Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

MZK Stalowa Wola wybrało. Na razie minibusy

infobus
07.07.2016 17:02

Wczoraj Miejski Zakład Komunalny ze Stalowej Woli rozstrzygnął tylko jedną zdwóch części przetargu na dostawę czterech nowych autobusów miejskich. Dwaminibusy dostarczy Automet, natomiast zamówienie na pojazdy klasy midi prawdopodobnietrzeba będzie powtórzyć.

O ofertach, które otrzymało MZK pisaliśmy tutaj.Przypomnijmy, że w przetargowe szranki stanęło trzech producentów. Automet jakojedyny przedstawił ofertę w części na autobusy klasy mini o długości 7 – 8 m. Zkolei kontrakt na dostawę dwóch pojazdów klasy midi długich na 8,4 – 9 mwalczył Autosan z Solarisem.

Rozstrzygnięcie części pierwszej było w zasadzieformalnością. I tutaj MZK zaakceptowało ofertę Autometu. Opiewa ona na 1 178 094zł brutto. Zagadką pozostają pojazdy, które producent z Sanoka zaoferowałmiejskiej spółce. Jednak to się wyjaśni najpóźniej w ciągu pięciu miesięcy.Tyle firma będzie miała na realizację zamówienia ze Stalowej Woli.

Część na dostawę autobusów klasy midi MZKunieważniło. Tańszą ofertę złożył Autosan, który dostawę dwóch SanCity 9LEwycenił na 1 709 700 zł brutto. Solaris za dwa Urbino 8,9LE chciał 2 091 000 złbrutto. W kryterium cenowym, które miało wagę 73% Autosan zyskał 13,31 pktprzewagi na producentem z Bolechowa. Jednak przegrał w ocenie technicznej iwarunkach gwarancji. Solaris był górą w końcowej punktacji uzyskując 83,69 pkt.Fabryka z Sanoka uzyskała 82 pkt.

Cena, jaką zaproponował Solaris przekraczałamożliwości finansowe MZK, którą oszacowano na 1 910 990 zł brutto. I mimo, że spółka wskazała ją jako korzystniejszą topodjęto decyzję o unieważnieniu tej części postępowania. Pozostaje zatempytanie kiedy przewoźnik ogłosi nowy przetarg?

W tym momencie warto zwrócić uwagę na jedną rzecz. Oddłuższego czasu w przetargach na dostawy autobusów miejskich rzadko dokonywano dużegoprzemodelowania kryteriów oceny ofert. W stalowowolskim przetargu jednak miałoto miejsce. Początkowo bowiem założono, że cena będzie miała 97% wagi, zaś 3%warunki gwarancji. Jednak na etapie udzielania wyjaśnień podejście MZKewoluowało. Znaczenie ceny spadło do 73%, gwarancja zyskała dodatkowe 2% orazpojawiła się ocena techniczna o wadze 22%. To w sposób fundamentalny zmieniło przyjęto początkowo formułę zamówienia.

Comogło być przyczyną takiej zmiany? Możnaprzypuszczać, że miejska spółka w ostatniej chwili zdecydowała się położyćnacisk na kwestie, które zdecydowano się pominąć w pierwotnej wersji SIWZ. Trzeba przyznać,że od dłuższego czasu byłby to pierwszy taki przypadek.