Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

MPK Poznań potwierdza: Brakuje nam kierowców. Autobusy pojadą rzadziej

infobus
27.08.2022 11:00

Od 1 września rozkład miejskich i nocnych linii autobusowych w sieci Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu zostanie zmodyfikowany, ponieważ z powodu braku kierowców wypadną niektóre kursy.

Dzięki tej zmianie będzie można dopasować częstotliwość przejazdów autobusów do możliwości ich wykonywania. Równolegle na liniach tramwajowych wraca podstawowy rozkład jazdy. Oznacza to częstsze kursy tramwajów w dni robocze (od poniedziałku do piątku) w godzinach komunikacyjnego szczytu.

Dwa takty

Od 1 września w Poznaniu na liniach tramwajowych kursy będą się odbywały w godzinach komunikacyjnego szczytu co 10 minut, natomiast autobusy na głównych liniach miejskich nadal będą kursować z częstotliwością co 15 minut. Chodzi o trasy: 163, 164, 168, 169, 171, 174, 182, 190, 191, 193. W soboty i dni świąteczne częstotliwość kursów nie zmieni się.

Zmiany zostaną także wprowadzone na liniach nocnych: poza nocami z piątków na soboty i z sobót na niedziele, kiedy autobusy będą kursować co 30 minut (jak obecnie), w pozostałe noce podstawową częstotliwością będzie 60 minut.

Decyzja dotycząca zmiany rozkładu jazdy autobusów ma związek z brakiem dostępności kierowców. W minionych miesiącach w Poznaniu zdarzało się, że z uwagi na brak prowadzących pojazdy kursy nie były realizowane.

-„Jest to problem, z którym musi się zmierzyć cała branża komunikacji publicznej. Inne miasta, m.in. Kraków, także zmuszone są do podejmowania podobnych decyzji. Podjęte działania mają dać większą pewność pasażerom, że dany kurs zostanie zrealizowany. Co prawda komunikacja autobusowa będzie funkcjonować w godzinach szczytu z nieco mniejszą częstotliwością, ale będzie bardziej niezawodna – poinformował MPK Poznań.

fot. MPK Poznań

Kierowca poszukiwany

Tymczasem MPK Poznań prowadzi rekrutację, aby jak najszybciej uzupełnić wakaty. Spółce zależy bowiem na tym, aby liczba pracowników decydująca się na zmianę pracodawcy czy odejście na emeryturę nie przewyższała liczby przyjmowanych do MPK Poznań. Ogłoszenia o możliwości podjęcia pracy w charakterze kierowcy publikowane są m.in. w Internecie, także w mediach społecznościowych, emitowane są w tramwajach i autobusach, prowadzona jest współpraca z urzędem pracy, agencjami pracy, szkołami itd.

Przez cały czas aktywnie poszukiwani są wyszkoleni kierowcy z prawem jazdy kategorii D i świadectwem kwalifikacji. Spółka organizuje również kursy dla tych osób, które chciałyby pracować na stanowisku kierowcy autobusu, ale wymaganych uprawnień nie mają. Najbliższy taki kurs rozpocznie się w drugiej połowie września (jest bezpłatny dla osób, które co najmniej 3 lata będą pracować w MPK). Poza chęcią podjęcia pracy w spółce po ukończeniu kursu, wymagane jest posiadanie wykształcenia min. zawodowego, prawa jazdy kat. B, ukończone 21 lat, niekaralność, odporność na stres, dyspozycyjność, umiejętność komunikowania się, sumienność oraz wysoka kultura osobista.