Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Mobilis Kraków stawia na AMZ i elektryczność

infobus
08.11.2013 13:05

7 listopada br., w gabinecie Prezydenta Miasta Krakowa zawarto umowę, na mocy której od 1 sierpnia 2014 r. do 31 lipca 2024 r. Mobilis Sp. z o.o. będzie obsługiwał dwanaście krakowskich linii miejskich i jedną aglomeracyjną. Rocznie przewoźnik wykona 4,5 mln wzkm, co razem z dotychczasowym kontraktem na 2 mln wzkm daje razem wynik ok. 6,6 mln km. To przełoży się na 18% udział w rynku. Łączna autobusowa praca przewozowa w stolicy Małopolski to 36 mln kilometrów. Ze strony krakowskiego Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu umowę podpisali Jerzy Marcinko, dyrektor ZIKiT oraz Grzegorz Sapoń, zastępca dyrektora do spraw transportu ZIKiT, a ze strony firmy Mobilis: Eugeniusz Szymonik, prezes zarządu i Dariusz Załuska, wiceprezes. Zgodnie z podpisanymi dokumentami Kraków będzie pierwszym miastem w Polsce, w którym do obsługi jednej z linii autobusowych wykorzystane zostaną wyłącznie autobusy elektryczne. -„Chcemy zrobić przełom w dotychczasowej komunikacji miejskiej, stąd od 1 sierpnia przyszłego roku wystartuje nowy projekt związany z uruchomieniem linii obsługiwanej wyłącznie przez autobusy elektryczne”- zapowiedział prezes spółki Mobilis Eugeniusz Szymonik. Przygotowując się do realizacji najnowszego kontraktu Mobilis planuje zakup 65 szt. nowych autobusów, w tym 40 szt. pojazdów przegubowych, które będą spełniać najnowsze normy emisji spalin Euro 6. Wśród potencjalnych dostawców przedstawiciele przewoźnika wymieniają takie firmy jak: Scania, Mercedes, MAN i Solaris. Decyzja ma zapaść w ciągu tygodnia, po ostatniej rundzie negocjacji z przedstawicielami producentów. Kartą atutową Mobilisa będzie tym razem podpisana umowa i wielkość zamówienia, opiewającego na czterdzieści pojazdów.

1_760.2_760.3.._7604_760
25 autobusów na konto AMZ

Zgodnie z wypowiedziami przedstawicieli Mobilis podczas krakowskiej konferencji już wiadomo, kto dostarczy 25 szt. niskopodłogowych autobusów solo o długości 10 i 12 m. To AMZ Kutno z modelami CitySmile 10 i 12, która tym samym po raz pierwszy zrealizuje tak duży kontrakt na dostawy nowych autobusów i szerzej wypłynie na wody miejskiego rynku w Polsce. Zaznaczmy tutaj, że umowa na ich zakup nie została jeszcze podpisana, jednak wypowiedzi osób związanych z Mobilisem nie zostawiają cienia wątpliwości. Jak podkreślił w Krakowie Eugeniusz Szymonik –decyzja o zakupie autobusów z napędem spalinowym w AMZ Kutno jest naturalną konsekwencją wyboru autobusów elektrycznych tej firmy. Jeśli zaś chodzi o wybór elektrycznych autobusów CitySmile decydujące znaczenie miały osiągi, przede wszystkim zasięg, oraz fakt, że AMZ jest firmą „bez obciążeń”, otwartą na realizację nowych projektów –przede wszystkim w zakresie elektrobusów. Co najmniej trzy pojazdy marki AMZ o długości 12 m będą miały napęd elektryczny –i jak podkreślili przedstawiciele Mobilisa –będą wyposażone w akumulatory produkowane w USA. To one będą obsługiwać pierwszą w Polsce regularną linię obsługiwaną wyłącznie przez autobusy elektryczne. Nie wybrano trasy, ale najbardziej prawdopodobne wydają się dwie: do ZOO (134), albo na Kopiec Kościuszki (100 lub 101).

5.._760.6_7607_760.9._760.

Krakowskie wyposażenie
Podsumowując: w ramach krakowskiego, 10-letniego kontraktu Mobilis od 1 sierpnia 2014 r. będzie woził krakowian także na liniach numer 102, 118, 120, 138, 142, 152, 159, 168, 178, 182, 352, 482 i 502. Zgodnie z warunkami postępowania mają je obsługiwać nowe, niskopodłogowe pojazdy przystosowane do obsługi osób niepełnosprawnych. Autobusy mają być wyposażone m.in. w system informacji dla pasażerów, klimatyzację, drzwi otwierane specjalnymi przyciskami, automaty biletowe z możliwością płatności kartami płatniczymi. Pojazdy będą malowane w barwy miasta (biały i niebieski). Ich tapicerka ma zawierać motywy krakowskie. Autobusy mają prowadzić umundurowani kierowcy. Jak zaznaczył zastępca prezydenta Krakowa ds. inwestycji miejskich Tadeusz Trzmiel, wprowadzenie do eksploatacji pojazdów spełniających rygorystyczną normę Euro 6 jest jednym z elementów działań na rzecz poprawy jakości powietrza w mieście. – „Z Mobilisem współpracujemy od 2008 roku;do tej pory ocena działań tego przewoźnika była bardzo dobra. Jesteśmy przekonani, że następne 10 lat też takie będzie”- zaznaczył Trzmiel.

12_760
Jedna elektryczna sieć autobusowa

Co ważne – w grudniu odbędzie się spotkanie przedstawicieli Mobilisa, ZIKiT i Tauronu, na którym zostaną omówione kwestie budowy punktów ładowania autobusów. Przewidywany model eksploatacji akumulatorów przewiduje ładowanie „do pełna”podczas nocnego postoju w zajezdni a następnie szybkie doładowywanie podczas postojów na przystankach końcowych. Ładowanie prądem rzędu 200A przy napięciu sieci 400V oznacza konieczność budowy dedykowanych stacji zasilających. Tutaj warto pamiętać, że do zakupu autobusów elektrycznych od dłuższego czasu przymierza się również największy przewoźnik w stolicy Małopolski –MPK Kraków. Byłoby dobrze, gdyby plany inwestycyjne ZIKiT w zakresie budowy infrastruktury dla tych pojazdów uwzględniały od początku potrzeby obydwu firm: Mobilis i MPK.

11_760