Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

NFZ zamawia kolejne autobusy do poboru krwi

infobus
28.03.2012 22:10

W ostatnich dniach NFZ ogłosił przetarg na kolejne 4 sztuki pojazdów do poboru krwi zabudowanych na bazie wysokopokładowych autobusów turystycznych.
W tegorocznym postępowaniu przetargowym przewidziano pojazdy dla Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Kielc, Białegostoku, Szczecina i Gdańska.
Zwycięzca postępowania będzie miał maksymalnie do 6 miesięcy na dostawę autobusów, jednak nie później niż do 15 listopada bieżącego roku.
Zamawiający oceni złożone oferty wg następujących kryteriów: oferowana cena –90%, parametry techniczne 10%.
W zakresie parametrów technicznych oceniane będą:
1) Średnica zawracania (mierzona po śladzie kół)
2) Konstrukcja nadwozia (samonośne / mieszane)
3) Pojemność bagażnika głównego
4) Szerokość drzwi przednich i tylnych odskokowych

Ambulans do pobierania krwi na bazie Solarisa VacanzaAmbulans do pobierania krwi na bazie Solarisa VacanzaAmbulans do pobierania krwi na bazie Solarisa Vacanza

Warto dodać, że z pośród tegorocznych ośrodków dla których przewidziano pojazdy dwa rzeczywiście wymagają nowego sprzętu –tj. Kielce (posiadają pierwszy w Polsce pojazd zabudowany na bazie Autosana H9) i Szczecin (nie posiadają dużego ambulansu do poboru krwi), natomiast dwa pozostałe posiadają nowoczesne pojazdy (w Gdańskim RCKiK eksploatowany jest Solaris Vacanza 13 i Kapena Ambra, natomiast w Białostockim RCKiK eksploatowany jest pierwszy w Polsce pojazd do poboru krwi na bazie Mercedesa Travego zabudowany w 2006 roku przez firmę Germaz z Wrocławia). O ile w przypadku RCKiK Gdańsk zakup kolejnego pojazdu może mieć uzasadnienie ponieważ RCKiK w samym trójmieście ma co robić, o tyle w Białymstoku jeden pojazd w zupełności wystarczy.
W ubiegłorocznym przetargu na zakup łącznie 4 sztuk pojazdów do poboru krwi swoje oferty złożyło trzech oferentów, w tym Germaz Wrocław, podwarszawski ARKOM i Zeszuta Radom. Finalnie po małych zawirowaniach wszystkie autokary dostarczył ten ostatni. W chwili obecnej w Polsce eksploatowanych jest 14 autokarów do poboru krwi zabudowanych na bazie Mercedesa Travego, w tym 13 sztuk dostarczonych zostało właśnie przez firmę Zeszuta z Radomia.
Pod koniec 2012 roku w całym kraju użytkowanych będzie około 33 dużych autokarów do poboru krwi. Pozostaje mieć nadzieję, że będą one miały co robić, tzn. że będą chętni do oddawania swojej krwi, która pomoże ratować życie innych ludzi.