Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

MPK Poznań z przetargiem na dostawcę wodoru. Orlen buduje stację

infobus
03.02.2022 09:00

27 stycznia Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Poznaniu ogłosiło przetarg na dostawę i dystrybucję paliwa wodorowego w ilości 1.800.000 kg przez … 15 lat.

Równolegle – 2 lutego Rada Nadzorcza PKN Orlen zatwierdziła strategię wodorową spółki do 2030 r., przewidującą m.in. budowę stacji H2 w Poznaniu.

Poznańskie wymagania

Przedmiotem zamówienia MPK Poznań jest dostawa paliwa wodorowego w ilości 1.800.000 kg wraz z zagwarantowaniem jego dostaw w przypadku awarii. Wybrane miejsca do dystrybucji są dwa:

  • na stacji wybudowanej przez dostawcę na terenie zajezdni autobusowej przy ul. Warszawskiej 142 w Poznaniu
  • lub na zewnętrznej stacji tankowania paliwa wodorowego, do której czas dojazdu autobusem z Zajezdni Autobusowej przy ul. Warszawskiej 142 w Poznaniu po drogach do tego przystosowanych nie będzie przekraczał 20 minut.

Okres obowiązywania umowy to aż 180 miesięcy, czyli 15 lat. Do tego dochodzi też opcja - odbiorca zastrzega sobie możliwość skorzystania z prawa zakupu wodoru w wysokości do 50% zamówienia podstawowego.

Potencjalnych wykonawców poznamy najszybciej 7 marca, kiedy zaplanowano otwarcie ofert.

Orlen 2023

Tymczasem dzisiaj Rada Nadzorcza PKN Orlen zatwierdziła strategię wodorową spółki do 2030 r., przewidującą ok. 7,4 mld zł nakładów. Główne kierunki to mobilność, rafineria i petrochemia, badania, rozwój i innowacje oraz przemysł i energetyka - poinformował PKN Orlen.

Według Orlenu, inwestycje umożliwią koncernowi rozwój w obszarze nisko- i zeroemisyjnego wodoru, opartego o OZE i technologię przetwarzania odpadów komunalnych.

Do końca tej dekady Grupa Orlen planuje ok. 0,5 GW nowych mocy wytwórczych opartych na wodorze z OZE oraz przetwarzania odpadów komunalnych. Osiągnięcie tego celu będzie możliwe dzięki budowie łącznie 10 hubów wodorowych, głównie w Polsce, ale też w Czechach. Będzie w nich wytwarzane około 60 tys. ton nisko- i zeroemisyjnego wodoru rocznie - wskazał koncern.

W obszarze mobilności strategia zakłada wytwarzanie i dostarczanie wodoru dla sektora transportu, m.in. budowa Polsce, Czechach i na Słowacji ponad 100 stacji tankowania wodoru. Spółka planuje, że Polsce powstanie ich ok. 57, na Słowacji ok. 28, a w Czechach ok. 26. Obecnie Orlen ma dwie stacje tankowania wodoru w Niemczech. W 2022 r. mają powstać kolejne cztery: trzy w Czechach i jedna w Polsce, w Krakowie. Z kolei w 2023 r. planowane jest uruchomienie stacji wodorowych w Poznaniu i Katowicach. Na każdej z nich pojawią się stanowiska tankowania dla aut osobowych i autobusów.

Także w tej sytuacji Orlen wydaje się naturalnym faworytem do zamówienia MPK Poznań, tym bardziej, że stacja koncernu ma powstać na ulicy Warszawskiej.