Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

MŚ o projekcie e-Bus: Powstanie elektromobilna, polska marka

infobus
09.09.2019 06:30

Na tegorocznym Forum Ekonomicznym w Krynicy wystąpili m.in. przedstawicieleministerstwa środowiska, którzy mówili o ETZT i autobusowym projekcie NCBiR – e-Bus,czyli konkursie na opracowanie i dostawę innowacyjnych pojazdów bezemisyjnego transportupublicznego.

Wiceminister środowiska Michał Kurtyka wziął udział w panelu”Elektromobilność – Polska i Świat”.

-„W marcu Warszawa rozstrzygnęła największy przetarg naautobusy elektryczne w Europie, kupując 130 pojazdów. Jesteśmy też jednym znajszybciej rosnących rynków produkcji baterii litowo-jonowych”– zaznaczyłwiceminister Kurtyka.

Elektromobilna marka

Michał Kurtyka powiedział również, że administracja rządowachce stworzyć polską markę elektromobilną, na początek autobus elektryczny.

-„Kiedy trzy lata uruchamialiśmy program elektromobilnościnie było wokół niego zrozumienia, że będzie to trend, który dokona przełamania.Diagnoza wykonana trzy lata temu się na naszych oczach sprawdza – przekonywał.- Przygotowaliśmy plan rozwoju elektromobilności, który zakłada pewien zamysłpolityki motoryzacyjnej, energetycznej, ale szerzej gospodarczej. To będą nowemiejsca pracy i nasza kontrybucja do światowej dyskusji na temat corazwiększego wpływu człowieka na planetę, czyli wyjście naprzeciw oczekiwaniommieszkańcom Polski i Europy – mówił minister Kurtyka. – Plan zakładałstworzenie ram prawnych w latach 2017-18. Stworzyliśmy konstytucję dlaelektromobilności, zagwarantowaliśmy środki na Fundusz NiskoemisyjnegoTransportu. Lata 2018-19 to czas na przygotowanie infrastruktury i projektypilotażowe.

-„Mamy świadomość, że nie jesteśmy krajem przyzwyczajonym dosubsydiowania więc ostrożnie musieliśmy się poruszać po krzywej rozwoju tak,aby powstał spójny ekosystem a nie jednorazowe wydarzenie. Ten ekosystem wPolsce się tworzy – wyliczał Michał Kurtyka. – W Polsce znaleźli sięprekursorzy, którzy już dziesięć lat temu myśleli o autobusach elektrycznych,doprowadzili łańcuch dostaw do stopnia, który pozwolił administracji myśleć ojego wykorzystaniu, a teraz czas na kolejne elementy przemysłu, jak samochodydostawcze, a potem samochody osobowe. Chcielibyśmy uzupełnić to spektrum omarki, z których Polacy mogliby być dumny zaczynając od autobusów elektrycznych– zapewnił Kurtyka.

MŚ wspiera ekomobilność

Z kolei wiceminister środowiska Sławomir Mazurek zwróciłuwagę w Krynicy, że rozwój transportu powinien odbywać się przy jednoczesnym ograniczeniujego oddziaływania na środowisko i pozytywnym wpływie na zdrowie człowieka.

-„Ekomobilność to szansa na poprawę jakości powietrza iźródło ograniczenia hałasu. Jednak przejście na „czystą mobilność”wymaga głębokich zmian w technologii prowadzenia pojazdów, ale także w sposobiemyślenia i codziennych nawykach obywateli”– powiedział Sławomir Mazurek.

W opinii wiceministra Mazurka ważnym elementem kształtowaniazrównoważonej mobilności jest edukacja ekologiczna.

-„Dlatego od lat wspólnie z MinisterstwemInfrastruktury prowadzimy kampanię „Europejski Tydzień ZrównoważonegoTransportu”. Kampania ta promuje ekologiczne formy mobilności tj.transport zbiorowy czy rower. Jej zwieńczeniem jest przypadający na 22 września”Dzień bez samochodu”, kiedy w wielu miastach i gminach komunikacjamiejska jest za darmo”– dodał.