Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Na koniec zimy Radom wprowadza ciepły guzik

infobus
01.03.2017 12:46

Od 11 marca 2017 r. ruszy w Radomiu akcja „ciepły guzik”,czyli dobrze znany z wielu polskich miast system otwierania drzwi przyciskiemprzez pasażera. Kierowca nie musi wówczas bez potrzeby otwierać wszystkichdrzwi, dzięki czemu w środku łatwiej utrzymać odpowiednią temperaturę. Tooznacza, że MZDiK Radom już myśli o lecie i o klimatyzowanych wnętrzach miejskichautobusów.

O wprowadzeniu ciepłego guzika mówiło się w Radomiu już odkilku lat, ale wówczas było jeszcze dosyć dużo takich autobusów, które nie byływyposażone w system otwierania drzwi przez pasażera. Teraz zdecydowanawiększość pojazdów (w tym wszystkie najnowsze) ma już taką możliwość, dlategood 11 marca ciepły guzik wystartuje na dobre. Warto teżdodać, że po medialnych zapowiedziach wprowadzenia ciepłego guzika w Radomiupasażerowie pozytywnie oceniali ten pomysł.

Informacja na pierwszym miejscu

Autobusy z systemem będą odpowiednio oznakowane, abypasażerowie nie mieli wątpliwości, jak się zachować. W Radomiu informacje ociepłym guziku będą nieco dokładniejsze niż w innych miastach, chociażby wWarszawie. Na drzwiach (od wewnątrz i na zewnątrz) będą czerwone naklejki znapisem „Na przystanku otwórz drzwi przyciskiem!”. Zewnętrzneprzyciski obok wejść będą wyróżnione napisem „Przycisk otwierania drzwiprzez pasażera”. Identyczne napisy będą również we wnętrzu, ale pod nimibędą strzałki wskazujące odpowiedni przycisk. W niektórych pojazdach zostałybowiem fabrycznie zamontowane na słupkach po dwa guziki – STOP oraz DRZWI.Tylko drugi z nich jest do otwierania drzwi. Ten pierwszy służy dopowiadamiania kierowcy o konieczności zatrzymania się na przystanku na żądanie.

Bez naklejek ? bez guzika

Jeżeli w jakimś autobusie nie będzie żadnych naklejekzwiązanych z ciepłym guzikiem (dotyczy to jedynie niewielkiej części pojazdówMPK Radom – nr 800, 865-889, 1015, bo u pozostałych operatorów wszystkie pojazdymają już ten system), oznacza to, że tam wciąż obowiązują dotychczasowe zasadyotwierania drzwi bezpośrednio przez kierowców. W niektórych pojazdach nie maprzycisków tylko przy przednich drzwiach. Zasada jest zatem prosta – jeśli danewejście jest oznakowane naklejkami, należy wtedy skorzystać z przycisku, ajeśli nie, to znaczy, że w tym autobusie albo w tych drzwiach systemu nie ma.

Po co ten guzik?

W Radoniu ciepły guzik w autobusach komunikacji miejskiejbędzie obowiązywał całodobowo, przez cały rok. Zimą to ważne, by wnętrzapojazdów nie wychładzały się przez otwieranie bez potrzeby wszystkich drzwi,jeżeli na przystanku czekają przykładowo tylko dwie osoby. Kierowca nie jest wstanie przewidzieć, z którego wejścia będą one chciały korzystać, więcprzeważnie musi otwierać wszystkie. Po tych zmianach pasażer sam wybierze,które drzwi otworzy przyciskiem.

Podobnie będzie latem, kiedy dzięki takiemurozwiązaniu gorące powietrze nie będzie wpadać wszystkimi drzwiami do autobusówz klimatyzowanym wnętrzem (a jest ich stopniowo coraz więcej). Również na pętlachkońcowych pojazdy nie będą musiały stać po kilka bądź kilkanaście minut zotwartymi wszystkimi drzwiami. Poprawi to komfort podróży.