Nowe zasady szkoleń kierowców
infobus
06.07.2009 21:47
Nowe zasady szkoleń kierowców
W ostatnim czasie dużo mówi się na temat nowych zasad szkolenia kierowców posiadających prawo jazdy kat. C i D, chodzi tu o szkolenie wstępne oraz okresowe w danej kategorii. (Dawne świadectwo kwalifikacji). Pragniemy przybliżyć realia takich kursów, na przykładzie Centrum Szkolenia Kierowców Zawodowych w Krakowie(CSKZ) , którego właścicielem jest Łukasz Strychalski.
Krótko o CSKZ
Początki firmy sięgają roku 1997, kiedy to obecny właściciel zajął się szkoleniem kierowców przewożących osoby i rzeczy. Firma oferuje bogatą i doświadczoną kadrę instruktorów i wykładowców. Mając na uwadze dobro klientów oraz jakość świadczonych usług firma oferuje nowoczesne materiały dydaktyczne, a także w trosce o bezpieczeństwo szkolonych pojazdy wyłącznie własne i praktycznie nowe.
W dniu 22.04.2009 Ośrodek został wpisany do rejestru Wojewody Małopolskiego przedsiębiorców prowadzących ośrodki szkolenia na podstawie ustawy o transporcie zbiorowym. Tym samym CSKZ jest jednym z pierwszych ośrodków na południu kraju , która w ramach kwalifikacji wstępnej kategorii C i D korzysta z własnych pojazdów. Zezwolenia można zobaczyć tutaj.
Do szkolenia teoretycznego firma wykorzystuje nowoczesną metodę e-learningową, która powoduje możliwość szkolenia małych grup osób oraz w dogodnym czasie.
Szkolenie praktyczne oparte jest o nowe pojazdy wyposażone w układy ABS, ASR, ESP-z możliwością ich rozłączania. Zajęcia praktyczne w warunkach specjalnych odbywają się na torze w Bednarach pod Poznaniem firmy Sobiesław Zasada-Test &Training.
Jednocześnie CSKZ spełnia warunki dla szkolenia kandydatów na kategorię D+E. Jest to pierwszy ośrodek w kraju proponujący to szkolenie.
Poniższa tabela podaje terminy pierwszego obowiązkowego szkolenia okresowego (odbywanego co 5 lat) dla kierowców, którzy uzyskali prawo jazdy odpowiedniej kategorii w określonych terminach:
Dla osób, które uzyskały prawo jazdy kat. D po 10 września 2008 oraz kat. C po 10 września 2009r. ustawodawca przewiduje tylko i wyłącznie szkolenie na nowych zasadach, o których piszemy. Każde szkolenie w zakresie kwalifikacji wstępnej i uzupełniającej kończy się egzaminem państwowym.
O pojazdach szkoleniowych:
Do szkolenia w zakresie kategorii D, firma zakupiła w bieżącym roku nowy autobus Autosan A1010T Lider. Pojazd ten jest w pełni przystosowany do prowadzenia szkoleń w zakresie, jaki przewiduje ustawodawca.
Krótka charakterystyka Autobusu.
Pojazd jest wyposażony w silnik Cumminis ISBe 4300 o mocy 295KM, spełniający normę emisji spalin Euro IV+. Dla potrzeb szkoleń pojazd został wyposażony w układy ABS, ASR, ESP z możliwością rozłączania z miejsca pracy kierowcy, dodatkowe lusterka wewnętrzne i zewnętrzne dla instruktora, dodatkowy pedał hamulca roboczego dla instruktora umożliwiający ingerencję podczas szkolenia, oznakowanie zewnętrzne tablicami z literą „L”, sygnalizacja załączania wszelkich świateł, rejestrator video i płynności jazdy , zwalniacz firmy TELMA, elektroniczny system zawieszenia ECAS, reflektory ksenonowe, klimatyzację ,lodówkę oraz ekspres kawowy. Dla polepszenia znajomości specjalistycznego wyposażenia pojazdów przez kursantów , autobus został doposażony w nawigację satelitarną, dostęp do Internetu oraz tablicę elektroniczną-diodową stosowaną w komunikacji miejskiej i międzymiastowej.
Kategoria C, C+E
Do prowadzenia szkoleń dal tych kategorii wykorzystuje się nowy ciągnik siodłowy Iveco Stralis wraz z naczepą, oraz Renault Midlum, do szkolenia na kategorię C. Wymienione pojazdy są wyposażone w systemy i elementy bezpieczeństwa potrzebne do prowadzenia szkoleń wstępnych dl a kierowców i są zgodne z wymaganiami rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dn. 2 lipca 2008 w sprawie kierowców wykonujących przewóz drogowy.
Więcej informacji na temat nowych zasad szkoleń można uzyskać na stronie www.strychalski.eu .