Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Nowe autobusy Volvo dla MPK Wrocław

infobus
29.01.2006 21:44

Volvo 7700 – opis

Volvo 7700 występuje w dwóch wersjach – 12-metrowej i 18-metrowej. Oba wyposażone są w ten sam, sprawdzony już silnik Volvo D7C o pojemności 7,3 litra, który
przy 2200 obr/min osiąga w autobusie jednoczłonowym moc 250 KM, a w autobusie przegubowym 275 KM. Maksymalny moment obrotowy w silniku Volvo D7C, wynoszący 1050 Nm w autobusie solo i 1200 Nm w autobusie przegubowym, jest osiągalny  już przy  1200 obr/min –  gwarantuje to doskonałą elastyczność, a co za tym idzie także niskie zużycie paliwa. Silnik spełnia normy emisji spalin i hałasu Euro 3. Autobus w wersji 12-metrowej może jednorazowo przewozić 105, natomiast autobus przegubowy 175 pasażerów. Ilość miejsc siedzących zależy przede wszystkim od wymagań i oczekiwań zamawiającego, standardowo jednak w autobusie jednoczłonowym jest ich około 30, a w autobusie przegubowym około 43.

Co nowego w Volvo 7700?

. Nowy układ elektroniczny – BEA2 (Bus Electronic Architecture), który kontroluje pracę  poszczególnych podzespołów autobusu (silnik, skrzynia biegów, hamulce, zawieszenie, retarder, podwozie, elementy nadwozia, światła) i poprzez ciekłokrystaliczny wyświetlacz informuje kierowcę o wszelkich ewentualnych nieprawidłowościach
. Tarczowe hamulce na wszystkich kołach, wyposażone w system EBS
. Zależne przednie zawieszenie  zapewniające niższe koszty utrzymania pojazdu
. Nowa deska rozdzielcza, zawierająca między innymi zintegrowany moduł kontroli wszystkich świateł, w której wszystkie elementy sterujące umieszczono na dwóch wydzielonych pulpitach
. Nowe rozwiązanie drzwi kabiny kierowcy

Komfort i bezpieczeństwo podróżowania

Zmiany podyktowane wymogami dyrektywy 2001/85/EC miały przede wszystkim na celu poprawę bezpieczeństwa i komfortu podróżowania pasażerów. Płaska na całej powierzchni  podłoga, oraz wejścia umieszczone przy  wszystkich drzwiach  34 cm nad ziemią ułatwiają wsiadanie i wysiadanie z autobusu, a także przemieszczanie się  pasażerów w jego wnętrzu. Dodatkowo autobus wyposażony jest w funkcję „przyklęku”, dzięki której podłoga może zostać obniżona  o kolejne 9 cm.
Kształt i umiejscowienie uchwytów umożliwiają wszystkim pasażerom zajęcie wygodnej pozycji w czasie jazdy,  zapewniając bezpieczeństwo w razie gwałtownego hamowania. Brak ostrych krawędzi we wnętrzu to również element, który w przypadku ewentualnego upadku pasażera zmniejsza ryzyko odniesienia obrażeń. Pokrycie podłogi antypoślizgową wykładziną i podgrzewane wejścia zostaną docenione przez pasażerów przede wszystkim w zimie. Hamulec przystankowy  uniemożliwia kierowcy odjazd z przystanku, gdy drzwi nie są zamknięte.
Komfort i bezpieczeństwo użytkowników to także odpowiednia temperatura wewnątrz pojazdu. Przed nadmiernym nagrzewaniem wnętrza chronią pasażerów przyciemniane szyby, skuteczną wymianę powietrza zapewniają liczne okna, otwierane klapy dachowe i wydajna wentylacja wyciągowa. Oczywiście klient może zamówić także klimatyzację przestrzeni pasażerskiej, choć w polskich warunkach najczęściej stosowana jest jedynie klimatyzacja stanowiska kierowcy.  W zimie wnętrze pojazdu ogrzewane jest przy użyciu  grzejników konwektorowych.

Komfort pracy kierowcy

Komfort pracy kierowcy to jeden z kluczowych elementów zapewnieniających bezpieczeństwo.  Bardzo ważne jest, aby przez cały dzień pracy zachował on czujność i mógł skupić się na bezpiecznej jeździe. W Volvo 7700 wszystkie wskaźniki i przełączniki znajdują się w zasięgu ręki kierowcy, zaś przyjęciu najlepszej pozycji sprzyja regulacja kierownicy, wraz z którą przesuwają się dwa pulpity, na których umieszczono  elementy sterujące funkcjami i pracą autobusu. Wygodny fotel, doskonała widoczność zapewniona dzięki dużej szybie przedniej i lusterkom bocznym o szerokim polu widzenia dodatkowo  podnoszą komfort  pracy kierowcy.

Ekologia

Silnik autobusu Volvo 7700 spełnia wymagania normy Euro 3. Emisję szkodliwych substancji można dodatkowo ograniczyć montując dostępny w opcji filtr CRT, który redukuje wydzielanie węglowodorów, tlenków węgla i cząstek stałych o około 80-90%. Volvo wprowadza także nowe silniki, które w połączeniu z technologią SCR umożliwią spełnienie restrykcyjnych norm Euro 4 oraz Euro 5.
Myśląc o ekologii warto pamiętać nie tylko o samym okresie eksploatacji pojazdu, lecz również  o całym tzw. cyklu życia produktu. Oceniając wpływ produktu na środowisko należy brać także pod uwagę etap jego powstawania oraz wycofania z eksploatacji. Fabryka Volvo we Wrocławiu została zaprojektowana z uwzględnieniem wszelkich ekologicznych norm obowiązujących w Polsce, posiada własną oczyszczalnię ścieków, skuteczne filtry, które zapobiegają przedostawaniu się do atmosfery  szkodliwych substancji powstających np. podczas lakierowania.

Ponadto dzięki odpowiedniemu oznakowaniu podzespołów autobusu, po wycofaniu go z eksploatacji większość jego elementów może zostać ponownie wykorzystana.

Wrocławskie Volvo

Zakupione w grudniu 2005 roku przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne we Wrocławiu autobusy Volvo mają dodatkowy wyświetlacz numerów oraz system głośnomówiący, który informuje pasażerów o mijanych przystankach – mówi rzecznik prasowy miejskiego przewoźnika – Janusz Rajces.
Zgodnie ze postanowieniami umowy między MPK Wrocław a Volvo, producent zobowiązał się do dostarczenia kolejnych dwóch sztuk najpóźniej do końca czerwca 2006 roku.