Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

MZK Bolesławiec z trzecim elektrobusem. Jedno z ostatnich Urbino III generacji

infobus
20.12.2022 19:01

20 grudnia w Bolesławcu nastąpiło przekazanie autobusu elektrycznego, który został zakupiony dzięki dofinansowaniu z I edycji programu Zielony Transport Publiczny (ZTP).

Pozyskana przez samorząd dotacja od NFOŚiGW (w wysokości 1.637.500,00 zł) pozwoliła zakupić elektrobus Solaris Urbino 8,9 LE electric, czyli pojazd jeszcze III generacji, która powoli  wychodzi z produkcji w fabryce w Bolechowie. Nie jest wykluczone, że dolnośląskie miasto posiada jeden z ostatnich egzemplarzy z tej serii.

Trzeci elektryk

Odebrany dzisiaj autobus to trzeci elektrobus tego typu w Bolesławcu. W lutym miasto dołączył do grona polskich miast, w których użytkowane są e-busy. Wówczas na ulice miasta wyjechały dwa modele Urbino 8,9 LE electric. Teraz dołączył do nich trzeci.

Najnowszy pojazd ma silnik o mocy 160 kW, a energia niezbędna do jego napędzania gromadzona jest w bateriach o całkowitej pojemności wynoszącej 211,2 kWh. Zasięg dolnośląskiego egzemplarza to ok. 200 km bez konieczności uzupełnienia baterii.

Do ładowania baterii zakupiono ładowarkę o mocy 60 kW. Uzupełnianie odbywa się poprzez złącze plug-in.  Jednorazowo na pokładzie autobusu może znajdować się 60 pasażerów, w tym 24 z nich na miejscach siedzących. Autobus jest wyposażony m.in. w tablice kierunkowe dostosowane do potrzeb osób niedowidzących i rampę dla osób niepełnosprawnych ruchowo. W przestrzeni pasażerskiej znajdują się gniazda USB, dzięki którym pasażerowie mogą naładować swoje urządzenia mobilne.  W autobusach znajduje się również system informacji pasażerskiej, m.in. system monitoringu wizyjnego oraz system detekcji i gaszenia pożaru. Autobus jest także wyposażony w urządzenia głośnomówiące zapowiadające przystanki.

Całkowity koszt zakupu Solarisa Urbino 8,9 LE electric wyniósł 2.642.040 zł brutto (autobus plus ładowarka).

fot. UM Bolesławiec

Elektryczna BKM

Podczas odbioru pojazd, prezydent Piotr Roman przypomina, że od czerwca 2018 r. funkcjonuje w Bolesławcu bezpłatna komunikacja i mimo trudnej sytuacji budżetowej zostaje utrzymana. Zeroemisyjne autobusy i bezpłatna  komunikacja publiczna jest ważnym elementem w dążeniu do poprawy jakości powietrza na terenie miasta - autobus może zastąpić około 20 samochodów osobowych. To oznacza, że w godzinach szczytu na ulice miasta może wyjechać ok. 400 pojazdów mniej.

-„Bolesławiecka komunikacja miejska przewozi rocznie 3 mln pasażerów – informuje Andrzej Jagiera, prezes MZK w Bolesławcu. W najbliższym czasie spółka MZK planuje założenie instalacji fotowoltaicznej o mocy 50 kW. Dotychczasowe użytkowanie elektrycznych autobusów w Bolesławcu pokazało, że koszty ich eksploatacji są niższe niż w przypadku tradycyjnych pojazdów spalinowych.