Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Mundurowi zamawiają kolejne pojazdy

infobus
01.08.2012 22:28
Dopiero co informowaliśmy o przetargu na dostawę 27 sztuk autokarów dla Jednostki Wojskowej z Krakowa, a już pojawiły się kolejne przetargi.
Tym razem Jednostka Wojskowa nr 4226 z Warszawy ogłosiła przetarg na dostawę kolejnych 3 sztuk autokarów, podobnych do tych jakie chce zakupić Jednostka z Krakowa. Warto dodać, że w obu postępowaniach swoje odwołanie złożyła firma Zeszuta Sp. z o.o. która twierdzi, że wojsko wymagając silników o mocy minimum 320 kW faworyzuje jednego producenta –tj. firmę MAN z autokarem Lion’s Coach. W postępowaniu ogłoszonym przez krakowską jednostkę dodatkowo odwołanie, podobne do tego złożonego przez firmę Zeszuta złożyła również firma EVOBUS Polska. Zarzuty obu firm zostały już oddalone przez Jednostkę Wojskową z Krakowa. W uzasadnieniu podane zostało, że nie tylko MAN może złożyć ofertę. Autobusy pasażerskie z silnikami o mocy 320 kW i większej są oferowane przez:
– BOVA JSD 122 (340 kW);
– IRISBUS IVECO EVADYS HD;
– IRISBUS IVECO MAGELYS HD;
– IRISBUS IVECO MAGELYS PRO. 
Jednostka Wojskowa nr 4226 z Warszawy ogłosiła przetarg na dostawę 3 sztuk autokarów
Ponadto, silniki spełniające kryterium mocy, są montowane w autobusach firmy VanHool (silniki produkowane przez firmy DAF i MAN).
Określenie mocy silnika na poziomie min. 320 kW miało na celu zapewnienie optymalnej oraz bezpiecznej eksploatacji autobusów w Wojsku Polskim. Pojazdy te są eksploatowane w różnych warunkach terenowych, często ekstremalnych takich jak tereny górskie, drogi dojazdowe do poligonów wojskowych. Stąd muszą posiadać odpowiednią mobilność, a na ten wymóg ma bezpośredni wpływ m.in. moc silnika.
Jednakże w celu zapewnienia możliwości złożenia większej liczby ofert, które są obecnie dostępne na rynku, zwiększając tym samym gamę autobusów, co ma bezpośredni wpływ na poprawę konkurencyjności oraz pozwala Zamawiającemu na dokonanie wyboru pojazdu, który spełni oczekiwania określone przez Siły Zbrojne RP, Zamawiający działając na podstawie art. 38 ust. 4 ustawy Prawo zamówień publicznych dokonuje zmiany zapisów zamieszczonych w części IV, pkt. 2, ppkt. 3 –Załącznika nr 3 do specyfikacji istotnych warunków zamówienia i nadaje mu nowe brzmienie:
„Autobusy muszą być wyposażone w silnik wysokoprężny o mocy minimum 300 kW oraz automatyczną lub manualną zsynchronizowaną skrzynię biegów o minimum 6 Przełożeniach do przodu.” 
Termin składania ofert na autobusy dla Jednostki Wojskowej z Warszawy upływa 29.08.2012 r. natomiast dla Jednostki Wojskowej z Krakowa został przedłużony do 06.08.2012 r.
Kolejny przetarg na 5 autobusów ogłosiła Żandarmeria Wojskowa. Zgodnie z warunkami SIWZ autobusy mają umożliwiać przewóz 27 osób bez kierowcy i posiadać przestrzeń bagażową minimum 3m3. Dodatkowo autobusy mają posiadać m.in. silniki o mocy minimum 150 kW, tempomat, retarder, klimatyzację, odtwarzacz DVD z monitorem LCD.
Termin realizacji zamówienia to 60 dni jednaj nie później niż do 21.12.2012 r. Jedynym kryterium wyboru oferty będzie cena brutto.
Dużym zaskoczeniem okazał się przetarg Centralnego Zarządu Służby Więziennej na dostawę 8 sztuk Dużych Więźniarek. W ostatnich latach tego typu pojazdy jakie nabywała zarówno Policja jak i Służba Więzienna bazowały na autobusach Autosan Solina, później Wetlina, jak również Kapena Thesi. Tym razem Służba Więzienna wymyśliła, że trzeba powrócić do rozwiązań stosowanych w latach wcześniejszych, gdy osoby aresztowane woziło się samochodami ciężarowymi z zabudową kontenerową, np. Star 200 lub Mercedes. Wszyscy pamiętamy tą słynną scenę z filmu Kiler, gdzie aresztant grany przez aktora Cezarego Pazurę jest przewożony na odsiadkę właśnie tego typu pojazdem. 
Ten przetarg jest o tyle zastanawiający, że całkiem niedawno CSZW zakupił 11 sztuk więźniarek na bazie Autosana Wetlina, wynajął 103 sztuki Renault Master a teraz chce zakupić ciężarówki z zabudową kontenerową ? Takie pojazdy na pewno nie będą tańsze od dotychczas eksploatowanych, a co gorsze kierowcy Służby Więziennej znowu będą musieli się przestawiać na innego typu pojazdy.
Pojazd musi być przystosowany do przewożenia:
1. w kabinie podwozia bazowego :
– 3 funkcjonariuszy (w tym dowódca konwoju i kierujący pojazdem) wraz z wyposażeniem,
2. w zabudowie kontenerowej:
– 2 funkcjonariuszy (przedział I),
– 1 osoba konwojowana (przedział II),
– 17 osób konwojowanych (przedział III),
– rzeczy własnych osób konwojowanych (przedział IV).
Termin dostawy pojazdów najpóźniej do 10 grudnia 2012 r. Jedynym kryterium wyboru oferty będzie cena brutto całości zamówienia.
Dołącz do nas na Facebooku.