Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Nowe wymagania wobec kierowców

infobus
23.01.2006 09:49

Niebawem mają powstać w Polsce ośrodki doskonalenia techniki jazdy. To właśnie w nich zawodowi kierowcy pod okiem specjalnych instruktorów będą przechodzić wstępną kwalifikację.
Ministerstwo Transportu i Budownictwa ma już gotowy projekt zmiany ustawy o transporcie drogowym. Tym razem chodzi o nowe wymagania wobec kierowców, a konkretnie o ich wstępną kwalifikację. Powodem noweli jest unijna dyrektywa, która nakazuje nam do 10 września wydać odpowiednie przepisy.
Wstępna kwalifikacja może przybrać różne formy: kursu kwalifikacyjnego w ośrodku szkolenia; egzaminu kwalifikacyjnego w wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego lub zajęć szkolnych w szkole, jeżeli w programie nauczania przewidziane jest uzyskanie kwalifikacji zawodowego kierowcy. Projekt przewiduje, że każdy kierowca ubiegający się pierwszy raz o zatrudnienie w charakterze kierowcy ma obowiązek ukończyć kwalifikację wstępną odpowiednio do pojazdu, którym zamierza wykonywać przewozy. Z tym że kierowcy, którzy wcześniej uzyskali prawo jazdy określonej kategorii, są zwolnieni z takiej kwalifikacji. Oznacza to, że kierowca, który przed 10 września 2008 r. uzyskał prawo jazdy kat. D1, D1+E, D lub D+E, pomimo podejmowania pracy pierwszy raz przy przewozach będzie z niej zwolniony. Dla kierowców z kat. C, C1, C1+E termin ten ustalono na 10 września 2009 r. Wszyscy pozostali, którzy po tych datach będą chcieli wykonywać przewozy, będą musieli już przejść kwalifikację wstępną.
Projekt przewiduje także szkolenie okresowe kierowców trudniących się transportem. Szkolenie takie będzie się odbywało w formie kursu okresowego raz na pięć lat. Po jego zakończeniu ośrodek wystawi świadectwo kwalifikacji zawodowej i na jego podstawie będzie dokonywany wpis do prawa jazdy wraz z kodem, z którego wynikać będzie ważność szkolenia oraz czy kierowca ukończył kwalifikację wstępną i szkolenie okresowe.
Autorzy zmian chcą także, aby powstały ośrodki doskonalenia techniki jazdy. Pełniłyby one rolę specjalistycznych ośrodków szkolenia. W ośrodkach zatrudniano by instruktorów z certyfikatami kompetencji instruktora techniki jazdy. Prowadziliby je przedsiębiorcy mający zezwolenie wojewody.