Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

MPK Poznań zmodernizuje autobusową zajezdnię przy Warszawskiej

infobus
21.10.2022 11:00

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Poznaniu szykuje się do rozbudowy i przebudowy hali głównej zajezdni autobusowej przy ulicy Warszawskiej.

Jako opcję przewidziano możliwość zamontowania instalacji fotowoltaicznej zlokalizowaną na dachu projektowanego budynku. Inwestycja ma być zrealizowana w ciągu 12 miesięcy od dnia podpisania umowy z wykonawcą.

Co w ramach rozbudowy?

Planowana inwestycja zakłada rozbudowę hali o część przeznaczoną do obsługi codziennej wszystkich typów autobusów (zarówno z napędem spalinowym, elektrycznym oraz wodorowym) będących na stanie zajezdni MPK tj. ok. 200 sztuk. Obsługa ta będzie odbywała się w godzinach nocnych, a swoim zakresem będzie obejmowała mi.in: dokręcanie nakrętek kół, sprawdzanie stanu technicznego podwozia i nadwozia pojazdu, sprawdzenie poprawności działania elementów informatyki pokładowej, informacji pasażerskiej PEKA/ITS itp. oraz sprawdzanie oraz uzupełnianie płynów eksploatacyjnych. W ciągu dnia hala będzie spełniała funkcje hali naprawczo-obsługowej dla wszystkich typów autobusów.

Hala główna, która ma zostać rozbudowana, znajduje się w północnej części zajezdni autobusowej przy ulicy Warszawskiej i zostanie rozbudowana w kierunku południowym. W miejscu planowanej rozbudowy znajduje się obecnie fragment hali głównej, który zostanie rozebrany. Rozbudowana część hali będzie miała konstrukcję słupowo-ryglową utworzoną przez słupy żelbetowe prefabrykowane oraz kratownice stalowe stanowiące konstrukcję dachu. Rozbudowę i przebudowę zaprojektowano przy użyciu nowoczesnych materiałów budowlanych przez co zapewniono wysoką odporność na czynniki atmosferyczne.

fot. UM Poznań

Modernizacja hali

Kompleksowa modernizacja budynku wraz z niezbędnym wyposażeniem, będzie obejmowała m.in. wyposażenie w instalację wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, instalację detekcji wodoru z systemem przewietrzania, system detekcji tlenku węgla z wentylacją, instalację sprężonego powietrza, instalację grzewczą, instalację ciepła technologicznego, instalacje wodno-kanalizacyjną, instalację oświetlenia, instalację sieci strukturalnej LAN (logicznej i zasilania gwarantowanego), sieci bezprzewodowej Wi-Fi, instalację monitoringu wizyjnego, kontrolę dostępu, instalacje elektryczne i teletechniczne, w tym do podłączenia istniejących w obiekcie mobilnych ładowarek do ładowania baterii trakcyjnych autobusów, wyciągi spalin, dystrybutor olejów i płynów eksploatacyjnych wraz z niezbędną infrastrukturą i systemem obsługowym, suwnicą o udźwigu 1t, trawers do prac na wysokości oraz pomosty robocze, a także (o ile MPK się na to ostatecznie zdecyduje) instalację fotowoltaiczną na dachu (o mocy powyżej 50 kWp).

Formalności

Jedynym kryterium oceny ofert jest cena. Otwarcie ofert zaplanowano na dzień 24 października.