Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Nadjeżdża AutoTram Extra Grand

infobus
21.09.2012 20:10
Podczas targów IAA 2012 niemiecka firma Göppel –specjalizując się m.in. w produkcji autobusowych zestawów – pokazała niezwykły pojazd: AutoTram Extra Grand, czyli podwójnie przegubowy niskosodowy autobus o długości aż 30-metrów i pojemności 256 miejsc, w tym 96 siedzących! Kilka tygodni wcześniej ten najdłuższy autobus w Europie zaostał zaprezentowany w Dreźnie w ramach współpracy z Instytutem Fraunhofera. Pojazd ma wrócić do tego niemieckiego miasta w tym roku i odbyć dalsze testy eksploatacyjne. Dodajmy, że całość powstała w ramach programu badawczego, który został zainicjowany przez niemieckie Federalne Ministerstwo Edukacji i Badań Naukowych (BMBF).
AutoTram Extra GrandAutoTram Extra GrandAutoTram Extra GrandAutoTram Extra Grand
Firma Göppel zastosowała w konstrukcji AutoTram Extra Grand cztery kierowane osie, z czego trzy są kontrolowane przez elektrohydrauliczny układ siłowników. Dodatkowo nad całością czuwa komputerowy program sterujący poszczególnymi sekcjam , tak aby podążały jak kolejowe wagony po torze. System ten działa na tyle dobrze, że kierowcy tego pojazdu nie musza mieć specjalnej licencji na eksploatację Autotram. Z tego co wiedzieliśmy na specjalnym pokazie w Hanowerze pojazd może jechać do przodu i do tyłu podobnie jak konstrukcję w standardowym rozmiarze.
AutoTram Extra GrandAutoTram Extra GrandAutoTram Extra GrandAutoTram Extra Grand
Kolejna nowość to jego hybrydowy układ napędowy. W AutoTram Extra Grand zastosowano dwa silniki wysokoprężne (w tym 6 i 8-cylindrowy), z czego jednostka główna znajduje się z tyłu i jest używane tylko w celu zaspokojenia szczytowego zapotrzebowania na moc. Natomiast drugi silnik jest zainstalowany w przednim module i napędza druga oś. Elektryczne silniki z firmy Wittur Eletric są z kolei umieszczone na osi drugiej i piątej. Ich moc wyjściowa to 160 kW, a wartość szczytowa to 240 kW. Są one zasilane przez litowo-jonowe baterie o pojemności j 35 kilowatogodzin oraz przez superkondensatory (umieszczone na dachu) o pojemności 0,94 kilowatogodzin. Instytut IVI Fraunhofer wyposażył AutoTram Extra Grand także w system zarządzania energią, który pozwala bezemisyjnie przejechać temu gigantowi nawet do ośmiu kilometrów za pomocą samych akumulatorów Aktualnie pojazd oczekuje na świadectwo DEKRA o dopuszczeniu do ruchu, aby ruszyć w testy eksploatacyjne po drezdeńskich ulicach.