Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Nagrody TRANSEXPO 2012: Medal dla Urbino 12 electric

infobus
17.10.2012 22:23
W tym roku, w kategorii „Autobusy”jury targów TRANSXEPO nagrodziło w tym roku dwie konstrukcje, w tym pierwszego polskiego elektrobusa o długości 12-metrów: Solaris Urbino 12 electric. –„Nasz autobus to prawdziwa rewolucja w transporcie miejskim i duży krok naprzód w praktycznym zastosowaniu elektrycznie napędzanych pojazdów. Jeszcze niedawno wydawało się, iż takie autobusy to wizjonerska pieśń dalekiej przyszłości, tymczasem Solaris Urbino electric już dziś może uczynić zatłoczone miasta miejscem przyjaźniejszym dla jego mieszkańców”- mówi o elektrycznym pojeździe Solange Olszewska, prezes zarządu Solaris Bus &Coach. Układ napędowy wystawianego w trakcie kieleckich targów Solarisa Urbino 12 electric dostarczyła niemiecka firma Vossloh Kiepe, specjalizująca się w elektrycznych napędach i od wielu lat współpracująca w tym zakresie z Solarisem. Silnik trakcyjny o mocy 160 kW, zamontowany w podeście przed drugą osią, pozwala autobusowi na dynamiczne i płynne przyspieszanie. Konstruktorom z kolei umożliwił montaż standardowych osi, dobrze znanych z tradycyjnych autobusów miejskich. Oś napędowa użyta w wystawianym pojeździe to niezawodna ZF AV 132. Energia elektryczna służąca do napędzania pojazdu, jest zmagazynowana w litowo-jonowych bateriach, umiejscowionych w tylnej części autobusu, tam gdzie zazwyczaj znajduje się komora silnika. Pojemność baterii to aż 210 kWh. Dzięki takim parametrom, autobus może przejechać na jednym ładowaniu aż 150 km z włączoną klimatyzacją oraz kompletem pasażerów na pokładzie.
Solaris Urbino 12 electricSolaris Urbino 12 electricSolaris Urbino 12 electricSolaris Urbino 12 electric
W zakresie sposobów ładowania baterii firma Solaris może zaoferować przewoźnikom aż 4 różne rozwiązania lub ich wzajemną kombinację. W prezentowanym autobusie baterie ładowane są przez złączne typu plug-in. Dzięki dostępności ładowarki o mocy 200 kW czas ładowania całkowicie rozładowanej baterii do pełna, to zaledwie 1 godzina. Pozostałe trzy metody ładowania baterii, znajdujące się w ofercie producenta:
– ładowane z pętli indukcyjnych montowanych w strukturze jezdni na przystankach lub w zajezdniach
– ładowanie baterii za pomocą rozkładanego pantografu z wykorzystaniem istniejącej trakcji tramwajowej
– szybka wymiana baterii, która dzięki zastosowaniu specjalnego systemu możliwa jest w ciągu zaledwie 10 minut
Konsekwentnie rozwijając innowacyjny autobus elektryfikacji poddano wszelkie komponenty zazwyczaj zasilane olejem napędowym, w tym klimatyzację z wbudowaną, wydajną pompą ciepła CO2, pełniącą także w pojeździe funkcję ogrzewania. Co ciekawe klimatyzacja może ogrzewać lub chłodzić nie tylko przestrzeń pasażerską, ale także baterie, po to aby zachować ich optymalne parametry. Światła i oświetlenie wewnętrzne oraz zewnętrzne wykonano w energooszczędnej technologii LED. Wszystkie wymiary Solarisa Urbino 12 electric odpowiadają jego spalinowemu odpowiednikowi. Przy 12 metrach długości oraz 2,55 metra szerokości oferowanych jest 30 stałych miejsc siedzących oraz dodatkowo 2 rozkładane. Łącznie na jego pokład może wejść 85 pasażerów. Niska podłoga zapewnia wygodne i szybkie wejście i wyjście z autobusu, w szczególności osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich, osobom starszym czy rodzicom z wózkami dziecięcymi. Ergonomiczne miejsce pracy kierowcy wyposażono w nowoczesne ekrany dotykowe, które mogą być dowolnie dostosowane do potrzeb przewoźnika. Pulpit zintegrowany jest
z wyświetlaczem informującym na bieżąco o poziomie naładowania baterii i przepływie energii.
Solaris Urbino 12 electricSolaris Urbino 12 electricSolaris Urbino 12 electricSolaris Urbino 12 electric
Pierwszym przewoźnikiem, który zamówił elektrycznego Solarisa jest Braunschweiger Verkehrs-AG z miejscowości Brunszwik w Niemczech. Urbino 12 electric dostarczony zostanie w 2013 roku będąc częścią realizowanego przez niemieckie Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Rozwoju Miast programu pilotażowego związanego z nowoczesnymi technologiami napędu. Autobus ten będzie ładowany z wykorzystaniem pętli indukcyjnych firmy Bombardier.
Przypomnijmy, że tegoroczny medal to już druga nagroda Targów Kielce dla elektrobusów z logo Solarisa. W zeszłym roku w kategorii „Autobusy”triumfował elektrobus o długości 8,9 metra w wersji LE, który z sukcesem przeszedł pierwszą turę testów w regularnym ruchu miejskim. Przez trzy tygodnie jeden z pojazdów pokonał bez jakichkolwiek przeszkód 3.000 km, wożąc kibiców oraz gości przybywających do Poznania podczas Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej. Równie udanie wypadły testy w Warszawie czy podczas wystawy sztuki współczesnej „documenta”w Kassel, gdzie autobusy pokonywały regularnie, bez ładowania, ponad 120 km. To zostało docenione i nagrodzona także przez zagranicznych specjalistów z branży. Czytelnicy niemieckiego magazynu “Busplaner”uznali pojazd za “Innowację Roku 2012”w kategorii Transport Publiczny. Z kolei niemieckie Stowarzyszenie Przewoźników Transportu Publicznego (VDV) przyznało polskiemu autobusowi nagrodę EBUS w dziedzinie pojazdy elektryczne.
Długość
12 000 mm
Szerokość
2 550 mm
Wysokość
3 250 mm
Wysokość wnętrza
2 370 mm
Rozstaw osi
5 900 mm
Zwis przedni
2 700 mm
Zwis tylni
3 400 mm
Średnica zawracania
~21.4 m
Osprzęt elektryczny
Vossloh Kiepe GmbH, Düsseldorf (Germany)
Silnik elektryczny
Moc nominalna 160 kW
Baterie litowo-jonowe
Pojemność 210 kWh
Klimatyzacja
Konvekta UL500EM (z pompą ciepła i CO2)
Oś przednia
ZF RL 75 EC (niezależne zawieszenie)
Oś napędowa
ZF AV 132
Rozmiar opon
275/70 R 22.5
Liczba foteli
30 + 2 rozkładane
Układ drzwi
2-2-2
Dopuszczalna masa całkowita
18 000 kg