Nie będzie likwidacji PKM Jastrzębie-Zdrój!

infobus
29.03.2019 13:00

Gminy zrzeszone w Międzygminnym Związku Komunikacjnym zdecydowały o cofnięciu uchwały o likwidacji Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej. To oznacza nowe życie dla związkowego przewoźnika i gwaranację stabilnego działania w przyszłości.

Do PKM trafi prawie 3,4 mln zł. Za takim rozwiązaniem głosowało osiem gmin, przeciwne zdanie wyraził jedynie przedstawiciel Rydułtów. Z kolei delegat Czerwionki-Leszczyn wstrzymał się od głosu. Zobowiązano także Zarząd MZK do przeprowadzenia reorganizacji PKM tak, by mogło się stać podmiotem wewnętrznym. Czy tak się tanie, o tym za kilka miesięcy zdecydują członkowe jastrzębskiego związku.

Jeszcze kilka tygodni temu likwidacja PKM wydawała się pewna. Sytuacja zmieniała się diametralnie gdy z jastrzębskich dróg „zniknęła” firma Warbus. Warszawski przewoźnik wypowiedział umowę MZK. Związek jednak uznał je de facto za porzucenie. W jego opinii bowiem jego bezprawność polega na tym, że Warbus mógł dokonać wypowiedzenia tylko w określonym przypadku.

Pokłosiem takie obrotu spraw był chaos komunikacyjny w największym mieście na sieci MZK oraz gminach sąsiednich. Dzisiejsza decyzja oznacza spokojne funkcjonowanie PKM i poprawę komunikacji w Jastrzębiu-Zdroju.

W pierwszym etapie PKM obsługując Jastrzębie-Zdrój będzie wspierane przez innego przewoźnika. Docelowo Stanisław Słowiński, prezes PKM zamierza przejąć całą komunikację na terenie miasta realizowaną wcześniej przez firmę Warbus.

„Dzisiejsza decyzja gmin jest pierwszym krokiem do postawienia PKM na nogi i szansą na rozwój tego przedsiębiorstwa w przyszłości. Cieszę się, że w tej trudnej sytuacji mogliśmy liczyć na wsparcie i zrozumienie gmin tworzących MZK. Serdecznie im za to dziękuję” – mówi Roman Foksowicz, przewodniczący Zarządu MZK i jednocześnie wiceprezydent Jastrzębia-Zdroju.

Wygląda więc na to, że dzisiejsza uchwała członków związku kończy czteroletnie zamieszanie komunikacyjne. Dodajmy, że można go było bez problemu uniknąć. Jest więc zielone światło do tego by do PKM miał podniesione stawki za wzkm. Dodatkowe koszty związane są z potencjalnymi podwyżkami dla pracowników (trwa spór zbiorowy), a także z utrzymaniem budynków i całej infrastruktury spółki, która jest w złym stanie technicznym.