Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

MON: Ulga w CIT dla firm ważnych dla obronności

infobus
07.11.2016 09:52

Nowe obowiązki dla firm ważnych dla obronności, a w zamian10-proc. ulgę od naliczonego podatku CIT ? przewiduje przygotowany przez MONprojekt ustawy o organizowaniu zadań na rzecz obronności realizowanych przezprzedsiębiorców i programie mobilizacji gospodarki.

Projekt znajduje się obecnie w uzgodnieniach. MON będzieczekało na uwagi mniej więcej do połowy przyszłego tygodnia.

Resort chce zastąpić nowymi przepisami obowiązującą od 15lat ustawę o organizowaniu zadań na rzecz obronności państwa realizowanychprzez przedsiębiorców. W przełożeniu rozszerzono normy dotyczące programumobilizacji gospodarki (PMG), do tej pory opisanego tylko w jednym artykuleustawy. Według MON obecnie brakuje narzędzi do realizacji funkcji związanych zPMG.

Zgodnie z projektem, jeśli dana firma pozyskała z udziałemśrodków Skarbu Państwa zdolności do produkcji, dostaw, remontów lubmodernizacji określonych wyrobów, nie będzie mogła w odniesieniu do nichodmówić przyjęcia realizacji zadania obronnego nałożonego decyzją administracyjną,nawet nieodpłatnie. Przedsiębiorstwo nie będzie mogło także uzależnić wykonaniazadań obronnych od wcześniejszego ustanowienia zdolności przemysłowej itransferu technologii.

Za uchylenie się od przyjęcia zadania obronnegoprzedsiębiorca będzie ponosił karę w wysokości 10 proc. wartości zadania.Pieniądze te mają być przeznaczane na pokrycie kosztów ustanowieniaodpowiedniej zdolności w innej firmie. Uchylenie się od przyjęcia zadaniaobronnego będzie także skutkować zwrotem na rzecz Skarbu Państwa pozyskanychzdolności przemysłowych.

Przepisy dotyczą także firm umieszczonych w wykazieprzedsiębiorców o szczególnym znaczeniu gospodarczo-obronnym. Lista ta jestustanawiana rozporządzeniem rządu. Obecnie obejmuje ponad 180 podmiotów.

Przedsiębiorstwa z listy będą musiały uzyskać zgodę MON nadziałania takie jak rozwiązanie lub likwidacja spółki, przeniesienie jejsiedziby za granicę, zmiana przedmiotu działalności spółki albo zbycie,wydzierżawienie, darowizna, zmiana przeznaczenia lub zaniechanie eksploatacjimajątku wykorzystywanego do realizacji zadań na rzecz obronności państwa. Copół roku firmy te będą też musiały przedstawiać ministrowi informację o swoimstanie. Ma ona obejmować finansową i prawną sytuację przedsiębiorstwa,posiadane koncesje, zdolności produkcyjne, remontowe i modernizacyjne orazstrukturę właścicielską i osoby uprawnione do reprezentacji organów firmy.Szczegółowy zakres informacji ma określić rozporządzenie MON.

Wykonywanie zadań nakładanych na przedsiębiorców mająszczegółowo określać umowy (porozumienia wykonawcze) zawierane przez nich zorganami państwa. Tak jak do tej pory wykonywanie zadań będzie finansowane zbudżetu państwa. W umowach będzie się określać kary za niepoprawne rozliczenieotrzymanych pieniędzy. Projekt przewiduje też kary dla szefów firm ? areszt do30 dni lub grzywnę. Będą one grozić za niewykonanie decyzji nakładającejzadania obronne, nienależyte wykonanie obowiązków wynikających z umowy(porozumienia wykonawczego) oraz za niepoddanie się lub utrudnianie kontroli.

Co biznes otrzyma w zamian? Projekt precyzuje, żeprzedsiębiorcy wykonującemu zadania na rzecz obronności i bezpieczeństwapaństwa nałożone w drodze decyzji „udziela się ulgi od naliczonego podatkudochodowego od osób prawnych ustalonego zgodnie z obowiązującymi przepisami wzryczałtowanej wysokości 10 proc.”. Według MON będzie to „realna ipowszechna zachęta” dla przedsiębiorców do uczestnictwa w realizacji zadańobronnych.

Z szacunków MON wynika, że ulga uszczupli dochody budżetupaństwa o ok. 22 mln zł rocznie. Jak argumentują w uzasadnieniu projektu jegoautorzy, kwota ta „jest z punktu widzenia obronności i logistycznegozabezpieczenia państwa w wyższych stanach gotowości obronnej kosztem znikomym ipomijalnym w skali ogólnej”.

Projekt na nowo definiuje, kim są przedsiębiorcy oszczególnym znaczeniu gospodarczo-obronnym. Chodzi o firmy zdolne albodeklarujące zdolność do wykorzystania swojego potencjału na potrzeby obronne wwarunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny orazdziałający w jednym z 15 obszarów. Nowościami na tej liście są: wytwarzanie idystrybucja leków oraz opieka zdrowotna, wydobywanie kopalin, przemysłstoczniowy i chemiczny oraz działalność kartograficzna, topograficzna igeodezyjna o przeznaczeniu specjalnym.

Tak jak do tej pory przedsiębiorstwami o szczególnymznaczeniu gospodarczo-obronnym będą firmy przemysłu obronnego i specjalnego (tuprojekt doprecyzowuje ustawowe definicje), zajmujące się eksploatacją lotnisk iportów morskich (a także ? co nowe ? „innych obiektów budowalnych ostrategicznym znaczeniu”), kolportażem, nadawaniem programów radiowych itelewizyjnych, produkcją, transportem i magazynowaniem produktów naftowych,wytwarzaniem, dystrybucją i przesyłaniem gazu, paliw płynnych oraz energiielektrycznej, a także przedsiębiorstwa z branży transportowej, pocztowej itelekomunikacyjnej.

W projekcie zaproponowano, żeby program mobilizacjigospodarki wskazywał zadania, jakie nakłada się na przedsiębiorców oszczególnym znaczeniu gospodarczo-obronnym. Do tej pory w ustawie była mowatylko o zadaniach, jakie mogą być nałożone na przedsiębiorców.

Zaproponowano też, by MON koordynował przygotowanie PMG oraznadzorował system zabezpieczania ciągłości dostaw wynikających z programu.Zapisano też, że resort organizuje i nadzoruje przygotowania obronne wszystkichprzedsiębiorców o szczególnym znaczeniu gospodarczo-obronnym,”produkujących środki bojowe i sprzęt wojskowy oraz remontujących sprzętwojskowy niezależnie od ich struktury właścicielskiej”.

Projekt zawiera też procedurę uruchamiania zadańprodukcyjnych i usługowych wynikających z programu mobilizacji gospodarki,której do tej pory nie było. Zaproponowano, by o uruchomieniu PMG decydowałpremier na wniosek szefa MON uzgodniony z ministrem finansów oraz organamiuczestniczącymi w opracowaniu programu. Program będzie można uruchomićselektywnie lub w pełnym zakresie. (PAP)