Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Nagrody TRANSEXPO 2012: Wyróżnienie dla Solbusa

infobus
17.10.2012 23:49
Wyróżnienie TRANSEXPO w kategorii „Inne”otrzymała m.in. firma Lider Trading –diler Solbusa – za kompleksowe rozwiązanie dla przewoźników komunikacji miejskiej obejmujące ofertę na autobusy miejskie zasilane LNG, infrastrukturę niezbędną do tankowania tym paliwem, finansowaniem oraz wieloletnią gwarancją dostaw LNG przy stałym parytecie ceny do ceny ON. Zresztą cała wystawa Solbusa w Kielcach była podporządkowana tematyce gazu, a zrealizowany pokaz tankowania autobusu LNG cieszył się naprawdę sporym zainteresowaniem. Takie zaangażowanie przypomina podobny projekt realizowany przez Scania Polska z Orlenem kilka lat temu. Wówczas tematem przewodnim był etanol, który ostatecznie nie przebił się na polskim rynku. Mamy nadzieje, że LNG będzie miał więcej szczęścia.  Jak na razie połączone działania Solbusa i GAZPROM Germania wydają się być przekonywające, a nadchodząca norma Euro 6 i związane z nią wszelkie komplikacje dla silników Diesla to na pewno duża szansa na zaistnienie na rynku.
W Kielcach Solbusowi na LNG towarzyszyła mobilna stacja tankowania dostarczona przez firmę GAZPROM Germania, którą do Kielc przyciągnął ciągnik siodłowy Iveco Stralis także napędzany LNGW Kielcach Solbusowi na LNG towarzyszyła mobilna stacja tankowania dostarczona przez firmę GAZPROM Germania, którą do Kielc przyciągnął ciągnik siodłowy Iveco Stralis także napędzany LNGW Kielcach Solbusowi na LNG towarzyszyła mobilna stacja tankowania dostarczona przez firmę GAZPROM Germania, którą do Kielc przyciągnął ciągnik siodłowy Iveco Stralis także napędzany LNGW Kielcach Solbusowi na LNG towarzyszyła mobilna stacja tankowania dostarczona przez firmę GAZPROM Germania, którą do Kielc przyciągnął ciągnik siodłowy Iveco Stralis także napędzany LNG
Zrealizowany w tym roku program testowy potwierdził stuprocentowe bezpieczeństwo technologii LNG oraz łatwość jej wprowadzenia w firmach transportowych. Wyniki wstępne wskazują, że autobusy LNG są konkurencyjne pod względem zużycia paliwa w stosunku do obecnie kupowanych przez przewoźników autobusów z silnikami diesla Euro 5. Spalają one na tych samych liniach do 10% mniej kilogramów LNG niż autobusy diesla litrów oleju napędowego. Biorąc pod uwagę znacznie niższą cenę LNG można stwierdzić, że wydatki na paliwo dla autobusów LNG mogą być nawet o 35% niższe niż w przypadku autobusów diesla. Wprowadzenie normy emisji spalin Euro 6 uczyni LNG jeszcze atrakcyjniejszym dla firm transportowych, ponieważ silniki diesla spełniające normę Euro 6 będą droższe i bardziej paliwożerne od obecnie dostępnych silników Euro 5. Informacje uzyskane od firm testujących Solbusy LNG wskazuję także na ich kilka istotnych zalet. Największe znaczenie dla firm transportowych zdaje się mieć czas tankowania. W minionych latach wiele firm komunikacji miejskiej w Polsce nie zdecydowało się wprowadzić autobusów na CNG ponieważ nie dało się pogodzić ich długiego czasu tankowania (od 10 minut do nawet kilku godzin) z organizacją codziennej obsługi. Przy większej ilość pojazdów na gaz sprężony przewoźnicy nie byliby w stanie, tak jak obecnie, tankować autobusy zaraz po ich powrocie na zajezdnię. Problem tankowania nie dotyczy autobusów LNG, które tankuje się równie szybko co pojazdy z silnikami diesla –napełnienie całego zbiornika paliwa (do 300 litrów) trwa około 3 minuty.
Solbus Solcity 12 LNGSolbus Solcity 12 LNGSolbus Solcity 12 LNGSolbus Solcity 12 LNG
Należy pamiętać, że LNG i CNG to ta sama substancja chemiczna –gaz ziemny lub inaczej metan. Różnica polega jedynie na technologii magazynowania paliwa w pojeździe. Ponieważ metan w procesie skraplania zmniejsza swoją objętość aż 600 razy, zbiorniki LNG są ok. 3 razy mniejsze niż te na metan sprężony do 200 barów. Mniejsze i lżejsze zbiorniki paliwa oznaczają mniejszą masę własną autobusu, a w konsekwencji niższe zużycie paliwa. Zbiorniki LNG dzięki mniejszej objętość mogą być wkomponowana w strukturę autobusu, zatem Solbus w wersji LNG wygląda identycznie jak modele z silnikami diesla. Nie zobaczymy charakterystycznych butli CNG na dachu, które jak się okazuje są dość uciążliwe dla przewoźników, ponieważ zwiększają wysokość autobusu i nie może on wyjeżdżać na trasy przebiegające pod niskimi wiaduktami (o wys. 3,2 metra). Także kierowcy wysoko ocenili Solbusy napędzane LNG. Docenili dużą dynamikę silnika o mocy 320 km, a także wskazywali na lepsze zachowanie w zakrętach, dzięki temu że środek ciężkości znajduje się niżej niż w autobusach CNG.
O tych wszystkich zaletach LNG mogliśmy dowiedzieć się na podczas konferencji Solbusa poświęconej perspektywie gazu ziemnego jako paliwa na świecie oraz Polsce. Konferencję otworzył dyrektor ds. marketingu Solbusa Michał Śliżak wskazując na główne przesłanki dla nadchodzącego renesansu wykorzystania metanu w transporcie –rosnące ceny ropy naftowej, pojawienie się w Europie technologii LNG oraz koszty zakupu i eksploatacji silników diesla Euro 6. Następnie szef działu Gas for Transport w GAZPROM Germania, David Graebe zarysował strategię promocji tego paliwa na rynku europejskim przez koncern GAZPROM oraz zadeklarował pełnego zaangażowanie największego producenta gazu ziemnego na świecie we wspólną z Solbusem promocję LNG na rynku polskim. Kolejny prelegent, inżynier sprzedaży amerykańskiej firmy Chart Ferox (producenta układów LNG w autobusach Solbus), Marek Krejci opisał ponad 20-letnie doświadczenie firmy w produkcji i obsłudze posprzedażnej układów paliwowych LNG, a także wspomniał o wręcz fantastycznym wzroście rynku pojazdowych instalacji LNG w Stanach Zjednoczonych oraz Chinach. Wystąpienia partnerów Solbusa uzupełnił przedstawiciel MPK Rzeszów, największego w Polsce użytkownika autobusów gazowych, Marek Filip, który przestawił wyliczenia opłacalności jazdy na gazie ziemnym. Konferencję zakończyła sesja pytań i odpowiedzi głównie ze strony przedstawicieli prasy.
Solbus Solcity 12 LNGSolbus Solcity 12 CNGSolbus Solcity 12
Na koniec dodajmy, że obok Solbusa Solcity 12 LNG w Kielcach można było zobaczyć premierowy egzemplarz tego samego modelu lecz napędzany CNG. Solbus promuje autobusy miejskie napędzane LNG jako najbardziej optymalne rozwiązanie dla przewoźników miejskich, ale jednocześnie deklaruje pełną elastyczność i gotowość dostarczania autobusów na CNG dla tych przedsiębiorstw, które już korzystają z metanu sprężonego i mają już stację tankowania CNG. Trzecim prezentowanym autobusem był niskopodłogowy autobus miejski z silnikiem Diesla, wyprodukowany dla stołecznego MZA w ramach tegorocznego, drugiego już kontraktu Solbusa dla tego największego polskiego przedsiębiorstwa komunikacji miejskiej.