmencie –mówi Mike Ball. –Połączenie dziewięciolitrowego silnika z naszą sprawdzoną oraz ekonomiczną skrzynią biegów I-shift sprawia, że model ten jest niezwykle konkurencyjny pod względem zużycia paliwa”
– wprowadzeniu sztywnej osi przedniej;
– podstawowemu wyposażeniu Opitmal, aczkolwiek klienci mogą go jednak dostosować do swoich potrzeb wybierając spośród szerokiego wachlarza dostępnych opcji. –„Podstawowy design Volvo 9500 można wzbogacić szeregiem opcji komfortowych, takich jak system audio-video, toaleta czy ekspresy do parzenia kawy. Klienci mogą wybrać z wielu pakietów specyfikacji i stworzyć autokar, który najlepiej odpowiada ich potrzebom”–zapewnia Mike Ball;
– uproszczonemu zewnętrznemu designowi. Mimo to z wyglądu Volvo 9500 jest bardzo podobny do Volvo 9700, a najbardziej widoczna różnica to przednie światła.
Podsumowując Volvo 9500 ma długość 12,3 metra i zabiera, w zależności od specyfikacji, od 49 do 55 pasażerów. Elementy zapewniające bezpieczeństwo są w standardzie –w tym system ochrony przed skutkami zderzeń czołowych (Front Impact Protection). W układzie hamulcowym mamy elektronicznie sterowane hamulce wraz z układem stabilizacji toru jazdy ESP i hamulcem silnikowym VEB. Volvo 9500 będzie produkowany w zakładzie Volvo Buses we Wrocławiu, a pierwsze autokary pojawią się na rynku na początku 2011 roku. Dalsze szczegóły techniczne autokaru można znaleźć tutaj.
Volvo 9500 Volvo 9500 Volvo 9500 Volvo 9500
Volvo na skroplony biogaz (LBG)
Kolejna nowość to pierwsze zamówienie Volvo na autobusy, które działają zarówno na skroplony biogaz, jak i olej napędowy. Łącznie 11 takich autobusów na bazie międzymiastowego modelu Volvo 8500 pojedzie do Vårgårdabuss w Szwecji. Ich przekazanie do eksploatacji ma mieć miejsce w lipcu 2011 roku. Dodajmy, że na ten projekt Szwedzka Agencja Energii wyłożyła niemal 24 mln SEK, co pokazuje jak konsekwentnie Szwedzi dążą do wykorzystania odnawialnych źródeł energii w transporcie publicznym. –„W tej technologii będziemy oferować także autobusy niskopodłogowe Volvo 7700. To na pewno bardzo atrakcyjna oferta dla miejskich przewoźników, gdyż te pojazdy łączą w sobie wydajność i niezawodność silnika wysokoprężnego z ewidentnymi korzyściami dla środowiska naturalnego, które płyną z wykorzystania gazu’- mówi Martin Spjern, szef Volvo Buses Sweden.
Kontrakt dla Vårgårdabuss to zdaniem Volvo przełomowy krok w popularyzacji gazu, jako paliwa do autobusów, ponieważ skroplony metan w połączeniu z olejem napędowym zapewnia nawet czterokrotnie większy zasięg pojazdu w porównaniu do pojazdów z konwencjonalnymi silnikami gazowymi. Ponadto w wielu krajach rozpoczyna się lokalna produkcja biogazu. W porównaniu do konwencjonalnej techniki napędu, bazującej wyłącznie na oleju napędowym, autobus używający paliwa składającego się w 80 procentach z czystego biogazu i w 20 procentach z czystego oleju napędowego zapewnia o 80 procent niższą emisję dwutlenku węgla.
Pojazdy będą wyposażone w specjalne zbiorniki na skroplony metan. Zdaniem Volvo wykorzystując mieszankę metanu i oleju napędowego w proporcjach 75/25, autobus w transporcie międzymiastowym ma zasięg od 500 do 1000 km, zależnie od warunków jazdy. To dwukrotnie więcej, niż w przypadku pojazdów, w których stosuje się gaz sprężony w połączeniu z olejem napędowym oraz czterokrotnie więcej w porównaniu do pojazdów z silnikami gazowymi o zapłonie iskrowym. Kolejny plus to możliwość spalania wyłącznie oleju napędowego, co ma znaczenie w kontekście jeszcze nie w pełni rozwiniętej infrastruktury tankowania skroplonego metanu. No właśnie, w tym zakresie nie jest za różowo. Ostatnio została otwarta pierwsza w Szwecji stancja tankowania LNG w Stigs Center, w Geteborgu. Stacja ta jest wspólnym przedsięwzięciem firm Volvo, FordonsGas Sverige i Göteborg Energi. Dotychczas punkty sprzedaży paliw oferowały wyłącznie CNG (sprężony gaz ziemny). Metan oziębiony do temperatury minus 160 °C przechodzi w stan ciekły, zmniejszając swoją objętość o połowę. Gaz w tej postaci nosi oznaczenie LNG (skroplony gaz ziemny) lub LBG (skroplony biogaz), zależnie od pochodzenia. Obydwa te gazy (gaz ziemny lub biogaz) często bywają oznaczane wspólnym symbolem LMG (skroplony metan). –„Zainteresowanie Volvo skroplonym gazem otwiera przed nami całkowicie nowy rynek – mówi Bo Ramberg, dyrektor generalny FordonsGas Sverige AB. – W związku z popularyzacją gazu, jako paliwa również do samochodów ciężarowych, oczekujemy, że rynek ten będzie szybko się rozwijał. Wspierając ten trend, pokazujemy, że równolegle będzie rozwijana odpowiednia infrastruktura.”Dotychczasowe plany obejmują uruchomienie trzech stacji tankowania skroplonego metanu w Szwecji. Oprócz ukończonej stacji w Geteborgu, podobne punkty otworzą: Aga w Sztokholmie i Eon w Malmö. Dodajmy, że równolegle testy eksploatacyjne samochodów ciężarowych Volvo FM napędzanych silnikami spalającymi mieszankę metanu i oleju napędowego uruchomiło Volvo Trucks.
Volvo 8900Volvo 8900Volvo 8900Volvo 8900
57 autobusów CNG dla Malmö
Najnowszy miejski kontrakt Volvo potwierdza mocną pozycję producenta w segmencie gazowym. Firma dostarczy 57 autobusów Volvo 7700 CNG dla Malmöw Szwecji. Kontrakt obejmuje 14 szt. modelu 12-metrowego 7700 CNG oraz 43 szt. modelu przegubowego V7700A CNG. Wszystkie autobusy mają pojawić się we flocie przewoźnika 1 marca 2011 roku. –„Pojazdy zostaną wyposażone w 9,4-litrowe silniki Volvo Euro V, które charakteryzują się znakomitymi właściwościami jezdnymi, także w przypadku autobusów przegubowych’ –zapewnia Martin Spjern z Volvo Buses Sweden. Co ważne pojazdy będą mogą działać zarówno na gaz ziemny, jak i biogaz. Według danych Volvo korzystanie z biogazu obniża emisje gazów cieplarnianych i dwutlenkiem węgla o około 90% w porównaniu z silnikiem diesla.
Volvo 7700 zasilany biogazem na ulicach Wiednia.