„Nasze słońce – Chausson”
Przedstawiamy wywiad z Mateuszem Kanią, członkiem zarządu warszawskiego klubu miłośników komunikacji miejskiej. Z rozmowy, dowiedzieliśmy się m.in. o planach budowy muzeum komunikacji miejskiej czy też udziału „weteranów”w tegorocznej edycji TRANSEXPO. Oczywiście nie zapomnieliśmy zapytać o postępy prac, przy remontowanych pojazdach.
InfoBus: Za co się kocha autobusy?
Mateusz Kania: To dobre pytanie, ale nie ograniczałbym tego tylko do autobusów. Komunikacja miejska w Warszawie, to nie tylko autobusy, ale też tramwaje, kolej. Oczywiście autobusy które remontujemy, to pojazdy z duszą. Miłośnicy komunikacji miejskiej, zajmują się także pielęgnowaniem historii, więc nie zawężałbym tego uczucia tylko do samych pojazdów.
InfoBus: Mówi Pan o pielęgnowaniu historii, czemu więc w Warszawie wciąż nie możemy doczekać się muzeum komunikacji miejskiej?
Mateusz Kania: Zaczątki takiego muzeum istniały przed wojną. Niestety działania wojenne spowodowały, to że muzeum przestało istnieć. W Polsce nie ma chyba jeszcze takiego przekonania, że warto zauważyć historię komunikacji miejskiej. Należy pamiętać, że historia komunikacji, to także historia miasta. Obecnie jednak, są prowadzone działania, aby takie muzeum powstało.
InfoBus: Jakby takie muzeum miało wyglądać?
Mateusz Kania: Bardzo ciekawym obiektem jest zajezdnia tramwajowa „Praga”. Są tam zarówno hale postojowe, gdzie autobusy mogłyby być prezentowane, jest też miejsce na wystawy plenerowe, gdzie mogłyby prezentować się tramwaje. Tego typu muzeum musi być na dotyk. Czyli nie możemy zamykać autobusów czy tramwajów. Z pewnością widziałbym tam także, wystawę multimedialną dotyczącą historii miasta.
InfoBus: KMKM organizuje różnego rodzaju imprezy z udziałem zabytkowych pojazdów. Ostatnio dużym wydarzeniem była parada zabytkowych autobusów połączona z nocą muzeów. Czy mógłby Pan opowiedzieć o tym wydarzeniu?
Mateusz Kania: Przygotowania do takiej imprezy, zaczynają się kilka dni po zakończeniu wcześniejszej edycji. Oczywiście po każdym tego typu wydarzeniu, wyciągamy wnioski. Dzięki tego typu wnioskom zmieniliśmy miejsce, gdzie autobusy były prezentowane. Oczywiście przy przygotowaniach trzeba ustalić które wozy przyjeżdżają. Trzeba podkreślić, że nie są to tylko autobusy z Warszawy. Mieliśmy gości z Nowego Sącza, Krakowa, Poznania, Łodzi czy też z Czech.
InfoBus: Który z zabytkowych autobusów był najciekawszy podczas tegorocznej nocy muzeów?
Mateusz Kania: Bardzo się cieszę, że przyjechał SAN H01. Był to najstarszy autobus, który u nas gościł. Jest naprawdę bardzo ładnie odremontowany. Mam nadzieję, że w przyszłym roku taką gwiazdą będzie nasz wyremontowany Chausson AH48.
InfoBus: Czy w tym roku wasze zabytki przyjadą na Transexpo?
Mateusz Kania: Mamy nadzieję, że wspólnie z Izbą Gospodarczą Komunikacji Miejskiej i Targami w Kielcach uda nam się zorganizować wystawę taboru zabytkowego. Chcemy pokazać wszystkim którzy zajmują się transportem publicznym w miastach, że zabytki to nie tylko wymysł miłośników. Jest to szansa dla spółek na pokazanie, że firma dba o swoją historię. To dbanie o korzenie, może przenieść wymierne skutki. Autobusy zabytkowe cieszą się, wyjątkowym powodzeniem, nie trzeba ich promować, one promują się same.
InfoBus: Z kim będziecie organizować wystawę zabytków podczas Transexpo?
Mateusz Kania: Mamy nadzieję, że uda się to zorganizować wspólnie z MPK Poznań oraz Krakowem.
InfoBus: Innym popularnym wydarzeniem są Dni Transportu Publicznego w Warszawie. Czy już wiadomo gdzie w tym roku odbędzie się ta impreza?
Mateusz Kania: Powracamy do macierzy, czyli do zajezdni. Mamy nadzieję, że będzie to zajezdnia tramwajowa Mokotów i zajezdnia autobusowa Woronicza. Obiekty są obok siebie, ostatnio były remontowane więc wydaje nam się, że to dobre miejsca.
InfoBus: KMKM ma w swojej kolekcji wiele zabytkowych autobusów. Z którego jesteście najbardziej dumni?
Mateusz Kania: Ikoną naszej kolekcji jest tzw. „ogórek”czyli Jelcz Mex 272. Jest to ikona minionej epoki. Czerwony „ogórek”to pierwsze skojarzenie z zabytkowym autobusem. Jeśli zaś chodzi o wozy, które obecnie są w remoncie, to oczywiście jest to nasza gwiazda, nasze słońce czyli Chausson AH48.
InfoBus: Proszę opowiedzieć o historii waszego Chaussona.
Mateusz Kania: Nasze poszukiwania tego pojazdu zakończyły się w maju 2007 roku, kiedy to z Belgii został sprowadzony właśnie ten model. Celnicy prześmiewczo zastanawiali się po co taki złom wwozić do kraju. Na remont, wóz czekał cztery lata. Remont takiego pojazdu jest skomplikowany ponieważ brakuje części, wszystko trzeba dorabiać własnoręcznie. Nieoceniona jest pomoc merytoryczna, miłośników komunikacji miejskiej z Francji.
InfoBus: W kolekcji klubu znajdują się także młodsze modele, jak chociażby Ikarus 405 –który jest remontowany. Proszę opowiedzieć o przebiegu tego remontu.
Mateusz Kania: Jest to jeden z pierwszych autobusów niskopodłogowych. Można pomyśleć, że będzie łatwy do wyremontowania. Tak się jednak nie dzieje. Fabryka Ikarusa już nie istnieje, ciężko jest więc pozyskać części. Trzeba pamiętać, że Ikarus 405 nigdy nie był produkowany na szeroką skalę. Powstało tylko kilka sztuk, co sprawia, że remont takiego autobusu nie jest prosty.
InfoBus: Jakiego autobusu nie ma jeszcze w kolekcji klubu, a chcielibyście aby był?
Mateusz Kania: Takim autobusem marzeń jest Autosan H-9. Oczywiście chcielibyśmy mieć też przedwojenne gwiazdy jak np. Somua. Niestety takich autobusów już nie ma.
InfoBus: Jakie są plany klubu na przyszłość?
Mateusz Kania: Chcemy przełamać stereotyp, że miłośnik komunikacji miejskiej, to dzieciak który biega z aparatem za autobusem. Chcemy brać udział w różnego rodzaju konsultacjach społecznych, dotyczących transportu. Zależy nam, żeby pokazać, że nasze pomysły są cenne i godne uwagi.
InfoBus: Dziękuję za rozmowę.