Nocny telebus w Sosnowcu zdał egzamin. Dłuższa trasa
5 lipca Sosnowiec wydłużył pilotażową trasę nocnego autobusu zamawianego przez aplikację.
Organizatorem telebusowej komunikacji jest miasto przy współpracy firmy Blees i sosnowieckiego PKM-u.
Od lipca
Jeżdżący od lipca br. po Sosnowcu specjalny bus, który zastępuje nocne kursy linii tramwajowej nr 27 ma od 5 listopada wydłużoną trasę – poinformował sosnowiecki magistrat.
Jak powiedział PAP rzecznik sosnowieckiego magistratu Rafał Łysy, oferta wynika z faktycznej dostępności nocnego busa. Wiąże się także ze skróceniem trasy tramwaju nr 26, który normalnie kursuje między dzielnicą Milowice i Mysłowicami, a obecnie - na czas remontu i rozbudowy odcinka torowiska w dzielnicy Niwka - ma trasę skróconą do Konstantynowa.
-„Obsługa większej liczby przystanków i większego obszaru miasta to zmiany w nocnym transporcie na żądanie, które weszły w życie od 5 listopada. Od kilku miesięcy w Sosnowcu zamiast nocnych kursów linii tramwajowej nr 27 jeździ specjalny bus. Od 5 listopada do jego obsługi został włączony rejon ulic Narutowicza i Staszica (obszar obsługiwany obecnie przez linię tramwajową nr 26)” – podał Łysy.
Jak zaznaczył, pasażerowie mogą skorzystać z oferty nocnego busa z przystanków: Rondo Ludwik, Sielec Narutowicza, Sielec Szkolna, Sielec Osiedle Zamkowa, Konstantynów Centrum Handlowe, Konstantynów Fabryczna, Konstantynów Okrzei i Środula Chemiczna. Do końca roku bus na nowym obszarze ma funkcjonować równolegle z nocnymi kursami linii tramwajowej nr 26.
Do końca roku trwa też dotychczasowy pilotaż, obejmujący przebiegającą przez cały Sosnowiec trasę linii tramwajowej nr 27 – od pętli przy Żylecie na Pogoni przez centrum, Dańdówkę, Klimontów i Porąbkę do Kazimierza Górniczego. Między godzinami 23. i 5. nocne tramwaje zastępuje tam bus, jeżdżący nie według stałego rozkładu jazdy, lecz na zamówienie poprzez aplikację lub telefoniczne.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Nocny telebus
Aby zamówić nocny transport konieczne jest skorzystanie z aplikacji na smartfony Blees lub wykonanie telefonu do dyspozytora (tel. 32 263 50 16 wew. 214). Pasażer, który zgłosi chęć przejazdu otrzyma informację, za ile na jego przystanku pojawi się bus. W tych miejscach, w których przystanki tramwajowe znajdują się przy ulicy, bus zatrzymuje się w tych samych miejscach.
Na potrzeby funkcjonowania takiej komunikacji nocnej powstała strona internetowa: sosnowiec.blees.com, na której znajduje się m.in. mapa przystanków i instrukcja, jak skorzystać z komunikacji.
W zespole roboczym planującym przeprowadzenie pilotażu znaleźli się przedstawiciele Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, którzy przyglądają się funkcjonowaniu tego typu rozwiązania. W czerwcu br. sygnalizowali oni, że jeżeli przy mniejszych kosztach zadowolenie pasażerów pozostanie na co najmniej tym samym poziomie, rozważą włączenie usługi w sieć regularnej komunikacji miejskiej.(PAP)