Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Niemieckie tournee Mercedesa CapaCity

infobus
09.07.2006 22:34
W maju i czerwcu, Mercedes CapaCity odbył promocyjne tournee po Niemczech. Fot. EvoBus  Jedną z charakterystycznych cech CapaCity jest zastosowanie dwóch osi w drugim członie. Fot. EvoBus
Mercedes-Benz CapaCity –innowacyjna koncepcja wielkopojemnego autobusu miejskiego –wybiera się na objazdową prezentację po Niemczech. Cykl prezentacji rozpoczął się 8 maja w Kaiserslautern, a jego celem było zapoznanie się przedsiębiorstw komunikacyjnych z 6 dużych miast w kraju z tym 20-metrowym kolosem w ich konkretnych warunkach eksploatacyjnych. Do jego głównych zalet należy zaliczyć fakt, iż pojazd zabiera na pokład nawet do 193 pasażerów. To przemówiło do wyobraźni Thomasa Wiednera, dyrektora działu administracyjnego Havelbus Verkehrsgesselschaft mbH w Poczdamie: „Są u nas linie, na których jeden autobus przegubowy okazuje się zbyt mały, jednak wprowadzenie do ruchu drugiego pojazdu nie jest ekonomicznie uzasadnione. Mercedes CapaCity mógłby się okazać tutaj idealnym uzupełnieniem naszej floty Citaro pod względem kosztów eksploatacji, obsługi i napraw.”– mówi. W czasie swojego tournee, autobus przejechał 2500 km odwiedzając Kaiserslautern, Wiesbaden, Aachen, Essen, Hamburg i Poczdam i zwracając uwagę przechodniów. Markus Balke, dyrektor sekcji systemów transportowych w Dziale Autobusów miejskich EvoBus, mówi: „Mercedes CapaCity wykazał się dobrą zwrotnością.
Przestrzeń pasażerska autobusu CapaCity –widok na część przednią. Fot. EvoBus  Przestrzeń pasażerska w CapaCity –widok na tylną część. Fot. EvoBus
Początkowy sceptycyzm dotyczący jego przydatności do codziennej eksploatacji ze względu na duże rozmiary zniknął po przeprowadzeniu jazd próbnych.”Tak jak większość dużych niemieckich miast, Kaiserslautern poszukuje sposobu połączenia głównego dworca kolejowego z kampusem uniwersyteckim. Tego typu linie, które są bardzo obciążone podczas szczytu, obecnie muszą być z reguły obsługiwane dwoma autobusami –jednym przegubowym i jednym solo. Są one wykorzystywane w jednym czasie, aby przetransportować studentów z głównego dworca kolejowego na uczelnię. W przyszłości, jeden autobus CapaCity wystarczy, aby przewieźć taką samą liczbę osób. Swój debiut CapaCity święcił jesienią 2005 r. podczas Dnia Autobusowych Mercedesa. Zaprezentowany wówczas prototyp był odpowiedzią na coraz silniejszą tendencję na europejskim rynku autobusów miejskich, zgodnie z którą przewoźnicy miejscy poszukują nowych rozwiązań w zakresie transportu publicznego, umożliwiających kosztów eksploatacyjnych i warsztatowych tak, aby móc zapewnić transport coraz większej liczbie osób przy ograniczeniu liczby pojazdów. Pomimo długości wynoszącej 19,54 metra, Mercedes CapaCity przemieszcza sięw ruchu miejskim tak samo sprawnie, jak standardowy, 18-metrowy przegubowiec Citaro. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu w pojeździe aż 4 osi –w tym dwóch skrętnych –oraz pojedynczy przegub. Duży w tym udział nowoczesnego, elektrohyraulicznego sterowania ostatnią osią. Dzięki temu, średnica zawracania CapaCity wynosi 22,85 metra, czyli tyle samo, ile standardowego Citaro G. Duża pojemność autobusów CapaCity może się w wielu przypadkach okazać ważną zaletą. Dzięki niej, w przyszłości będzie można przewozić więcej pasażerów, używając do tego mniejszej liczby pojazdów. Daje to możliwość znacznego ograniczenia kosztów zakupu, utrzymania i eksploatacji. Zastosowanie czwartej osi i –związane z tym –zwiększenie dopuszczalnej masy całkowitej do 32 ton, umożliwia znaczne zwiększenie pojemności pasażerskiej w stosunku do konwencjonalnych przegubowców. Układ foteli, obejmujący 37 foteli stałych i 5 składanych, zwiększa standardową pojemność autobusu o ok. 40% do 193 miejsc.
Stanowisko kierowcy w autobusie Mercedes-Benz CapaCity. Fot. EvoBus
Prawie wszystkie komponenty mechaniczne, tzn. silnik, skrzynia biegów czy osie, pochodzą z systemu modułów budowy autobusów niskopodłogowych Mercedes-Benz. Gwarantuje to korzystanie ze znanych, sprawdzonych podzespołów oraz obniża koszty opracowania i produkcji modelu, a także jego eksploatacji, dzięki dużej wymienności części ze standardowymi autobusami Mercedes-Benz Citaro.