MPK Łódź o nowym kontrakcie na 63 autobusy: W tym nauka jazdy

infobus
19.01.2024 09:00

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Łodzi ogłosiło właśnie przetarg na dostawę 63 nowych autobusów.

W ramach umowy dostarczonych ma zostać 48 pojazdów przegubowych (18-metrowych) oraz 15 autobusów 12-metrowych. Wśród nich znajdzie się pojazd do nauki jazdy. To ciekawe  i oryginalne podejście, gdyż zazwyczaj przewoźnicy miejscy przerabiają starsze pojazdy na „eLki” (PKM Świerklaniec), albo zamawiali takie pojazdy osobno - w ramach osobnych kontraktów (MZA Warszawa).

Przyjedzie ich ponad 60

Na początku 2025 roku do Łodzi trafi ponad sześćdziesiąt nowych autobusów. Będą to zarówno pojazdy krótkie, jak i przegubowe.

Jeden z autobusów zostanie przeznaczony dla Ośrodka Szkolenia Kierowców MPK Łódź. Prowadzone będą na nim kursy dla kandydatów na przyszłych kierowców. Pozostałe pojazdy zostaną rozdzielone pomiędzy dwie zajezdnie, czyli Limanowskiego i Nowe Sady.

Podczas wyboru najlepszej oferty brana pod uwagę będzie nie tylko cena. Dodatkowo punktowany będzie m.in. moduł hybrydowy, liczba miejsc dostępnych z niskiej podłogi oraz zużycie paliwa.

Poniżej zobaczcie, jakimi obecnie pojazdami dysponuje łódzkie OSK:

Łódzki standard

Umowa dotyczy dziesięcioletniego najmu autobusów wraz z ich serwisem. Jakie autobusy pojadą łódzkimi ulicami? Pojazdy mają być oczywiście niskopodłogowe i klimatyzowane. Ponadto znajdzie się w nich m.in.:

  • elektroniczny system informacji pasażerskiej (tablice informacyjne, urządzenia głośnomówiące),
  • autokomputer,
  • cyfrowy system rejestracji obrazu,
  • system automatycznego zliczania pasażerów,
  • automat do sprzedaży biletów w pojazdach,
  • system informacji wizualnej.

Po raz pierwszy o tym przetargu pisaliśmy w InfoBusie w dniu 16 stycznia, kiedy zostało ogłoszone zamówienie.

Autobus Ośrodka Szkolenia Kierowców MPK Łódź / for. MPK Łódź.
Autobus Ośrodka Szkolenia Kierowców MPK Łódź / for. MPK Łódź.

Poszukiane ręce do pracy

MPK Łódź prowadzi aktualnie nabór na pięć stanowisk. Oprócz kierowcy autobusu i motorniczego tramwaju są to spawacz, elektromonter i elektromechanik w zajezdni na Limanowskiego.

Podstawowym warunkiem, który należy spełnić, aby ubiegać się o prace w MPK Łódź są wymagania. Te, na stanowisku kierowca autobusu to ukończenie 24 roku życia i posiadanie prawa jazdy kat. B lub C, kat. D i posiadanie uprawnień do przewozu osób.

Oczekiwania to m.in. umiejętność skutecznego działania w warunkach stresu koncentracji i skupiania uwagi oraz podejmowania decyzji.

Wśród tego co oferuje przewoźnik znajdziemy m.in. zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę w firmie o ugruntowanej pozycji na rynku, dobrą atmosferę pracy, stabilną pracę oraz bezpłatną opiekę psychologa.

Z kolei kandydaci na motorniczego tramwaju muszą mieć skończone 21 lat, najlepiej wykształcenie techniczne, a mile widziane u nich będzie 3 lata doświadczenia, doświadczenie w systemie zmianowym w dzień i w nocy i prawo jazdy kat. B. Kluczowa jest również sprawność psychofizyczna. Zanim przystąpi się do kursu jest obowiązek przedstawienia orzeczenia od lekarza i orzeczenia psychologicznego.

Na tym stanowisku sprawdzane są m.in. punktualność i odpowiedzialność, umiejętność radzenia sobie ze stresem, podejmowanie decyzji, ale także dbałość o siebie i powierzone mienie.

Podobnie, jak w przypadku oferty kierowcy autobusu przewoźnik oferuje m.in. zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę w firmie o ugruntowanej pozycji na rynku, dobrą atmosferę pracy, stabilną pracę oraz bezpłatną opiekę psychologa.  Co do zarobków, to mamy informację z lutego 2022 r., kiedy MPK Łódź w przypadku kierowcy autobusu płaciło miesięcznie średnio 5900 złotych brutto (wraz z premiami).