Nowe przejście graniczne z Rosją
7 grudnia br. odbyło się oficjalne otwarcie nowego przejścia drogowego Grzechotki –Mamonowo II na granicy z Obwodem Kaliningradzkim. Kierowcy pojazdów osobowych, ciężarowych i autobusów mogą korzystać z przejścia już od piątku (3 grudnia br.). Przejście w Grzechotkach (woj. warmińsko – mazurskie) jest najnowocześniejszym i największym przejściem drogowym na granicy z Rosją. Inwestycja została sfinansowana z budżetu państwa oraz z Funduszu Phare. Całkowita wartość inwestycji wyniosła 127,7 mln zł, w tym 13 mln 422 tys. euro środków unijnych, czyli ok. 53 mln 687 tys. zł. Polskie przejście graniczne w Grzechotkach zajmuje 30,3 hektarów powierzchni. Składa się łącznie z 23 pasów odpraw, w tym na wjeździe m.in. po 2 pasy ruchu dla samochodów ciężarowych, 2 pasy dla autobusów, 5 pasów dla samochodów osobowych oraz na wyjeździe m.in. po 2 pasy ruchu dla samochodów ciężarowych, 2 pasy dla autobusów, 6 pasów dla samochodów osobowych. Szacuje się, że w ciągu doby na tym przejściu granicznym będzie można odprawić około 5 tysięcy samochodów osobowych oraz kilkaset autobusów i samochodów ciężarowych. Przejście graniczne w Grzechotkach jest przystosowane do przewozu odpadów (np. pozostałości z produkcji, produktów przeterminowanych). Służby graniczne przewidują, że drogowe przejście graniczne w Grzechotkach odciąży ruch komunikacyjny na pozostałych polskich przejściach granicznych z Federacją Rosyjską.
Dotychczas granicę polsko-rosyjską można było przekraczać m.in. w Bezledach (przejście drogowe), w Gołdapi (przejście drogowe), w Gronowie (przejście drogowe), w Braniewie (przejście kolejowe), w Skandawie (przejście kolejowe) oraz w Elblągu i we Fromborku (przejścia morskie).
Jak powiedział podczas uroczystości otwarcie przejścia Piotr Stachańczyk, podsekretarz stanu w MSWiA otwarcie przejścia w Grzechotkach – podobnie jak podpisana dzień wcześniej umowa o żegludze statków po Zalewie Wiślanym – pokazuje, że poprawa relacji polsko-rosyjskich to 'nie puste gesty, ale realne działania’. Zdaniem Stachańczyka, przejście Grzechotki-Mamonowo może stać się 'bramą do Europy’ dla mieszkańców Obwodu Kaliningradzkiego. Nowoczesna infrastruktura powinna zapewnić podróżnym komfortowe warunki i sprawną odprawę. Gubernator Obwodu Kaliningradzkiego Nikołaj Cukanow, który uczestniczył we wtorkowym otwarciu przejścia w Mamonowie, przypomniał, że granice 'powinny łączyć, a nie dzielić ludzi’. Dlatego – jego zdaniem – tak ważne jest wprowadzenie tzw. małego ruchu granicznego. Rosjanom zależy na objęciu ruchem bezwizowym całego Obwodu Kaliningradzkiego. Obecne regulacje europejskie pozwalają na ustanowienie tych udogodnień w pasie 30 km, maksymalnie 50 km po obu stronach granicy. Polski MSZ negocjuje nadal z Komisją Europejską możliwość wprowadzenia małego ruchu granicznego na obszarze całych województw pomorskiego i warmińsko-mazurskiego po polskiej stronie oraz terytorium Obwodu Kaliningradzkiego. N pewno miło by to pozytywny wpływ na rozwój transgranicznych połączeń komunikacyjnych.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA: