Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Nowe kontrakty – 2 skrzyżowania

infobus
01.07.2006 13:06

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad informuje o podpisaniu umów na przebudowę dwóch skrzyżowań –w Bełchatowie i Goleniowie. Wykonawcą przebudowy skrzyżowania w Bełchatowie w ciągu drogi krajowej nr 8 zostało Przedsiębiorstwo Robót Drogowych i Mostowych SA z Bełchatowa. Wartość kontraktu wynosi 3,5 mln zł. Wykonawcą budowy wiaduktu na skrzyżowaniu drogi numer 3 z drogą Goleniów –Lubczyna została firma Energopol-Szczecin SA, a wartość umowy wynosi 7,1 mln zł. Oba kontrakty będą dofinansowane ze środków Sektorowego Programu Operacyjnego Transport w wysokości 61%.
Projekt w Goleniowie polega na budowie wiaduktu wraz z dojazdami nad drogą krajową nr 3 w ciągu drogi powiatowej nr 0706Z. W szczególności obejmuje:
budowę wiaduktu (czteroprzęsłowy, żelbetowy w postaci płyty ciągłej opartej na punktowych łożyskach), wykonanie nasypów związanych z budową odcinków dojazdowych drogi na wiadukt oraz wykonanie konstrukcji nawierzchni,
wykonanie elementów systemu odwadniania odcinków dojazdowych (wpusty, ścieki korytkowe, przepusty pod chodnikiem i zjazdami z drogi powiatowej).
Inwestycja w Bełchatowie polega na przebudowie istniejącego skrzyżowania na skrzyżowanie skanalizowane z sygnalizacją świetlną, funkcjonującą całą dobę. Przebudowane zostaną wloty krzyżujących się dróg.
Przebudowa obejmuje:
roboty drogowe,
odwodnienie skrzyżowania,
budowę sygnalizacji świetlnej,
przebudowę sieci wodociągowej kolidującej z zakresem przebudowy skrzyżowania,
przebudowę urządzeń elektroenergetycznych kolidujących z zakresem przebudowy skrzyżowania,
przebudowę urządzeń telekomunikacyjnych kolidujących z zakresem przebudowy skrzyżowania,
przebudowę sieci gazowej kolidującej z zakresem przebudowy skrzyżowania,
oznakowanie poziome i pionowe skrzyżowania.
Cały projekt zgłoszony do współfinansowania ze środków Sektorowego Programu Operacyjnego Transport zakłada przebudowę 25 niebezpiecznych skrzyżowań w całej Polsce. Zostały one wybrane po szczegółowych analizach ruchu i wypadkowości. Prace te zakładają między innymi ograniczenie prędkości i uspokojenie ruchu w obszarze skrzyżowania, wzrost czytelności układu skrzyżowania, maksymalne rozdzielenie i ograniczenie liczby punktów kolizji na skrzyżowaniu, poprawę przepustowości i płynności ruchu na skrzyżowaniu, a także zapewnienie właściwych (bezpiecznych) warunków ruchu pieszych w obrębie skrzyżowania. Koszt realizacji całego projektu wynosi 71 mln złotych. 61% tej kwoty pochodzić będzie ze środków Unii Europejskiej.