Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

MSP: Koniec akcji protestacyjnej w PKS Gostynin

infobus
02.06.2010 11:36

W efekcie porozumienia podpisanego między Ministerstwem Skarbu Państwa, Radą Nadzorczą PKS Gostynin, a Komitetem Strajkowym 21 maja 2010 roku została zakończona akcja protestacyjna prowadzona przez pracowników PKS-u Gostynin. Strajk pracowników gostynińskiej spółki trwał od 4 maja br. Jako powód strajku pracownicy podali aktualnie prowadzoną prywatyzację PKS-u. Ministerstwo Skarbu Państwa zareagowało na postulaty Komitetu Strajkowego i zorganizowało rozmowy z pracownikami w celu rozwiązania zaistniałej sytuacji. Tylko w drugiej połowie maja doszło do trzech wielogodzinnych spotkań z udziałem przedstawiciela Ministerstwa w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog”.
Z ramienia MSP rozmowy z protestującymi prowadził Podsekretarz Stanu Mikołaj Budzanowski, w resorcie zajmujący się nadzorem nad spółkami z sektora transportowego. Natomiast stronę pracowników reprezentował m.in. Edward Chojnacki –Przewodniczący Rady Pracowników PKS w Gostyninie, Longin Komołowski –poseł na Sejm RP, Janusz Śniadek –Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarność, Wojciech Kępczyński – Przewodniczący Zarządu Regionu Płockiego NSZZ Solidarność oraz Andrzej Radzikowski – Wiceprzewodniczący OPZZ.
W efekcie negocjacji zostało zawarte porozumienie, na mocy którego Komitet Strajkowy zawiesił akcję protestacyjną i odstąpił od postulatu natychmiastowego przerwania prywatyzacji. Zapisy tego porozumienia są aktualnie realizowane przez obie strony.
26 maja 2010 roku, zgodnie z oczekiwaniami Komitetu Strajkowego, odwołano z funkcji prezesa PKS Gostynin Pana Wojciecha Wiśniewskiego. Miało to miejsce podczas posiedzenia Rady Nadzorczej spółki. Do czasu zamknięcia postępowania konkursowego funkcję prezesa objął tymczasowo przedstawiciel Ministerstwa Skarbu Państwa. Zgodnie z zapisami ugody, w której resort zobowiązał się do zorganizowania rozmów między związkami zawodowymi a inwestorem, któremu przyznano wyłączność negocjacyjną na zakup udziałów PKS Gostynin, zaplanowano dwa spotkania – 28 maja, 1 czerwca oraz 2 czerwca. Przedmiotem rozmów jest omówienie pakietu socjalnego dla załogi i warunki jego uzyskania. Również w toku wypełniania zapisów porozumienia wypłacono zaległe wynagrodzenia pracownikom przedsiębiorstwa.
Po podpisaniu porozumienia załoga przedsiębiorstwa wróciła do pracy i podjęła decyzję o odstąpieniu od dalszych akcji protestacyjnych zaplanowanych na 21 maja i 27 maja w Warszawie. W akcjach tych miało uczestniczyć około 500 osób.