Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

MPK Lublin bez zielonego prądu. Oferent zmienił formularz

infobus
26.06.2023 08:07

7 czerwca Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Lublinie anulowało przetarg na dostawy energii elektrycznej.

Było to już trzecie podejście MPK do zakupu prądu, które zakończyło się unieważnieniem. Tym razem powodem nie była zbyt wysoka cena, tylko … samowolna zmiana formularza ofertowego przez oferenta, co tym samym spowodowało niezgodność tej propozycji z SWZ. Tego jeszcze nie grali…

zielony prąd

4 maja MPK Lublin ogłosiło przetarg na zakup energii elektrycznej o łącznej ilości szacunkowej 9 000 MWh, ale za to  w 100% wytworzonej z odnawialnych źródeł energii. Termin umowy był dość krótki - od 01.07.2023 r. do 31.12.2023 r. Jak deklarowało MPK Lublin, ilość zakupionej w okresie obowiązywania umowy energii elektrycznej nie będzie mniejsza niż 5 000 MWh.

Przypomnijmy, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy MPK Lublin trzy razy organizowało postępowanie przetargowe na pozyskanie energii elektrycznej. Dwa poprzednie zostały unieważnione. W pierwszym z przetargów, żadna z trzech firm, które do niego stanęły nie zdecydowały się na podpisanie umowy ze spółką. W drugim postępowaniu nie wpłynęła żadna oferta. Sytuacja ta sprawiła, że MPK Lublin od lipca 2022 r. musi korzystać z usług dostawcy rezerwowego, którym jest PGE Obrót S.A.

Na szczęście od 1 grudnia 2022 r. do końca 2023 r. obowiązuje rządowe zamrożenie cen energii elektrycznej, które obejmuje m.in. spółki komunalne  z ceną 785 zł za MWh.

Jedna oferta

30 maja w przetargu MPK jedyna ofertę złożyło  lubelskie Towarzystwo Inwestycyjne Elektrownia-Wschód S.A z ceną 7,7 mln zł brutto. Z kolei kwota zarezerwowana przez lubelskie MPK to 1,07 mln złotych brutto.

W tej sytuacji wydawało się, że energetyczna niepewność Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Lublinie właśnie się kończy. Nic z tego. 7 czerwca MPK podało, że unieważnia przetarg, z powodu samowolnej zmiany formularza ofertowego przez oferenta, co tym samym spowodowało niezgodność tej propozycji z SWZ.

-„W postępowaniu na „Zakup energii elektrycznej na potrzeby „MPK Lublin" Sp. z  o.o." została złożona 1 oferta przez wykonawcę Towarzystwo Inwestycyjne Elektrownia-Wschód Spółka Akcyjna, ul. Frezerów 13, 20-209 Lublin. Zamawiający w toku badania oferty stwierdził, że wykonawca zmodyfikował  treść Formularza ofertowego (załącznik m 1 do SWZ) w ten sposób, że zmienił oryginalne brzmienie wiersza formularza o treści ,,I_BASE_23 - cena energii konwencjonalnej na okres 01.07.2023 r. - 31.12.2023 r. [PLN/MWhJ' na ,,I_BASE_23 - cena energii konwencjonalnej indeksu TGE24 dla dostcmy w dniu 26.05.2023 r. [PLN/MWhJ' oraz wykonawca zmienił, przyjętą przez zamawiającego i wpisaną w Formularzu ofertowym na potrzeby wyboru najkorzystniejszej oferty, cenę energii konwencjonalnej dla l_BASE_23 w wysokości 655,86 PLN/MWh na cenę indeksu TGE24 z dnia 26.05.2023 r. wynoszącą 507,57 PLN/MWh.

-"Powyższa modyfikacja spowodowała, że wykonawca zmienił przyjęty przez zamawiającego na potrzeby wyboru najkorzystniejszej oferty sposób obliczenia ceny, a w konsekwencji nieprawidłowo  wyliczył   cenę   oferty,   co   spowodowało,   że   treść   oferty   złożonej przez Towarzystwo Inwestycyjne Elektrownia-Wschód Spółka Akcyjna, ul. Frezerów 13, 20-209 Lublin jest niezgodna z warunkami zamówienia – przekazało MPK Lubli, tłumacząc dlaczego unieważniło to postępowanie.

Mamy nadzieję, że lubelska firma znajdzie w końcu dostawcę prądu w rozsądnych cenach. Za czwartym razem...

fot. UM Lublin