Most Poniatowskiego do remontu
Trwają ostatnie przygotowania do rozpoczęcia remontu wiaduktu i mostu Poniatowskiego w Warszawie. Przeprawa zostanie zamknięta dla ruchu na ok. 1,5 miesiąca. Zarząd Dróg Miejskich wprowadził dziś wykonawcę na teren robót. Ekipy remontowe wejdą na jezdnie 7 lipca rano, po zakończeniu prac Stołecznego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej na ul. Świętokrzyskiej. Niestety, nie jest możliwe wykonanie remontu bez wyłączenia wiaduktu i mostu z ruchu – dzieląc roboty na dwie jezdnie, jak wcześniej planowano (wtedy samochody jeździłyby jedną jezdnią w obydwu kierunkach). Zarząd Dróg Miejskich narzucił wykonawcy ścisły termin, w jakim na wiadukcie i moście mogą występować ograniczenia w ruchu –mogą to być tylko miesiące wakacyjne.
Czas ten okazał się zbyt krótki na to, aby zmieścić się w nim z remontem obydwu jezdni, przy podziale robót na dwa etapy. Przy takiej organizacji termin ich zakończenia przesunąłby się na wrzesień ponieważ po wakacyjnym oddechu wzrasta ruch samochodowy na ulicach Warszawy. Argumentem, który przeważył szalę była obawa o stan techniczny przeprawy –zbyt mała nośność mostu odbudowanego ze zniszczeń wojennych oraz fakt, że w czasie remontu kapitalnego, który był wykonywany w latach 80., nie został wzmocniony powodują, że obciążenie dziś jednej połowy obiektu pojazdami (a szczególnie ciężkimi autobusami komunikacji miejskiej) przy jednoczesnym prowadzeniu robót na drugiej połowie mogłoby skutkować uszkodzeniem konstrukcji mostu.
Wykonawca prac, Warszawskie Przedsiębiorstwo Robót Mostowych „Mosty”SA skrócił czas utrudnień w ruchu o tydzień – 21 sierpnia przeprawa ma być oddana do użytku. Firma maksymalnie zintensyfikowała prace i udało się skrócić harmonogram robót. Remont będzie się odbywał równocześnie na całej długości i szerokości wiaduktu i mostu, łącznie z chodnikiem (zakres robót to mniej więcej odległość pomiędzy pierwszymi wieżycami patrząc do strony ronda Waszyngtona i od strony ronda de Gaulle’a). Prace rozpoczną się od frezowania asfaltu, rozebrania chodników, skucia betonu zatok przystankowych. Po oczyszczeniu całego pomostu ze starej izolacji, drogowcy wbudują odwodnienie i rozłożą nową izolację. Następnie ułożone zostaną krawężniki, wylany beton pod chodniki i zatoki przystankowe, dwie warstwy asfaltu twardolanego. Potem pozostanie jeszcze ułożenie ostatniej, tzw. ścieralnej warstwy asfaltu i oznakowanie jezdni. Zakres prac jest duży, np. frezować trzeba 19,7 tys. m kw. nawierzchni czy wylać ponad 31 tys. m2 asfaltu twardolanego. Prace mają być prowadzone całą dobę, wykonawca jest przygotowany także na suszenie jezdni przed układaniem asfaltu, gdyby spadł deszcz. Do końca września wykonywana jeszcze będzie nawierzchnia chodników. Korzystając z zamknięcia ruchu, w sierpniu ZDM odnowi nawierzchnię Alej Jerozolimskich pomiędzy rondem de Gaulle’a a wiaduktem.
Podczas remontu po moście będą jeździły tramwaje i to one będą głównym środkiem transportu. Zarząd Transportu Miejskiego zdecydował, że na liniach, których trasy prowadzą przez most Poniatowskiego, nie będą wprowadzane wakacyjne rozkłady jazdy. Dodatkowo, już 1 lipca, planowane jest uruchomienie kursującej w dni powszednie w godz. 6-20 linii 44 na trasie: Wiatraczna –Waszyngtona –most Poniatowskiego –Al. Jerozolimskie –Grójecka –pl. Narutowicza. Dzięki temu w godzinach szczytu na przystankach w Al. Jerozolimskich tramwaj będzie się pojawiał co ok. minutę (55 pociągów na godzinę w jednym kierunku).
ZTM prowadzi rozmowy z Centralnym Ośrodkiem Sportu w sprawie uruchomienia parkingu P+R na terenie obecnego parkingu przy Stadionie Dziesięciolecia. Na wiadukcie, na wysokości wieżyc po stronie praskiej powstałyby dodatkowe przystanki tramwajowe, aby ułatwić wsiadanie tym, którzy po zostawieniu samochodu na parkingu chcieliby przejechać most tramwajem. Warto też przypomnieć, że w pociągach Szybkiej Kolei Miejskiej w pełnym zakresie obowiązuje taryfa ZTM, a z biletami okresowymi ZTM (30- i 90-dniowymi, dobowymi, 3-dniowymi i 7-dniowymi) można także jeździć pociągami Kolei Mazowieckich, które także pokonują Wisłę wzdłuż mostu i Alej Jerozolimskich.
Swoje trasy zmienią autobusy. Autobusy linii 101, 111, 117, N64, N14, N24 przejadą przez Wisłę mostem Świętokrzyskim;507, 521, N22 i N72 mostem Łazienkowskim. Linia 158 będzie miała skróconą trasę do ronda Waszyngtona. Autobusy linii 517 po stronie praskiej dojadą tylko do ronda Waszyngtona, w lewobrzeżnej części Warszawy zastąpi je Z7 kursujący po trasie linii z pl. Trzech Krzyży.
Objazd dla samochodów indywidualnych zostanie wyznaczony przez most Łazienkowski. Jadący w kierunku Pragi skręcą z Al. Jerozolimskich w ul. Bracką (zamienioną na jednokierunkową), potem ulicami Książęcą i Ludną dojadą do Wisłostrady i nią na most Łazienkowski. Jadący do centrum za rondem Waszyngtona zjadą na ul. Wał Miedzeszyński i nią dojadą do mostu Łazienkowskiego;natomiast do Al. Jerozolimskich dostaną się ulicami Ludną i Książęcą oraz ul. Nowy Świat i przez rondo de Gaulle’a. Na potrzeby objazdu zostanie przeprogramowanych 14 sygnalizacji świetlnych i ustawionych (oprócz koniecznych znaków drogowych) 37 tablic informacyjnych.