TransInfo Archiwum|Infobus|Przewoźnicy|Nagrody Ministra Transportu za prace naukowe i dyplomowe oraz książki o tematyce transportowej
Nagrody Ministra Transportu za prace naukowe i dyplomowe oraz książki o tematyce transportowej
infobus
23.01.2007 18:54
Nagrody Ministra Transportu za prace naukowe i dyplomowe oraz książki o tematyce transportowej
W ramach Konferencji TRANSMEC-2006 w Auli Politechniki Śląskiej w Katowicach miała miejsce uroczystość wręczenia nagród i dyplomów VIII edycji konkursu o Nagrodę Ministra Transportu dla najlepszej pracy habilitacyjnej, doktorskiej, magisterskiej i inżynierskiej z dziedziny „Transport”oraz Nagrody Ministra Transportu za najlepszą książkę o tematyce transportowej wydaną w roku akademickim 2005/2006. Na tegoroczną edycję konkursu o Nagrodę Ministra Transportu dla najlepszej pracy habilitacyjnej, doktorskiej, magisterskiej i inżynierskiej z dziedziny „transport”nadesłano 33 prace z wielu polskich uczelni. Minister Transportu nagrodził i wyróżnił 12 prac. Natomiast do Nagrody za najlepszą książkę o tematyce transportowej zgłoszono 6 publikacji, z których nagrodzono i wyróżniono 3.
Za najlepszą pracę habilitacyjną uznano rozprawę dr hab. inż. Pawła Pyrzanowskiego pt. „Modelowanie pęknięć zmęczeniowych w strefie kontaktu tocznego”. Wyróżniona została natomiast praca dr hab. inż. Zbigniewa H. Żurka –„Badania stanu ferromagnetycznych elementów maszyn w polu magnetycznym”. Jeżeli chodzi o prace doktorskie przyznano trzy nagrody. Otrzymali je:
– dr inż. Klaudia Jankowska, która jest autorką pracy pt. „Zastosowanie metod komputerowej analizy obrazu do badania statycznej strefy kontaktu opony samochodu ciężarowego z podłożem”,
– dr inż. Jan Mysłowski –autor pracy nt. „Ocena właściwości eksploatacyjnych silników wysokoprężnych na podstawie jednostkowego zużycia paliwa”
– dr Mariusz Szuster –autor rozprawy pt. „Znaczenie inwestycji infrastrukturalnych w paneuropejskich korytarzach transportowych dla atrakcyjności gospodarczej regionów w Polsce”.
Ponadto wyróżniono prace dr inż. Jacka Borowiaka –„Metoda wyznaczania liczby środków transportu w stanach zagrożenia na przykładzie pojazdów straży pożarnej”i dr inż. Andrzeja Szaraty –„Ocena efektywności funkcjonalnej parkingów przesiadkowych (P+R)”.
Za najlepsze prace magisterskie uznano rozprawę pt. „Uwarunkowania funkcjonowania transportu rowerowego jako alternatywnego środka komunikacji na przykładzie Gdańska”mgr Joanny Rutkiewicz i „Scentralizowane systemy nadzoru sieci światłowodowych”–mgr inż. Macieja Wieczorkowskiego.
Przyznane zostały także nagrody Ministra Transportu za najlepszą książkę o tematyce transportowej wydaną w roku akademickim 2005/2006. I tak nagroda przypadła monografii „Uwarunkowania rozwoju systemu transportowego w Polsce”, wyróżnienie natomiast rozprawie: „Porty lotnicze wobec polityki otwartego nieba”. Za najlepszy podręcznik akademicki uznano: Sektor samochodowy Unii Europejskiej”.
W imieniu Ministra Transportu Jerzego Polaczka laureatom konkursu dyplomy i nagrody wręczył oraz gratulacje złożył obecny na uroczystości, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Transportu Eugeniusz Wróbel. W konferencji, jak i w uroczystości wręczenia nagród, poza przedstawicielami władz resortowych, uczestniczyli przedstawiciele: władz samorządowych, przedsiębiorstw transportowych, przemysłu działającego na rzecz transportu, środowisk naukowo-badawczych i rozwojowych, ośrodków dydaktycznych oraz przedstawiciele mediów. Uroczystość wręczenia nagród była miłym akcentem i uzupełnieniem zasadniczego programu konferencji „TRANSMEC –2006”, w ramach którego, w treści referatów i panelowych dyskusji poruszono zasadnicze kwestie dotyczące rozwoju polskiego transportu, a w szczególności:
– technicznych i organizacyjnych problemów systemów transportowych,
– funkcjonowania Polskiej Platformy Technologicznej Transportu Szynowego,
– strategii rozwoju transportu szynowego w Polsce.
Gospodarzem konferencji i uroczystości, które zostały zakończone tradycyjnym spotkaniem wigilijnym, był Wydział Transportu Politechniki Śląskiej w Katowicach.
– technicznych i organizacyjnych problemów systemów transportowych,
– funkcjonowania Polskiej Platformy Technologicznej Transportu Szynowego,
– strategii rozwoju transportu szynowego w Polsce.
Gospodarzem konferencji i uroczystości, które zostały zakończone tradycyjnym spotkaniem wigilijnym, był Wydział Transportu Politechniki Śląskiej w Katowicach.
Rozmowę ze zdobywcą nagrody Ministra Transportu zamieścimy w jednym z kolejnych wydań InfoBusa.