Najdłuższe autobusy świata dla Transmilenio
Volvo Buses otrzymało zamówienie na dostawę 50 autobusów przegubowych dla jednego z największych i najbardziej wydajnych systemów BRT na świecie –Transmilenio w Bogocie. Kolumbijski system komunikacji miejskiej bazujący na wydzielonych trasach autobusowych stał się ogromnym sukcesem, zarówno pod kątem ekonomiki transportu, jak i ograniczenia emisji spalin. Obecnie Transmilenio przewozi każdego dnia aż 1,6 miliona pasażerów. To szokująca dla Europy liczba. Funkcjonujące w jego ramach autobusy przegubowe szybko i wygodnie przewożą mieszkańców, dzięki wydzielonym pasom ruchu oraz specjalnie zaprojektowanym przystankom autobusowym. Ich wysoko zabudowane platformy znacząco ułatwiają szybkie wsiadania i wysiadania bardzo dużej liczbie pasażerów z wyskopodłogowych pojazdów. Popularność Transmilenio spowodowała, że spadła liczba mniejszych autobusów obsługujących kolumbijską aglomerację, a znaczna część mieszkańców miasta zadecydowała o pozostawieniu swoich samochodów i dojeżdża np. do pracy komunikacją miejską. To w efekcie doprowadziło do obniżenia aż o 59-proc spalin emitowanych przez samochody na ulicach Bogoty. Swoistym uhonorowaniem zasług Transmilenio dla ochrony środowiska było przyznanie przez Organizację Narodów Zjednoczonych zgody na sprzedaż przez Bogotę praw do emisji dwutlenku węgla.
Transmilenio obsługują głównie autobusy przegubowe, w tym 560 pojazdów na podwoziach Volvo, co stanowi znaczną część funkcjonującego tutaj taboru. Zakup kolejnych 40 sztuk na podwoziach Volvo B12MA to potwierdzenie ich dobrych parametrów technicznych. W tym roku Bogata po raz pierwszy zdecydowała się także na zakup pojazdów podwójnie przegubowych –także na bazie podwozia Volvo B12MA. To aktualnie najdłuższe autobusy na świecie. Dzięki długości wynoszącej 27,2 metra mogą one przetransportować jednorazowo nawet do 240 pasażerów. Oprócz tych doskonałych parametrów pojemnościowych, bi-przegubowe pojazdy zwiększą przepustowości w systemie transportowym bez konieczności zwiększenia liczby autobusów.
Zamówione przez Bogotę podwozia zostaną zbudowane w zakładzie Volvo w Kurytybie w Brazylii, Następnie zostaną zabudowane przez firmę Superpolo w Kolumbii, która jest spółką zależną od Marcopolo –głównego producenta autobusów w Ameryce Południowej. Wszystkie pojazdy będą jeździć we flocie firmy transportowej Ciudad Movil, jednego z operatorów Transmilenio. Nowe autobusy zostaną dostarczone w sierpniu i wrześniu br. Pierwsze pięć podwójnie przegubowych egzemplarzy dotrze do Bogoty w połowie sierpnia. Szósty z tych modeli pojawi się w Bogocie we wrześniu i będzie to szczególny moment, ponieważ będzie to pierwszy autobus wyposażony w silnik Euro 4. Norma ta będzie obowiązywać w systemie Transmilenio do stycznia 2010 r.