Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

MPK Łódź testuje blokady antyalkoholowe

infobus
05.07.2012 19:02

W czerwcu br. MPK Łódź o. zdecydowało się testowo na montaż pięciu blokad antyalkoholowych (alcolock) w swoich autobusach. Urządzenia pod nazwą ilteQ dostarczył polski producent –firma Noidss z Katowic. W ostatnich latach wprowadzono wiele rozwiązań, które miały poprzez podniesienie kar za jazdę pod wpływem alkoholu wyeliminować to zjawisko. Niestety statystyki w dalszym ciągu przerażają, a wizerunek Polski jako państwa zapewniającego bezpieczeństwo na drogach jest nadal niekorzystny. Parlament Europejski pracuje obecnie nad rezolucjami mającymi w perspektywie znacząco poprawić bezpieczeństwo ruchu drogowego w całej Europie. Wpisując się w planowane działania firma Noidss z Katowic produkuje urządzenia wykrywające podwyższoną zawartość alkoholu w wydychanym przez kierowcę powietrzu i blokujące zapłon w przypadku gdy stężenie alkoholu przewyższa dopuszczalną wartość. Blokada antyalkoholowa to jedno z rozwiązań skutecznie eliminujących z ruchu pijanych kierowców. Przypomnijmy tutaj, że temat alcoloków jest o tyle aktualny, że w zeszłą niedzielę Francja wprowadziły wymóg wyposażenia każdego samochodu w alkomat chemiczny lub elektroniczny. Za brak alkomatu będzie grozić grzywna w wysokości 11 euro, ale dopiero od 1 listopada 2012 roku. Władze tłumaczą, że alkohol jest we Francji najczęstszą przyczyną wypadków śmiertelnych, powodując prawie jedną trzecią zabitych;wskaźnik ten praktycznie nie zmienia się od 10 lat i jest wyższy niż np. w Anglii (17 proc. ofiar śmiertelnych) lub Niemczech (10 proc.).

Alkolock w Volvo 7900 Hybrid

W czerwcu 2012 MPK Łódź Sp. z o.o. zdecydowało się testowo na montaż pięciu blokad antyalkoholowych ilteQ w swoich autobusach. Prowadzenie pojazdów przewożących pasażerów to wyjątkowa odpowiedzialność, dlatego takie rozwiązanie to korzyści wielostronne. Montaż blokad antyalkoholowych to krok ku świadomemu zwiększeniu poczucia bezpieczeństwa na drogach. Pozostaje mieć nadzieję, iż pozostałe spółki obsługujące autobusy i tramwaje w polskich miastach pójdą w ślad za MPK Łódź i zapewnią swoim pasażerom poczucie całkowitego bezpieczeństwa podróży. Jak zatem działa system ilteQ? Składa się on z trzech modułów:
– modułu akwizycyjnego, czyli testera z ustnikiem, w który dmuchamy po wejściu do samochodu (tak jak policyjny alkomat), zintegrowanego z modułem sterującym, „mózgiem”urządzenia, które po analizie stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu pozwala lub uniemożliwia uruchomienie samochodu.
– o tym, czy możemy ruszyć, czy nie informuje sygnalizacja świetlna i dźwiękowa testera,
– trzeci moduł –specjalny system oświetleniowy LED umieszczony na szybie auta –to informacja dla pozostałych uczestników ruchu o statusie pojazdu: „bezpieczny”lub „niebezpieczny”. System pomaga Policji i innym służbom upoważnionym do kontroli kierowców oraz podpowiada całemu otoczeniu o potencjalnie niebezpiecznym kierowcy. 

W czerwcu br. MPK Łódź o. zdecydowało się testowo na montaż pięciu blokad antyalkoholowych (alcolock) w swoich autobusach. Urządzenia dostarczył polski producent –firma Noidss z KatowicW czerwcu br. MPK Łódź o. zdecydowało się testowo na montaż pięciu blokad antyalkoholowych (alcolock) w swoich autobusach. Urządzenia dostarczył polski producent –firma Noidss z Katowic

Firma Noidss Sp. z o.o. została założona z końcem roku 2009. Jest to polska firma technologiczna, której celem nadrzędnym jest wdrażanie innowacyjnych rozwiązań, które kierowane są na nisze rynkowe w różnych dziedzinach życia. Misją firmy stało się wprowadzanie produktów o charakterze społecznym, zwiększającym i wspierającym bezpieczeństwo na co dzień.

Stosowanie ilteQ jest proste i wygodne