MSP: Ministerstwo o prywatyzacji PKS Kielce
Podsekretarz Stanu w MSP –Mikołaj Budzanowski opublikował swoje oświadczenie ws. komunalizacji i prywatyzacji PKS Kielce. Czytamy w nim m.in. :–„W kontekście ostatnich doniesień prasowych na temat zmian właścicielskich w Przedsiębiorstwie Komunikacji Samochodowej w Kielcach, warto przypomnieć podstawowe fakty odnośnie działań podejmowanych w tym zakresie przez władze samorządowe województwa świętokrzyskiego:
1. Jesienią 2009 roku Ministerstwo Skarbu Państwa z własnej inicjatywy wystąpiło do marszałka województwa świętokrzyskiego z propozycją nieodpłatnego przejęcia PKS-ów z województwa świętokrzyskiego. Marszałek jednoznacznie negatywnie ustosunkował się do propozycji ministra. Odbyłem również rozmowę telefoniczną z Prezydentem Kielc, który nie wyraził wówczas zainteresowania komunalizacją PKS. Następstwem tego było skierowanie PKS Kielce do prywatyzacji.
2. Po upływie kilku miesięcy, Prezydent Kielc, pan Wojciech Lubawski, 20 maja 2010 roku wystąpił do resortu z wnioskiem o nieodpłatne przekazanie akcji PKS Kielce na rzecz samorządu. Wniosek poparty był Uchwałą Rady Miejskiej, warunkującą przejęcie spółki rozwiązaniem umów o pracę za porozumieniem stron ze wszystkimi pracownikami spółki za wyjątkiem kadry zarządzającej. Zagrożenie zwolnieniem obejmowałoby w tym przypadku 178 osób.
Stanowisko Prezydenta, rozważającego możliwość zwolnienia 97 % pracowników jest w mojej ocenie trudne do zrozumienia i zaakceptowania, mając na uwadze dobro spółki oraz zatrudnionych w niej członków załogi i ich rodzin. Chciałbym podkreślić, że poszukując odpowiedniego inwestora, niezależnie od tego czy jest to inwestor prywatny czy samorząd, zawsze mamy na celu zapewnienie gwarancji kontynuacji działalności statutowej spółki. Warunek postawiony przez Prezydenta przekreśla taką możliwość i jest niezgodny z regulacjami dotyczącymi przekształceń własnościowych w Polsce. Decyzje władz samorządowych są dla mnie dodatkowo niezrozumiałe, ponieważ stanowisko MSP w sprawie zmian właścicielskich w PKS-ach było znane od kwietnia 2008 roku, kiedy to w życie wszedł Plan Prywatyzacji na lata 2008-2011. Z powyższego wynika, że władze samorządowe miały wystarczająco dużo czasu, aby wykazać zainteresowanie komunalizacją i złożyć pełne, formalne wnioski wymagane przy tej procedurze.”