Mobilis jedzie do Amsterdamu
11 grudnia br. firma EBS / Mobilis, będąca połączeniem firm dwóch spółek: holenderskiej EBS Public Transportation B.V. (założonej w 2010 r.) i polskiej Mobilis Polska (obie należą do izraelskiego koncernu Egged Group), rozpocznie obsługę linii autobusowych w amsterdamskiej metropolii. Kontrakt zawarto na 8 lat z możliwością przedłużenia na dwa kolejne. Jego wartość to 500 mln EUR (ok. 2 mld zł) dla całego okresu świadczenia usług. To pierwsze takie zamówienie wygrane przez EBS na rynku holenderskim. Nie należy zapominać, że biorący udział w tym przedsięwzięciu zarówno Mobilis, jak i EBS w całości należy do izraelskiego koncernu Egged, tym niemniej sukces polskiej spółki bardzo nas cieszy. „Rzeczpospolita”napisała, że jest to „największy kontrakt usługowy polskiej firmy na terenie Europy Zachodniej.”Jak powiedział na łamach tej gazety Eugeniusz Szymonik, prezes Mobilis: –„Żadna polska spółka nie może pochwalić się takim kontraktem”. Szef firmy zapowiedział także, że będzie startować w kolejnych przetargach zarówno w Holandii, jak i w innych krajach europejskich, jeżeli takie tylko będą ogłaszane.
Oczywiście najciekawszym elementem koncesji na obsługę obszaru Waterland jest zakup 250 autobusów, które obsłużą całą podmiejską sieć komunikacyjną, czyli połączą gminy Beemster Waterland, Volendam, Edam, Lake Country, Purmerend, Waterland i Wormerland Zeevang z kolejowym Dworcem Centralnym w Amsterdamie oraz z Centrum Businessowym w Amsterdamie. Którego z producentów wybierze Mobilis do realizacji tego zadania? Wszystko wskazuje na to, że …Scanię. –„Będą to pojazdy produkowane w polskiej fabryce pod Słupskiem –powiedział „Rzeczpospolitej”Eugeniusz Szymonik. Wydaje się, że szef Mobilisu miał na myśli tutaj firmę Scania Production Słupsk, która ma fabrykę w Słupsku przy ul. Grunwaldzkiej. Teoretycznie Kapena –należąca do włoskiego producenta Cacciamali z siedzibą we Włynówku pod Słupskiem –oferuje autobusy miejskie, ale są to pojazdy klasy mini (Urby). Wątpliwie, żeby to one miały wozić mieszkańców Amsterdamu w ramach dotychczasowego standardu. Dlatego naszym zdaniem chodzi najpewniej o modele OmniCity z układem drzwi 2-2-0. Tym bardziej, że tego typu autobusy już jeżdżą na amsterdamskich liniach.
Jak możemy przeczytać w komunikacie Stadsregio Amsterdam (City Region of Amsterdam) –nowe autobusy będą wyposażone w silniki EEV i Euro 5, a przewoźnik zobowiązał się do dalszego zmniejszenia emisji CO2. Kolejny plus to bezpłatny dostęp do Internetu (WiFi) w każdym pojeździe. W nadchodzących tygodniach podjęte zostaną ostateczne decyzje ws. wyposażenia taboru (m.in. zarząd transportu chce podjąć decyzję dt. odstępów między siedzeniami i komfort zastosowanych foteli). Jak podkreśla Związek Stadsregio Amsterdam (obejmujący 16 gmin w regionie Amsterdamu) o 8-letnią koncesję na obsługę transportu rywalizowało łącznie 4 firmy, w tym także dotychczasowy operator –Arriva. Jednak to EBS / Mobilis zaproponował najlepszą ofertę i otrzymał najwyższą ilość punktów. –„Jesteśmy bardzo zadowoleni z oferty EBS –powiedział Eric Wiebe, odpowiedzialny za transport publiczny Stadsregio Amsterdam. –EBS zaproponowało wysoki poziom usług, który zyskał naszą najwyższą ocenę’. W przetargu zastosowano m.in. następujące kryteria:
– doświadczenie w transporcie publicznym;
– spodziewany wzrost liczby pasażerów i przychodów;
– jakość i niezawodność usług;
– marketing i promocję zrównoważonego rozwoju transportu.
Ponadto konsorcjum EBS / Mobilis zaoferowało większą liczbę środków transportu publicznego od innych przewoźników. Co ciekawe –na podstawie ustawy o transporcie –zwycięzca przetargu ponosi odpowiedzialność za personel obecnego przewoźnika Arriva i ma dążyć do ich zatrudnienia w nowych strukturach (na dotychczasowych warunkach). Podsumowując należy podkreślić strategiczny przyczółek zdobyty przez Egged w Holandii, który na pewno będzie się dalej dynamicznie rozwijał. Pamiętajmy, że Region Amsterdamu udziela koncesji na obsługę transportu pasażerskiej na 4 obszarach: Amstelland-Meerlanden, Amsterdam, Waterland (wygrany przez EBS / Mobilis) i Zaanstreek. W ciągu najbliższych lat na ich obsługę będą zawierane umowy w drodze przetargu. Cały obszar Stadsregio Amsterdam obejmuje 16 gmin i prawie 1,5 mln mieszkańców.
I na koniec kilka słów o polskiej działalności Mobilis. Firma obsługuje na zlecenie samorządów linie autobusowe w Warszawie (ok. 240 autobusów), Bydgoszczy, Krakowie i Toruniu. W czerwcu 2010 r. spółka podpisała umowę prywatyzacyjną ws. 6 mazowieckich PKS-ów i stała się właścicielem PKS-ów w Ciechanowie, Mińsku Mazowieckim, Mławie, Płocku, Przasnyszu i Ostrołęce. Dodatkowo posiada PKS Mrągowo. Poniżej wykaz linii obsługiwanych przez Mobilis z wyszczególnieniem taboru:
– warszawskie autobusowe linie miejskie – obsługiwane przez 53 szt. Solarisów U10;
– warszawskie autobusowe linie miejskie – obsługiwane przez 53 szt. Solarisów U12;
– warszawskie autobusowe linie miejskie – obsługiwane przez 22 szt. Mercedesów Solina;
– warszawskie autobusowe linie miejskie – obsługiwane przez 32 szt. Jelczy Libero;
– bydgoskie autobusowe linie miejskie – obsługiwane przez 27 szt. Solarisów U18;
– bydgoskie autobusowe linie miejskie – obsługiwane przez 7 szt. Mazów
– krakowskie autobusowe linie miejskie – obsługiwane przez 10 szt. Solarisów U18;
– krakowskie autobusowe linie miejskie – obsługiwane przez 16 szt. Irisbus Citelis 12;
– toruńskie autobusowe linie miejskie – obsługiwane przez 14 szt. Mercedesów i MANów;
– Centrum Handlowe Wola Park – obsługiwany przez 2 szt. autobusów;
– Centrum Handlowe Reduta – obsługiwane przez 2 szt. autobusów;
– Galeria Mokotów – obsługiwana przez 2 szt. autobusów;
– Przewozy okazjonalne i turystyczne po kraju i Europie – 5 szt. autobusów