MPK Poznań uczy się od antyterrorystów [FILM]
20 kwietnia 2017 r. w Poznaniu, na zajezdni Franowo, policjanciz poznańskiego Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policjiprzeprowadzili szkolenie dla pracowników MPK Poznań. Wszystko po to, byuczestnicy wiedzieli jak prawidłowo zareagować w sytuacji kryzysowej innej niżwypadek, pożar czy awaria pojazdu. Spektrum zagrożeń może być bardzo szerokie,a wśród nich nie sposób wykluczyć zdarzeń o charakterze terrorystycznym.
Przedsięwzięcie obejmuje część teoretyczną i praktyczną. Wdrugiej części szkolenia policyjni antyterroryści zorganizowali symulacjedziałań w terenie z wykorzystaniem autobusu i tramwaju – w ruchu oraz w trakciepostoju. Szkolenia będą odbywały się cyklicznie i są zaplanowane do końcabieżącego roku.
Po co ćwiczenia?
Wydarzenia z niedalekiej przeszłości ? podłożenie ładunkuwybuchowego we wrocławskim autobusie czy atak nożownika w autobusie w Poznaniupokazują, że nigdy nie możemy wykluczyć wystąpienia sytuacji nagłej,zagrażającej życiu bądź zdrowiu pasażerów komunikacji miejskiej. Jak poradzićsobie z agresywnym pasażerem? Co zrobić i jak się zachować, gdy obecnym wautobusie lub tramwaju grozi niebezpieczeństwo? Tego wszystkiego uczyli siępracownicy Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego od policjantów zSamodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego.
– Pracownicy przewoźnika mogą zminimalizować negatywneskutki zdarzenia poprzez postępowanie zgodne z procedurami, a przede wszystkimzachowanie zimnej krwi – podkreśla Andrzej Borowiak. – Przy braku wiedzy łatwoo zdenerwowanie czy panikę, która w każdej chwili może udzielić się osobomprzebywającym wewnątrz pojazdu. To z kolei może utrudnić nawet bardzo szybkąinterwencję służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo.
Zapraszamy na film z ćwiczeń:
{https://www.youtube.com/watch?v=Rl-61iktklI}
„