Nowości producentów układów klimatyzacyjnych (3): Konvekta
Trochę historii
W naszym cyklu poświęconym producentom układów klimatyzacyjnych przyszedł czas na jedną z najbardziej znanych w tej branży firm – Konvektę. Została ona założona w 1957 r. pod nazwą „Ziegenhainer Kachelofenbau GmbH” i początkowo specjalizowała się w produkcji pieców kaflowych. W 1960 r. firma zmienia nazwę na Konvekta GmbH, a 3 lata później pojawiają się pierwsze klimatyzatory do zastosowań biurowych. W 1966 r. Konvekta wprowadza do oferty także układy klimatyzacji dla pojazdów, a rok później rozpoczyna produkcję kabin izotermicznych dla ciężarówek. W 1970 r. pojawiają się pierwsze dachowe układy klimatyzacyjne, a rok później także w wersji dla autobusów. W 1993 r. otwarty zostaje zakład produkcji wymienników ciepła w Barchfeld w Turyngii, a 3 lata później firma zyskuje certyfikat zgodności ze środowiskiem ISO 14001 oraz zarządzania jakością ISO 9001. Od 1993 r. przedstawicielem Konvekty w Polsce jest firma Drabpol z Częstochowy.
Klimatyzatory Konvekta – nie tylko do autobusów
W Polsce firma Konvekta jest znana głównie jako dostawca układów klimatyzacyjnych do autobusów turystycznych. Jednak jej oferta jest znacznie szersza i obejmuje także autobusy miejskie (zarówno solo, jak i przegubowe), mikrobusy, autobusy piętrowe, a nawet pojazdy szynowe czy maszyny rolnicze. Do głównych odbiorców klimatyzatorów Konvekta wśród producentów autobusów należą firmy EvoBus, NeoMAN, Solaris, Volvo, Autosan, Scania i Jelcz.
Konvekta HKL – trzy w jednym
Oprócz prostych układów klimatyzacyjnych, Konvekta oferuje także kompletne systemy typu HVAC, łączące w sobie funkcje ogrzewania, klimatyzacji i wentylacji. Systemy takie noszą oznaczenie handlowe HKL, a w ich skład wchodzą: klimatyzator z możliwością zasysania powietrza przez filtry przeciwpyłowe oraz z ogrzewaniem dachowym, konwektory, nagrzewnica ściany przedniej „frontbox”, nagrzewnice ścienne lub podfotelowe, zestaw zaworów oraz kierujący całością sterownik.
Klimatyzatory modułowe i dachowe
Oferowane przez Konvektę klimatyzatory można podzielić na dwie kategorie: dachowe i modułowe. Te pierwsze – zgodnie z nazwą – są montowane na dachu autobusu, mają małe rozmiary i aerodynamiczny kształt. W układach modułowych typu „Split” parowniki są montowane w kanałach powietrznych, a skraplacze – z boku nadwozia lub nad komorą silnika (w zależności od dostępnego miejsca). Układy te instaluje się głównie w mniejszych pojazdach, np. w minibusach.
Jak się dobiera klimatyzatory?
Wydajność chłodnicza klimatyzatorów dobierana jest na podstawie kilku kryteriów, takich jak rozmiary autobusu, liczba pasażerów, dla których jest przeznaczony czy warunki klimatyczne, w jakich najczęściej pojazd będzie pracował. I tak np. dla autobusu o długości ok. 9 m, przeznaczonego do pracy w temperaturze zewnętrznej +38°C, stosuje się klimatyzatory o wydajności ok. 18 500 Wat. W przypadku autobusu 12-metrowego, wydajność układu klimatyzacyjnego wynosi od 22 000 do 25 000 W. Dla autobusów przewidzianych do pracy w ciepłych krajach, zaleca się klimatyzatory typu T („Tropik”), jak np. KL70T, o wydajności zwiększonej do 33 000 – 38 000 W. Ważnym parametrem każdego układu klimatyzacyjnego jest tzw. nadmuch, czyli ilość dostarczanego powietrza. Klimatyzatory Konvekta osiągają wartości w granicach 4000 – 6000 m3/h. Co ważne, do napędu dmuchaw parownika i wentylatorów skraplacza Konvekta stosuje wyłącznie bezszczotkowe silniki, co przyczynia się do ich cichobieżności oraz zwiększa ich żywotność eksploatacyjną (ok. 25000 godzin pracy). Od 1989 r. Konvekta stosuje wyłącznie bezfreonowy czynnik chłodniczy typu R134a, a obecnie prowadzone są badania nad zastosowaniem dwutlenku węgla jako czynnika chłodniczego.
Przegląd oferty – Konvekta HKL50CT
Do małych autobusów, jak np. Mercedes Medio, najbardziej odpowiedni jest system HKL50CT. Może on być przystosowany do nadmuchu powietrza do kanałów biegnących zarówno pośrodku pojazdu, jak i po bokach. Układ HKL50CT jest przystosowany do różnorodnych kształtów krzywizny dachu.
Konvekta KL50/60/70 – popularna seria
Jedną z bardziej popularnych rodzin klimatyzatorów Konvekta jest seria KL50/KL60/KL70 o charakterystycznym, aerodynamicznym kształcie. Systemy te są stosowane głównie w autobusach miejskich, a ich wydajność chłodnicza wynosi od 14 000 do 38 000 W.
Konvekta HKL60 – nowoczesne rozwiązanie
HKL60 to jeden z najnowocześniejszych produktów firmy. Kompletny układ grzewczo-klimatyzacyjno-wentylacyjny został opracowany z myślą o autobusach Mercedes-Benz Touro i Tourino. W Polsce jest on często stosowany w autobusach A10-10T Lider 3.
Konvekta HKL500/600 – duża wydajność
Systemy serii HKL500 i HKL600 to układy o dużej wydajności. Ze względu na swoje duże rozmiary, znajdują one zastosowanie głównie w autobusach miejskich przegubowych, jak Mercedes-Benz Citaro G, MAN Lion’s City G czy Volvo 7700A.
Konvekta KL20/20E/20KDE – coś dla kierowcy
Konvekta oferuje także niezależne układy klimatyzacyjne stanowiska kierowcy typu KL20, KL20KDE i KL20E. Dzięki zastosowaniu w nich bezszczotkowego silnika 24V, nie wymagają one montażu dodatkowej sprężarki w komorze silnika.
Sterowniki do klimatyzatorów
Do obsługi klimatyzatorów potrzebne są także odpowiednie sterowniki. Konvekta oferuje sterowniki typu KS60, K5 oraz KS30, a dla pojazdów wyposażonych w architekturę elektryczną opartą na szynie danych CAN – KS100 Can-bus i KS300 Can-bus.
Nowe klimatyzatory Konvekta typu „S” i „P”
Obecnie Konvekta wprowadza na rynek nową serię klimatyzatorów typu „S” i „P”. Dzięki ich modułowej budowie podwyższony zostanie standard produkowanych układów, a dzięki wyższej standaryzacji produktów skróci się termin dostaw (moduły będą produkowane na bieżąco) oraz zoptymalizowany zostanie proces produkcji (zwiększy się zdolność produkcyjna). Pozwoli to także ograniczyć masę wytwarzanych klimatyzatorów oraz obniżyć koszty produkcji szerokich klimatyzatorów dachowych, które będą w większym stopniu zunifikowane z pozostałymi modelami. Zastosowanie w budowie klimatyzatorów materiałów nadających się do recyklingu przyczyni się do zmniejszenia wpływu układów na środowisko, a dzięki użyciu elementów o wydłużonej żywotności eksploatacyjnej zminimalizowane zostaną czasy przestoju oraz konieczne czynności obsługowe.
Do zalet nowych klimatyzatorów należą: zastosowanie bezszczotkowych silników dmuchawy parownika i wentylatora skraplacza (mniejszy hałas i zwiększona żywotność – do 25 000 godzin pracy – rys. 1,5), metalowych filtrów powietrza (niższe koszty wymiany – rys. 2), klapy serwisowej (ułatwienie obsługi – rys. 3), wymienników ciepła typu AI-AI (ograniczenie masy klimatyzatora – rys. 4) oraz wykonanie obudowy z tworzyw nadających się do recyklingu (rys. 6).