Nadchodzi nowe zaświadczenie o czasie pracy kierowców
Ministerstwo Infrastruktury przekazało do publicznych konsultacji projekt założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o czasie pracy kierowców oraz o zmianie ustawy o transporcie drogowym. Czas zgłaszania uwag upływa 20 lipca. W skrócie –projektowana ustawa wprowadza do stosowania nowy wzór zaświadczenia używanego do dokumentowania działalności kierowcy. Nowy wzór –zdaniem Ministerstwa –ułatwi przedsiębiorcom i kierowcom wykonywanie tego obowiązku i tym samym wpłynie pozytywnie na funkcjonowanie przedsiębiorstw.
Aktualny stan
Zgodnie z rozporządzeniem Rady (EWG) nr 3821/85 z dnia 20 grudnia 1985 r. w sprawie urządzeń rejestrujących stosowanych w transporcie drogowym (Dz.Urz. L 370 z 31.12,1985, str. 8) kierowca wykonujący przewozy drogowe zobowiązany jest do rejestrowania za pomocą zainstalowanego w pojeździe tachografu (cyfrowego lub analogowego) wykonywanych przez siebie czynności, tj. czasu prowadzenia pojazdu, przerw w pracy i okresów dziennego odpoczynku, okresów gotowości oraz czynności określonych jako inna praca (załadunek, rozładunek, pomaganie pasażerom we wsiadaniu i wysiadaniu z pojazdu, sprzątanie i konserwację techniczną, każdą inną pracę zmierzającą do zapewnienia bezpieczeństwa pojazdu, jego ładunku i pasażerów lub do wypełnienia ustawowych lub wykonawczych zobowiązań bezpośrednio związanych z trwającą operacją transportową, włącznie z nadzorowaniem załadunku i rozładunku, formalnościami administracyjnymi z policją, cłem, urzędnikami imigracyjnymi, itd.).
Kierowca przebywający na zwolnieniu chorobowym lub na urlopie wypoczynkowym lub gdy prowadził inny pojazd wyłączony z zakresu stosowania rozporządzenia (WE) nr 561/2006 dokumentuje te okresy stosując zaświadczenie, którego formularz opracowała Komisja Europejska na podstawie art. 11 ust. 3 dyrektywy 2006/22/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 15 marca 2006 r. w sprawie minimalnych warunków wykonania rozporządzeń Rady (EWG) nr 3820/85 i (EWG) nr 3821/85 dotyczących przepisów socjalnych odnoszących się do działalności w transporcie drogowym oraz uchylającej dyrektywę Rady 88/599/EWG (Dz. Urz. L 102 z 11.0.4.2006, str. 35).
Wzór zaświadczenia określa decyzja Komisji 2007/230/WE z dnia 12 kwietnia 2007 r. w sprawie formularza dotyczącego przepisów socjalnych odnoszących się do działalności w transporcie drogowym. (Dz. Urz. UE L 99 z 14.4.2007, str. 14).
W grudniu 2009 r. w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej ogłoszona została decyzja Komisji nr 2009/959/UE z 14.12.2009 zmieniająca decyzją 2007/230/WE w sprawie formularza dotyczącego przepisów socjalnych odnoszących się do działalności w transporcie drogowym (Dz.Urz. L 330 z 16.12.2009, str. 80). Nowy formularz można stosować także w trzech dodatkowych, oprócz wymienionych w decyzji 2007/230/WE przypadkach, tj. gdy kierowca miał czas wolny od pracy lub odpoczywał, wykonywał inną pracę niż prowadzenie pojazdu lub gdy pozostawał w gotowości do wykonywania pracy.
W Polsce obowiązek stosowania zaświadczenia określonego w decyzji Komisji 2007/230/WE wynika z art, 31 ust. 2a i 3 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców, zgodnie z którym podmiot wykonujący przewóz drogowy wystawia kierowcy, który przebywał na zwolnieniu lekarskim od pracy z powodu choroby, na urlopie wypoczynkowym lub gdy prowadził inny pojazd wyłączony z zakresu stosowania rozporządzenia (WE) nr 561/2006, zaświadczenie na elektronicznym oraz przeznaczonym do druku formularzu sformułowanym w załączniku do decyzji.
Ponadto, stosownie do art. 31 ust. 1 ustawy o czasie pracy kierowców pracodawca może wystawić kierowcy zaświadczenie wskazujące przyczynę nieposiadania wykresówek, nieużytkowania karty kierowcy lub niesporządzenia wydruków z tachografu. Zaświadczenie nie ma określonego formatu, ale musi zawierać następujące dane: imię i nazwisko kierowcy, okres, którego dotyczy, wskazanie przyczyny nieposiadania wykresówek, nieużytkowania karty kierowcy lub niesporządzenia wydruków, o których mowa w art. 15 ust. 7 rozporządzenia (EWG) nr 3821/85, miejsce i datę wystawienia, podpis pracodawcy lub podmiotu, na rzecz którego kierowca wykonywał przewóz. Zaświadczenie to może być stosowane tylko na terytorium Polski.
Potrzeba zmian
Projektowana ustawa stanowi regulację, która wprowadza do polskiego prawa nowy wzór zaświadczenia używanego do dokumentowania działalności kierowcy niepotwierdzonej zapisami na wykresówce (tachograf analogowy) lub na karcie kierowcy (tachograf cyfrowy), określonego w decyzji Komisji nr 2009/959/UE z 14.12,2009 zmieniającej decyzję 2007/230/WE w sprawie formularza dotyczącego przepisów socjalnych odnoszących się do działalności w transporcie drogowym (Dz.Urz. L 330 z 16.12.2009, str. 80). Nowy wzór zaświadczenia zastąpi formularz stosowany obecnie na podstawie art. 31 ust. 2a i 3 ustawy o czasie pracy kierowców, i będzie wystawiany gdy kierowca:
– przebywał na zwolnieniu chorobowym,
– przebywał na urlopie wypoczynkowym,
– miał czas wolny od pracy lub odpoczywał,
– prowadził pojazd wyłączony z zakresu stosowania rozporządzenia (WE) nr 561/2006 lub AETR,
– wykonywał inną pracę niż prowadzenie pojazdu,
– pozostawał w gotowości do wykonywania pracy.
Wprowadzenie w ustawie o czasie pracy kierowców obowiązku używania nowego wzoru zaświadczenia wiąże się z koniecznością zmiany ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym, w części dotyczącej wykazu dokumentów, które kierowca jest zobowiązany okazać na żądanie organu kontroli.
Projektowana ustawa będzie oddziaływać na kierowców i przedsiębiorców wykonujących przewozy drogowe osób i rzeczy. Jednocześnie ustawodawca zapewnia, że nowa ustawa nie spowoduje żadnych skutków finansowych dla sektora finansów publicznych oraz budżetu przedsiębiorców.
Zalety?
Wprowadzenie w ustawie obowiązku stosowania nowego wzoru zaświadczenia, zamiast dotychczas stosowanego, ułatwi przedsiębiorcom i kierowcom dokumentowanie działalności kierowcy wykonującego te przewozy. Zgodnie z rozporządzeniem Rady (EWG) nr 3821/85 kierowca wykonujący przewóz drogowy rejestruje, za pomocą tachografu cyfrowego lub analogowego, czas prowadzenia pojazdu, przerwy w pracy i okresy dziennego odpoczynku, okresy gotowości oraz czynności określane jako inna praca. Działalność kierowcy niezapisana przez zainstalowane w pojeździe urządzenie rejestrujące dokumentowana jest za pomocą zaświadczenia. Projektowana ustawa regulować będzie sposób dokumentowania tej działalności poprzez wprowadzenie obowiązku stosowania formularza określonego w decyzji Komisji nr 2009/959/UE z 14.12.2009 zmieniającej decyzję 2007/230/WE w sprawie formularza dotyczącego przepisów socjalnych odnoszących się do działalności w transporcie drogowym.
Kompletny zapis urządzenia rejestrującego (tachografu) uzupełniony nowym rozszerzonym formularzem, powinny stanowić wystarczające potwierdzenie zgodności działalności kierowcy z wymaganiami rozporządzenia (WE) nr 561/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 15 marca 2006 r. w sprawie harmonizacji niektórych przepisów socjalnych odnoszących się do transportu drogowego oraz zmieniającego rozporządzenia Rady (EWG) nr 3821/85 i (WE) 2135/98, jak również uchylającego rozporządzenie Rady (EWG) nr 3820/85 (Dz. Urz. L 102 z 11.04.2006, str. 1, z późn. zm.) lub umowy AETR.
W związku z rozszerzeniem formularza z decyzji 2007/230/WE o trzy dodatkowe przypadki, w których sporządzenie zapisu działalności kierowcy przez urządzenie rejestrujące jest niemożliwe ze względów technicznych, (tj. gdy kierowca miał czas wolny od pracy lub odpoczywał, wykonywał inną pracę niż prowadzenie pojazdu lub pozostawał w gotowości do wykonywania pracy) należy uchylić w ustawie o czasie pracy kierowców przepis dotyczący zaświadczenia obejmującego działalność kierowcy inną niż określona w formularzu z decyzji 2007/230/WE. Ponadto planowana zmiana w ustawie o czasie pracy kierowców powoduje konieczność wprowadzenia poprawek w ustawie o transporcie drogowym, dotyczących wykazu dokumentów, które kierowca jest zobowiązany okazać na żądanie organu kontroli.
Projekt ustawy m.in. Ogólnopolski Związek Pracodawców Transportu Samochodowego, Polska Izba Gospodarcza Transportu Samochodowego i Spedycji oraz Polskie Stowarzyszenie Przewoźników Autokarowych.