MSP: Plan prywatyzacji na lata 2008-2011
Ministerstwo Skarbu Państwa realizuje planu prywatyzacji na lata 2008-2011. Jego elementem jest przygotowanie listy spółek, które zostaną skomercjalizowane w najbliższym czasie.
Plan ten obejmuje spółki z tak ważnych sektorów jak instytucje finansowe czy energetyka, chemia i przemysł naftowy, gdzie prywatyzacja będzie rozpoczynana lub kontynuowana. Obejmuje również przemysły: maszynowy, metalowy, elektroniczny, elektrotechniczny, spirytusowy, spożywczy, drzewny i papierniczy, meblowy, odzieżowy i surowców odzieżowych;transport i spedycję, przedsiębiorstwa handlowe i jednostki usługowe oraz pakiety mniejszościowe (tzw. resztówki) i spółki z Programu NFI. Prywatyzacja tzw. resztówek nastąpi do połowy 2009 roku. W pojedynczych przypadkach, w związku z prowadzonymi postępowaniami sądowymi bądź układowymi oraz zobowiązaniami inwestorów wynikającymi z umów prywatyzacyjnych, procesy przekształceniowe mogą zostać wydłużone do 2011 roku. Do końca 2009 roku planuje się także zakończenie prywatyzacji spółek z programu NFI.
Według stanu na 31 marca 2008 roku Minister Skarbu Państwa wykonuje prawa z akcji i udziałów w 1237 spółkach. Z tej liczby 350 spółek znajduje się w stanie likwidacji, upadłości lub nieprowadzenia działalności. Wśród pozostałych 887 czynnych spółek, 363 (41%) to jednoosobowe spółki Skarbu Państwa. Opracowana w Ministerstwie Skarbu Państwa ramowa lista zamierzeń prywatyzacyjnych na lata 2008-2011 obejmuje 740 podmiotów (w tym PZU S.A. po rozstrzygnięciu sporu z EUREKO) nadzorowanych przez Ministerstwo Skarbu Państwa. Ponadto do prywatyzacji zgłoszone zostały 2 spółki podlegające Ministrowi Gospodarki, 16 podmiotów podlegających Ministrowi Obrony Narodowej i 3 zgłoszone przez Ministra Infrastruktury. Poza listą pozostaje 25 podmiotów nieprzeznaczonych do prywatyzacji. Prywatyzacji nie będzie podlegać również 19 spółek z grupy mediów publicznych. Odrębny wykaz stanowią 23 podmioty, w stosunku do których przewiduje się możliwość przesunięcia prywatyzacji w czasie oraz 4 spółki, które zostaną postawione w stan likwidacji po zakończeniu działań, dla których zostały powołane. Pozostałe spółki objęte są procesami wniesienia przedsiębiorstwa do spółki i konsolidacji.
Przekształcenia własnościowe w poszczególnych branżach realizowane będą zgodnie z rządowymi programami i strategiami sektorowymi, zarówno obowiązującymi, jak i zmienianymi i przyjmowanymi w trakcie realizacji programu. W latach 2008-2011 planuje się zakończenie procesu przekształceń własnościowych w większości branż i sektorów.