Nowe Mercedesy i Volvo przewiozą łodzian
Łódzkie MPK wzbogaciło się o kolejne nowe autobusy. Zarząd spółki podpisał umowę na dostawę dziesięciu 12-metrowych Mercedesów Citaro, a niedawno uroczyście przekazano do eskploatacji kolejną transzę pojazdów Volvo 7700.
Mercedesy Citaro już w ubiegłym roku przechodziły testy w warunkach ulicznych. Poztywne oceny wpłynęły na decyzję o zakupie tego modelu. Wszystkie Mercedesy są 12-metrowe, mogą zabierać do 100 pasażerów. Warto przypomnieć, że starszy model Mercedesów Citaro pozostaje w eksploatacji łódzkiego przewoźnika od ponad 6 lat, a po przyjeździe do Łodzi wspomnianych 10 sztuk łączna liczba autobusów tej marki jeżdzących po łódzkich ulicach wyniesie 42. Przyjazd nowych mercedesów jest spodziewany w maju lub czerwcu.
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami w kwietniu przyjechała do Łodzi kolejna partia autobusów Volvo 7700. Przypomnijmy, że pierwszy pojazd tej marki był testowany od listopada ubiegłego roku, a spółka już wówczas zakontraktowała dalsze 18 sztuk. Teraz wreszcie będą nimi jeździć pasażerowie w Łodzi. Spośród 19 zakupionych autobusów czternaście to 18-metrowe przegubowce, pozostałe pięć to jednoczłonowe 12-metrowce. W zależności od wersji autobusy są przeznaczone do przewożenia 105 lub 156 pasażerów. Volvo 7700 to bez wątpienia jedne z nowocześniejszych pojazdów, którymi podróżować będą łódzcy pasażerowie. Są całkowicie niskopodłogowe, z funkcją przyklęku ułatwiającą mniej sprawnym osobom wejście do środka. Autobus wyposażony został w silnik najnowszej generacji spełniający normy czystości spalin EURO 5. Dla kierowców udogodnienie, które jest już od pewnego czasu standardem, a więc w pełni automatyczna skrzynia biegów, z przemiennikiem momentu obrotowego i wbudowanym zwalniaczem. Volvo 7700 jest przez producenta reklamowany jako autobus przeznaczony do długoletniej (ok. 20 lat), nawet intensywnej eksploatacji.
Historia współpracy łódzkiego MPK z Volvo sięga 1998 roku, kiedy to w wyniku przetargu Volvo Bus Poland dostarczyło do Łodzi pierwsze pojazdy Volvo B10L. Obecnie MPK posiada 115 autobusów Volvo różnych typów. Ostatnie nabytki spółki, łącznie z ubiegłorocznymi dobrze wpisują się w głoszoną przez MPK teorię o tym, że tabor autobusowy jest w Łodzi systematycznie modernizowany. Od końca 2005 roku przybyło 88 nowych autobusów, co razem z tegorocznymi zakupami daje blisko 100 pojazdów. Były to: Mercedesy Conecto, Mercedesy Citaro, Jelcze M121MB, Jelcze Vero tzw. midi oraz wspomniane Volvo 7700.
Władze łódzkiego MPK podkreślają sukcesywną, zapoczątkowaną w 2005 roku wymianę autobusów na nowsze. Przedstawiciele spółki szczycą się, że średni wiek taboru w Łodzi jest najniższy w Polsce. Łódzkie pojazdy należą także do najnowocześniejszych, bo ponad 70 procent taboru to pojazdy niskopodłogowe. Wyraźnie gorzej wygląda sprawa z tramwajami, drugim podstawowym środkiem komunikacji publicznej w Łodzi, ale i tu zaczyna się dziać coś pozytywnego. –Również tabor tramwajowy będzie systematycznie modernizowany, ale ze względu na koszty, dużo wyższe niż w przypadku autobusów, proces ten musi być nieco rozciągnięty w czasie. –powiedział Marcin Małek, kierownik Działu Informacji MPK.
DANE TECHNICZNE (wersja 12-metrowa)
Długość 11 944 mm
Szerokość 2 550 mm
Wysokość 2 962 mm
Średnica zawracania 22324 mm
Liczba miejsc 105 (od 28 do 36 siedzących) +1
Układ drzwi 2-2-2 (możliwe również inne konfiguracje)
Szer. drzwi 1250 mm
Silnik Volvo D7C 250, stojący, ulokowany z tyłu, z lewej strony. 6-cylindrowy, z turbodoładowaniem i chłodzeniem powietrza doładowanego, z bezpośrednim, elektronicznie sterowanym wtryskiem paliwa.
Moc maks. 250 KM przy 2200 obr/min.
Maks. moment obr 1050 Nm przy 1100- 1320 obr./min
Skrzynia biegów Voith D864.3E: w pełni automatyczna, czterobiegowa, z przemiennikiem momentu obrotowego i wbudowanym zwalniaczem. Funkcja ANS – automatyczne przełączanie na bieg jałowy po zatrzymaniu pojazdu
Zawieszenie pneumatyczne, niezależne z przodu, funkcja przyklęku i podnoszenia
Wysokość podłogi 340 mm. Przy wykorzystaniu funkcji przyklęku wysokość ta zmniejsza się o 90 mm