MSP nadzoruje 56 PKS-ów w Polsce
Minister Skarbu Państwa nadzoruje obecnie 56 PKS-ów w całej Polsce. Resort poinformował w czwartek, że przekazał nieodpłatnie Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Nysie i Kutnie na rzecz tamtejszych powiatów.
Resort skarbu zaznaczył w czwartkowym komunikacie, że w najbliższym czasie planowana jest komunalizacja kolejnych PKS-ów, czyli przekazywanie spółek na rzecz samorządów.
Wiceminister skarbu Mikołaj Budzanowski mówił na początku czerwca, że do końca roku resort chce zakończyć prywatyzację lub komunalizację pozostających w jego nadzorze spółek z sektora transportu samochodowego.
Tylko 15 Przedsiębiorstw Komunikacji Samochodowej, spośród 72 pozostających jeszcze w 2009 r. pod nadzorem MSP, osiągnęło zysk za ub. rok. Pozostałe spółki miały straty. Dlatego resort uznał, że należy przyspieszyć przekształcenia własnościowe PKS-ów, mające na celu ich prywatyzację lub komunalizację.
’Te spółki wymagają odpowiedniego dokapitalizowania na zakup nowych autobusów i taboru. PKS-y nadzorowane przez MSP potrzebują też nowego sposobu zarządzania. To oznacza, że nie wystarczy się tylko koncentrować na samych usługach transportowych, ale również na szukaniu innych, dodatkowych źródeł osiągania zysku’ – mówił Budzanowski. Zaznaczył, że większość PKS-ów posiada stacje paliw oraz stacje diagnostyczne. 'Inny nowy obszar, który powinien być rozwinięty, dotyczy usług wulkanizacyjnych na terenach będących własnością PKS-ów’ – podkreślił.
W ciągu ostatnich kilku miesięcy resort skarbu przekazał samorządom 21 PKS-ów. Chodzi m.in. o PKS Łuków, PKS Racibórz i PKS Oława.